Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε δημόσια διαβούλευση το νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

Προσωπικώς δεν πρόκειται να την ...επισκεφτώ.

Τη διαβούλευση εννοώ.

Απαξιώ!

....

....

Νομίζω πως πρέπει να μαζέψουμε όσο κουράγιο έχουμε και να γράψουμε μηχανικοί στην διαβούλευση.

Ειδικά όσοι έχουν γνώση και εμπειρία.

Ο λόγος είναι ότι απ ότι έμαθα (δεν το γνώριζα πριν ούτε το έχω καρατσεκάρει) ότι διατυπωθεί στην επίσημη δημόσια διαβούλευση και ειδικά αν έχει νομικοτεχνική σαφήνεια η πρόταση ή διευκρίνηση, τότε πρέπει να φροντίσουν με κάθε τρόπο να προβλέψουν για αυτό. Αν όχι τότε στα ΣτΕ που θα χτυπηθεί ο νόμος θα είναι ακόμα πιο ευάλωτος.

Οπότε μετραει και μετραει σημαντικά.

 

Δεύτερος λόγος είναι ότι πιο καλά να γράψουν 5 πράγματα Μηχανικοί που γνωρίζουν πάρα να γεμίσει με κείμενα μεσιτών, προέδρων σωματίων ή γενικά άσχετων.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που φοβάμαι είναι ότι, τα σχόλιά μας θα κάνουν πιο ¨ευάλωτο¨ το νόμο γιατί θα ξεγυμνώσουν την προχειρότητά του..... και τις στοχευμένες αλλαγές σε σχέση με τον 4014. If you know what I mean.....

Link to comment
Share on other sites

άει κνόου γουάτ γιού μίν.... αλλά ας αφιερώσουν τότε τον απαιτούμενο χρόνο να αρθούν τα όποια ευάλωτα σημεία. Οι όποιες προτάσεις των επαγγελματιών στο θέμα δεν έχουν σκοπό το μπαλαμουτιασμα ούτε το να μη βρεθούν λύσεις.

 

3 μήνες έκαναν ψάρεμα στα θολά νερά διάμεσοι των εφημερίδων, ας γίνει και κάτι ως πρέπει (λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Didonis ... έχουμε, τουλάχιστον απέναντι σε μας τους ίδιους, υποχρέωση να σχολιάσουμε.

Τουλάχιστον ενδυναμώνουμε τα επιχειρήματά μας, όταν λέμε ότι στη σύνταξη των νόμων αυτών πρέπει να συμμετέχουν και τεχνικοί ...

Σαν ενθαρρυντικό αναφέρω ένα πιθανό παράδειγμα :

Στη σύντομη διαβούλευση του ΝΟΚ, είχα σχολιάσει ότι δε μπορεί να αρχίζεις με μεγάλο συντελεστή Α από τη διπλάσια αρτιότητα, από τη στιγμή που το αγαθό που επιβραβεύεται είναι η αρτιότητα ... Στον τελικό νόμο υπάρχει Α πάνω από την απλή αρτιότητα ...

Δε λέω ότι το έκαναν επειδή το σχολίασα ... αλλά αν δεν το είχαν προσέξει και το πρόσεξαν ;

Έτσι και αλλιώς, γνωρίζουμε πολύ καλά ότι και πρόχειροι είναι και απρόσεκτοι είναι και γενικά απαράδεκτοι ... τουλάχιστον να είμαστε εμείς εντάξει !

Link to comment
Share on other sites

 

Νομίζω πως πρέπει να μαζέψουμε όσο κουράγιο έχουμε και να γράψουμε μηχανικοί στην διαβούλευση.

Ειδικά όσοι έχουν γνώση και εμπειρία.

Με 35 (εργασιακά) χρόνια στην πλάτη η εμπειρία μου λέει ότι λαμβάνουν υπ' όψη τα "ραβασάκια" των λόμπυ, των βολευτών και των "κύκλων" του υπουργού.

Οι υπηρεσίες (οι υπάλληλοι) του ΥΠΕΚΑ όσο και να θέλουν δεν μπορούν. Εκτελούν εντολές της πολιτικής ηγεσίας. Το σύστημα της εκπροσώπησης μετράει ψηφαλάκια όχι απόψεις.

Και μια και λέμε για εμπειρία έχω εμπειρία από την διαβούλευση του ΝΟΚ (τόγραψα κι αλλού). Οταν πηγα στο ΥΠΕΚΑ για διευκρίνηση κάποιου θέματος (στο οποίο συμφωνούσαν ότι έπρεπε να έχει διευκρινιστεί) η απάντηση ήταν "μα αυτά έπρεπε να μας τα πείτε πριν την δημοσίευση του νόμου" κι όταν τους είπα "μα τα έγραψα" με κοιτούσαν σαν χάνοι. κι οταν ζήτησα να αναφερθεί κάτι μέσα στην διευκρινιστική εγκύκλιο (δεν είχε βγεί ακόμη) μου είπαν ότι "αν δεν έχουν εντολή άνωθεν δεν μπορούν να κάνουν κάτι". χαιρέτα μας τον πλατανιά δηλαδή (συγγνώμη ΙΚΑΡΕ).

δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά μην ελπίζετε πολλά. Εξ άλλου (όπως λέω και στο motto) η γνώμη των επαϊόντων μετράει (για μένα όχι για το σύστημα) γι αυτό είμαι κι εδώ μέσα.

Ο καθένας βέβαια ας κάνει ότι μπορεί όπως μπορεί κι όπως νιώθει καλύτερα με τη συνείδησή του.

ιτς ε φρη κάντρυ...

Edited by imhotep
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για τις ΕΚΚΡΕΜΕΙΣ υποθέσεις λέει ότι θα πανε με το νέο νομο. Οπότε θα βγει ο νομος και θα περιμένουμε μετά εγκύκλιο να δούμε τί έννοεί εκκρεμή υποθεση ο ποιητής. εγω θεωρώ ότι ανεξάρτητα από σχέδια δεδοτα κλπ, όταν κανεις ολοκληρωμένη δηλώνεις ότι τα έχεις όλα έτοιμα οπότε είσαι καλυμμένος σίγουρα με 4014. Πάντως θέλει ξαναάνοιγμα όλων των φακέλων κατά τη γνώμη μου εκτός των κλεισμένων, χωρίς να θέλω να τρομάζω κανέναν.

Πάντως η συνιδιοκτησία και η απόδειξη της αλλαγής χρήσης ενδέχεται να πονέσουν αρκετά κάποιους πελάτες μου, οπότε λέω να μη το ρισκάρω, εκτός αν υπάρχουν "αντισταθμιστικά" οφέλη από τις υπόλοιπες αλλαγές, πολύτεκνοι, ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΙ (πάντα με αναλυτικό πλέον), 1η κατοικία κλπ.

και φανταστείτε τώρα ότι μιλάμε για κείμενο που μπορεί το μισό να αλλάξει!!!

Απλά τον εκκρεμή αν τον πεις ....σε έχω ηδη κλείσει, έδωσες κάτι παραπάνω και την πάτησες είναι καλύτερο από το να του πεις .... ξέρεις, τελικά είναι άλλα 2-3 χιλιάρικα!

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

τελικά εχετε καταλάβει αν εκκρεμείς είναι αυτές που ειναι σε προσωρινή υπαγωγή? Οι αυτές που είναι σε προσψρινή υπαγωγή θεωρουνται ενταγμένες στον 4014?

Στην πρώτη περίπτωση θα πρέπει να τις βάλουμε σε οριστική υπαγωγή μέχρι 31/5/2013 για να ειναι ενταγμένες στον 4014?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει , ο νέος νόμος θα ενσωματωθεί στον 4014 η θα είναι κάτι τελείως καινούριο;Δηλαδή θα λήξει ο 4014 , οποιος δηλωσε και όπως το δήλωσε τέλος και απο εδώ και πέρα θα ισχύει αυτός; Θα βγει και καινούριο ηλεκτρονικό σύστημα;Η με κάποιο τρόπο θα ενσωματωθοούν όλα στο υπάρχον και δηλώσεις σε εξέλιξη θα υπάγονται πλέον στις νέες ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η ημερομηνία για οριστικοποίηση των δηλώσεων που είναι σε προσωρινή υπαγωγή με τον Ν4014 παραμένει η 30/09/2013, ασχέτως του νέου νόμου, όταν αυτός κατατεθεί.

Μέχρι 31/05 για νέες δηλώσεις 4014.

 

Υπάρχει κάποιος λόγος να βιαστούμε να οριστικοποιήσουμε μέχρι τέλος Μαίου?

 

Και με το ΔΕΔΟΤΑ έχουμε κάτι νεότερο?

 

Επίσης κάτι που δεν είδα να αναφέρεται από κάποιον είναι τα αναφερόμενα στο άρθρο 9, ότι στην "Κατηγορία 3", αυθαίρετων μικρών παραβάσεων που νομιμοποιούνται οριστικά με 500€ περιλαμβάνονται "θ. Αντλητικές εγκαταστάσεις και κτίσματα με μέγιστες διαστάσεις 2,5 Χ 2,5 και ύψους έως 2,50 μ." και "Αποθήκη μέγιστης επιφάνεια 15 τ.μ. και ύψους έως 2,50 μ", που μέχρι τώρα τα πηγαίναμε με φύλλα καταγραφής...

Link to comment
Share on other sites

Ενα σημαντικο θεμα που αφορα πολλους: Οσοι δεν εχουν περαιωσει 3843, εχουν δικαιωμα να ενταχθουν εως 31.5.13 στον 4014. Θα παραταθει αυτη η προθεσμια ή οχι? Θα εχουν δικαιωμα να επιλεξουν αν θα περασουν στον 4014 η στον new-4014 ή οχι?

Στον 4014 μέχρι το τέλος της ισχύς του ναι. Και αυτοί που έχουν περαιώσει. Για το νέο 4014 ουδείς γνωρίζει

 

Όσο αφορά τις οριστικοποιήσεις όπως είπε πιο πάνω ο συνάδελφος, έχουμε προθεσμία οριστικοποίησης μέχρι τις 30/9. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ν' ΑΛΛΑΞΕΙ!

Από 1/6/13 θα δηλώνουμε τα νέα αυθαιρετα με το νέο νόμο. Άρα μέχρι τότε θέλει ξεσκόνισμα βάσει του προσχεδίου και όχι του τελικού κειμένου δυστυχώς. Πολλές εργατοώρες που δε θα πληρωθούν. Αυτό που πρέπει να τονιστεί ίσως και σε νέο thread πιστεύω είναι η κωδικοποίηση των θετικών και των αρνητικών σημείων του νέου νόμου σε σχέση με το συμφέρον των πελατών μας και όχι του περιβάλλοντος, του λογικού και του παραλόγου και του επονείδιστου χρέους της χώρας μας

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.