Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α10] Ηλεκτρονική διαδικασία ένταξης στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

Ισως είναι άσχετη η ερώτηση εδώ και έχω καιρό να ασχοληθώ με το θέμα, αλλά γιατί δεν μπορώ να εισάγω αρχεία; Εχω ενημερώσει τρωτοτητα και αριθμό ορόφων... Βλέπω τις επιλογές και όταν πατάω "αναζήτηση" δεν γίνεται τίποτε. Φταίει κάτι στο σύστημα ή στον υπολογιστή μου;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει υπαγωγή ή είσαι σε επεξεργασία ακόμα?Είσαι βέβαιη οτι έχει πληρωθεί παράβολο και έχεις ενταχθεί στο νόμο?Το λέω γιατί τις προάλλες ένας συνάδελφος το ίδιο με είχε ρωτήσει και τελικά αποδείχτηκε οτι η δήλωση ήταν σε επεξεργασία.Ούτε εξουσιοδότηση είχε πάρει από τον πελάτη,ούτε πρόστιμο είχε πληρωθεί,ούτε τίποτα....
Ήταν και η πρώτη του δήλωση,οπότε εύλογες οι απορίες και τα μπερδέματα... ;)

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα τι κανετε εσεις με το θεμα ''πληροτητα στο συστημα??
ανεβαζεται μονο οτι εχει τικ ή οτι απαιτειται?
υπαρχει καπου καποιος πινακας με τα απαιτουμενα συγκεντρωμενα?
ευχαριστω
 Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα κατηγορία.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά ανεβάζω με βάση ότι έχει τικ...

 

Από εκεί αν πέρα δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα αν κατά την προσωπική σου άποψη ανεβάσεις και κάποια επιπλέον αρχεία...

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα αυτο λεει η λογικη και αν γινει ελεγχος τα εχεις στο φακελο και τα δειχνεις...το καναν ισως για να μην ειναι υπερφορτωθει το συστημα γιατι αλλιως δεν εχει λογικη..

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζουμε όλα αυτά τα οποία προβλέπονται από το νόμο κι αναφέρονται αναλυτικώς σε αυτόν!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είναι τικαρισμένα, πάνε ανάλογα με την περίπτωση, επομένως είναι και αυτά που απαιτούνται...εγώ αυτό καταλαβαίνω, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι!

 

Edit: Το σύστημα, όπως ειπώθηκε και από κάποιον άλλο παραπάνω, έτσι κι αλλιώς σου δίνει τη δυνατότητα να ανεβάσεις όσα αρχεία θες ανα απαιτούμενο, επομένως π.χ. στην Τεχνική Έκθεση Μηχανικού μπορείς να ανεβάσεις και όλα όσα μπορεί να τη συνοδεύουν (αναλυτικό προϋπολογισμο, συμβόλαια κ.α.)...σε περίπτωση όμως που π.χ. δε χρειάζεται ΔΕΔΟΤΑ (άρα και στο σύστημα δε θα στο έχει τικαρισμένο) δεν θα πας να ανεβάσεις ΔΕΔΟΤΑ ντε κ καλά...

Edited by iakhos
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζουμε όλα αυτά τα οποία προβλέπονται από το νόμο κι αναφέρονται αναλυτικώς σε αυτόν!

+1

Link to comment
Share on other sites

πάντως δημιουργείται το εξής θέμα , σε περιπτώσεις αυθαιρεσιών που υπολογίζονται με αναλυτικό δεν απαιτείται η κάτοψη με τις αυθαιρεσίες (αρ18 παρ.5). όμως αν γίνει μεταβίβαση της ιδιοκτησίας αφου η ιδιοκτησία έχει ενταχθεί στον 4178 ο συμφος πρέπει να επισυνάψει σχέδιο με τις αυθαιρεσίες το οποίο πρέπει να είναι αντίγραφο από το πληροφοριακό σύστημα (αρ.3 παρ.3) .... αλλά είπαμε ότι δεν απαιτείται άρα τι θα βάλει; ακόμα και να φτιάξεις νέο σχέδιο θα πρέπει να το ανεβάσεις και μετα να το δώσεις στο συμφο (το οποίο θα έχει και όλες τις σχετικές βεβαιώσεις,αριθμ. πρωτοκ κτλ) , με λίγα λόγια δεν το γλιτώνεις.... τώρα αν θα το χρεώσεις εξτρα είναι άλλο θέμα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.