Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Δυστυχώς αν τόσα χρόνια ο ιδιοκτήτης έκανε τον πονηρό και δεν δήλωνε πουθενά τα σωστά τ.μ. της ιδιοκτησίας του (π.χ. νόμιμα 35 τ.μ. και κλεισμένοι ημιυπαίθριοι π.χ. 65 τ.μ. = σύνολο 100 τ.μ.), τότε ως μετά 2004 και χωρίς ιδιαίτερο αποδεικτικό!!!

Έστω στη ΔΕΗ, στο Ε9 στο Ε1 κ.λπ.

 

 

δεν τα δηλωναν γιατι δεν εδιναν σημασια...

Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπτωση πολυκατοικιας που μελετηθηκε να ειναι 2,82μ υψος οροφου συμπεριλαμβανομενου του παχους της ανω πλακας και εν τελει, ο 1ος οροφος για τον οποιο ενδιαφερομαι, κατασκευαστηκε 2,95μ κερδιζοντας 13εκ σε υψος...

 

Ειναι προφανες πως ειμαι εκτος αποκλισεων...

 

Το στελεχος της ΟΑ του 1986 μου σφραγιζει στην 3η σελιδα οτι ο ΦΟ περαιωθηκε εν ετει 1989, ο οποιος και καθοριζει τα υψη των οροφων και ετσι πηρανε προσωρινα ρευμα...

 

Ερωτω εγω.... Το ιδιο το στελεχος της ΟΑ με τις σφραγιδες και τις βεβαιωσεις αυτες ειναι αρκετο απο μονο του ωστε να μου δωσει 20% εκπτωσης λογω παλαιοτητος?

Δεν υπαρχει αλλος τροπος αποδειξης της παλαιοτητος, η οποια ειναι αυταποδεικτα στην περαιωση του ΦΟ, διοτι οι πλακες καθοριζουν τα υψη....

 

Αντε, να πεις, ενας κλεισμενος Η/Χ μπορει να εκλεισε αργοτερα, με υπαρχοντα ΦΟ γιατι τουβλα ειναι που τον κλεινουν, ομως μπετο με μπετο ειναι σταθερη κατασκευη που γινεται Once

 

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα προχωρούσα κανονικά με έκπτωση 20%, εκτός αν ήρθαν  εξωγήινοι και πρόσθεσαν με ειδική τεχνολογία τα 13εκ μέτα την ολοκλήρωση του Φ.Ο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι απόδειξη παλαιότητας , αλλά το γεγονός ότι στις βεβαιώσεις του 4014 είχαμε 20 εκ στο ύψος δεν σε καλύπτει ?

 

Επίσης το 5 % των διαστάσεων του 4178 είναι 14,1 εκ .

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό, αλλά ΑΡΑΓΕ, εάν δηλωθεί ΤΩΡΑ στο Ε9 όπως είναι στην πραγματικότητα, θα μας καλύψει ως αποδεικτικό?

 

Από το άρθρο 7 παρ.2 του νόμου και από το Παράρτημα 1 της Εγκυκλίου 3 (στο 26) γίνεται σαφές ότι χώροι που δε φαίνονται από αεροφωτογραφία και για τους οποίους δεν υπάρχει έγγραφο μπορούν να δηλωθούν με ημερομηνία 1.1.2004. Το οποίο είναι και απολύτως λογικό.

Τώρα αν κάτι είναι αυταπόδεικτα ανεγερθέν πριν το 2004, δυστυχώς δεν έχουμε αυτή τη δυνατότητα τεκμηρίωσης στην ΤΕ όπως στον 4014. Εγώ σε νέα δήλωση 4178 δε θα ρίσκαρα να βάλω κάτι με έκπτωση παλαιότητας χωρίς αποδεικτικό. Θα το έβαζα, αλλά το 2004.

Link to comment
Share on other sites

                     Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Το 1962 με άδεια για ισόγεια κατοικία  77,00 μ2 κατασκευάστηκε και αυθαίρετο ξεμπαζωμένο υπόγειο 77,00 μ2 με χρήση

 

κατοικίας.

 

Υπάρχει βεβαίωση ΔΕΗ που αναφέρει τη σύνδεση 2 παροχών το 1963 και 1967 και τους αριθμούς τους, χωρίς να αναφέρει

 

μ2.Οι 2 αυτές παροχές με τους ίδιους αριθμούς και τα ίδια μ2 (με αυτά της άδειας ισογείου, 77,00) υπάρχουν και σήμερα για τους

 

συγκεκριμμένους χώρους.

 

Το 1992 έγινε σύσταση  ΟΙ που δείχνει το υπόγειο ως ξεχωριστή ΟΙ ,με χρήση αποθήκης , αλλά στο σχέδιο δείχνεται η

 

διαρρύθμιση  ως κατοικία, όπως είναι και σήμερα ,χωρίς περιγραφή των χώρων. 

 

Το 2000 εκδόθηκε άδεια προσθήκης σε επέκταση ισογείου ,υπογείου και σε ύψος ,χωρις  να φαίνεται στο φάκελλο η νομιμότητα

 

του υπάρχοντος υπογείου (που φαίνεται ως αποθήκη).

 

Σο Ε9 δηλώνεται πάντα ως αποθήκη.

 

Μπορώ να επικαλεσθώ για την υπόγεια κατοικία παλαιότητα προ 1975;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά οι λογαριασμοί τηςΔΕΗ δείχνουν τα σωστά τετραγωνικά?

Αν ναι και με τη βεβαίωση της ρευματοδότησης από τη ΔΕΗ πιστεύω ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για αποδεικτικό παλαιότητας.

Σήμερα το υπόγειο είναι κατοικία. Άρα έχεις ΥΔΚΧ με μειωτικό συντελεστή αν υπάρχει υπόγεια στάθμη σήμερα . Το Ε9 ας λέει ότι θέλει...

 

Και μια διευκρίνηση.

Το υπόγειο προβλεπόταν στην άδεια του 62 και απλά άλλαξε χρήση και ξεμπαζώθηκε ή ήταν πλήρως αυθαίρετο?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι απόδειξη παλαιότητας , αλλά το γεγονός ότι στις βεβαιώσεις του 4014 είχαμε 20 εκ στο ύψος δεν σε καλύπτει ?

 

Επίσης το 5 % των διαστάσεων του 4178 είναι 14,1 εκ .

Τα 20εκ ειναι για ανω οριο στην περιπτωση που ειμαστε κατω του 2% στο υψος...

Οχι για ολες τις περιπτωσεις...

 

Δε σου δινει καβατζα 20εκ στο υψος του καθε οροφου!

 

Επισης επιφυλασσομαι αναφορικα με την ισχυ του 5% στο υψος. Θαρρω πως ειναι μοναχα για γραμμικες εξωτερικες διαστασεις....

 

Ας με διαψευσει καποιος συναδελφος επ αυτου...

Link to comment
Share on other sites

Από το άρθρο 7 παρ.2 του νόμου και από το Παράρτημα 1 της Εγκυκλίου 3 (στο 26) γίνεται σαφές ότι χώροι που δε φαίνονται από αεροφωτογραφία και για τους οποίους δεν υπάρχει έγγραφο μπορούν να δηλωθούν με ημερομηνία 1.1.2004. Το οποίο είναι και απολύτως λογικό.

Τώρα αν κάτι είναι αυταπόδεικτα ανεγερθέν πριν το 2004, δυστυχώς δεν έχουμε αυτή τη δυνατότητα τεκμηρίωσης στην ΤΕ όπως στον 4014. Εγώ σε νέα δήλωση 4178 δε θα ρίσκαρα να βάλω κάτι με έκπτωση παλαιότητας χωρίς αποδεικτικό. Θα το έβαζα, αλλά το 2004.

ΟΚ, σε αυτά, συμφωνώ. Μπορούμε όμως ΤΩΡΑ, εάν κάτι είναι αυταπόδεικτα πχ του 2000, να δηλωθεί (διορθωθεί) στο Ε9 με τα ακριβή του τ.μ. και έτσι να έχουμε το δημόσιο χαρτί της παλαιότητας???

 

ΥΓ: Η διόρθωση χωρίς πρόστιμο των Ε9 είναι μέχρι Φεβρουάριο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.