Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Οι γνωστές "ελλείψεις" των φακέλων της ναοδομίας ...

 

Για τη μελέτη στατικής επάρκειας :

Εξαντλείς την έρευνα μήπως υπάρχει και εγκεκριμένη μελέτη.

 

Εφόσον δεν έχεις εγκεκριμένο τεύχος μελέτης, δε μπορείς να πας στις απαλλαγές.

Αφού όμως υπάρχει άδεια, θα εξετάσεις το σύνολο σύμφωνα με τα τότε. Οπότε, αν δεν διαφέρει η υπάρχουσα μελέτη με την πραγματικότητα, αφού ελεγχθεί για τους υπολογισμούς της θα κατατεθεί ως μελέτη στατικής επάρκειας. Θα έχει εκπληρωθεί η ευθύνη περί σύνταξης μελέτης και την ευθύνη της θα την έχεις αναλάβει με τον έλεγχό της.

 

Αν υπάρχει εγκεκριμένο τεύχος, τότε περνάς στις απαλλαγές (όποια σε καλύπτει αφού θα έχεις μηδενικές διαφορές) αλλά συντάσσεις ΔΕΔΟΤΑ και το αντίστοιχο της απαλλαγής τεύχος υπολογισμών.

 

Για τα υπόλοιπα :

- αν δεν υπάρχει ΔΚ το κάνεις απ' την αρχή σύμφωνα με το τοπογραφικό και τους όρους και βάζεις τις τυχόν αυθαιρεσίες σε σχέση με τις θεωρημένες κατόψεις.

- αν 1) υπάρχει εγκεκριμένη στατική και 2) δεις ότι όλα θα μπορούσαν να είναι νόμιμα (αν γινόταν μιά ενημέρωση του τότε φακέλου μετά την κατασκευή) καλύτερα να κάνεις νομιμοποίηση.

- αν δεν υπάρχει εγκεκριμένη στατική καλύτερα να το αφήσεις απλά τακτοποιημένο ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

kan62 καταρχήν σε ευχαριστώ θερμά.Επομένως,για να ανακεφαλαιώσω:

- Με εγκεκριμένη μελέτη και εγκεκριμένο τεύχος υπολογισμών ΚΑΙ ΜΟΝΟ (δηλαδή απαραίτητη συνθήκη) μπορώ να εξετάσω το ενδεχόμενο να μην απαιτείται ΜΣΕ. Πώς το κάνω αυτό: ελέγχω αν έχει εφαρμοστεί η μελέτη μόνο ως προς τις διαστάσεις του φορέα και εξετάζω αν ικανοποιείται κάποιο από τα κριτήρια i έως vi.Αν οι δύο πρώτοι παράγοντες πάνε καλά (εύρεση εγκεκριμένης μελέτης και σωστή εφαρμογή της στο πεδίο ως προς τις διαστάσεις) μπορώ να υποστηρίξω ότι εξαιρούμαι από ΜΣΕ λόγω του κριτηρίου i στην περίπτωση μου?(ναός με υπόγειο,ισόγειο και γυναικωνίτη)..Και αν για τον ναό ισχύει αυτό, για το καμπαναριό τί ισχύει?ότι εκείνο θα χρειάζεται μσε?

- Χωρίς εγκεκριμένη στατική μελέτη αλλά λόγω του ότι το κτίριο έχει οικοδομική άδεια, το κτίριο πρέπει να επιλυθεί με τον ΤΟΤΕ ισχύοντα κανονισμό (άρα με αντισεισμικό του 1985 και όχι ΚΑΝΕΠΕ) και να ελεγχθεί αν οι διαστάσεις/οπλισμοί που έχουν τα ΑΘΕΩΡΗΤΑ στατικά επαρκούν? Δηλαδή εδώ μπορώ να κάνω χρήση των μη θεωρημένων ξυλοτύπων?

Τέλος για την κατηγορία 4 που ρώτησα το σκεπτικό μου είναι το εξής:αν η αυθαιρεσία είναι κατηγορίας 4 και δεδομένου του γεγονότος ότι η κατ. 4 θα εξαιρεθεί οριστικά της κατεδάφισης με την ταυτότητα κτιρίου  (έτσι λέει ο νόμος) , μήπως δεν χρειάζεται να βγάλουν τελικά οικοδομική άδεια νομιμοποίησης?  

Link to comment
Share on other sites

- Από τις απαλλαγές θα πήγαινα στις iii ή iv και όχι στην i, γι' αυτό μίλησα για τεύχος υπολογισμών με το ΔΕΔΟΤΑ. Το κωδωνοστάσιο δεν μπορεί να θεωρηθεί ανεξάρτητα.

- Αν δεν υπάρχει εγκεκριμένη στατική, με τον έλεγχο της υπάρχουσας μελέτης, εννοώ ότι η ΜΣΕ θα γίνει με δεδομένα στοιχεία εισαγωγής για τον έλεγχο αυτά της υπάρχουσας (ότι υπάρχει). Θα θεωρείται κανονική ΜΣΕ αφού γίνεται, αναλαμβάνεται η ευθύνη σύνταξής της και προφανώς πληρώνεται.

- Στη διαβάθμιση : αυθαίρετο, τακτοποιημένο, εξαιρεμένο ή νόμιμο τα δύο τελευταία δεν έχουν πάντα την ίδια αξία για τον πελάτη. Αυτός θα επιλέξει ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια σας εχω μια περιπτωη τακτοποιησης μοναστηριού (ναός) στο οποίο υπάρχει και ενα κτήριο που λειτουργει ως ξενώνας . τα συγκεκριμένα κτηρια εχουν κτισθεί χωρίς οικοδομική άδεια ο ναος σίγουρα την δεκαετία του 60 ενώ οι ξενώνες είναι ποιο μεταγενέστεροι (αναμένω αεροφωτογραφία αλλά περίπου την δεκαετία του 80). σε ενδεχόμενη μελέτη στατικής επάρκειας θα χρησιμοποιηθεί ΚΑΝ.ΕΠΕ ή ο κανονισμός που ίσχυει την περίοδο που κατασκευάστηκαν τα κτήρια? κάνω την ερώτηση εδω να πάρω και καποια άλλη άποψη μιας και δεν είναι αντικείμενο της ειδικότητας μου και κάποιους συναδέρφους πολιτικούς μηχανικούς που  ρώτησα ο καθένας μου είπε και μια διαφορετική γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

 

Θέλω να σταθώ άρθρο 2 της αποφ. 405.

 

 - 1. Πώς αντιλαμβάνεστε το ΄΄αν έχει εφαρμοστεί ως προς τις διαστάσεις του φορέα του φέροντος οργανισμού η στατική μελέτη για το νόμιμο τμήμα΄΄? 

 

 

Στην συνέχεια θέλω να θέσω κάποια ερωτήματα.

 

- 2. Τι θα κάνατε αν υπάρχει αύξηση ή μείωση του ύψους της οικοδομής κατά 10%

 

- 3. Αν υπάρχει αύξηση των διαστάσεων των διατομών ορισμένων υποστηλωμάτων.

 

- 4. Αν υπάρχουν επιπλεόν  δοκοί.

 

Ευχαριστώ

Edited by P.A.
Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως σε καλύπτουν οι ανοχές του κεφαλαίου 5 παρ.5.2 του ΕΚΩΣ, ή οι ανοχές διαστάσεων με βάση τον κανονισμό που κατασκευάστηκε η οικοδομή.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως σε καλύπτουν οι ανοχές του κεφαλαίου 5 παρ.5.2 του ΕΚΩΣ, ή οι ανοχές διαστάσεων με βάση τον κανονισμό που κατασκευάστηκε η οικοδομή.

 

Για κατασκευή του 1983 τι θα κοιτάξω για να βρω τις ανοχές??

Edited by P.A.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Επειδή δεν έχω ασχοληθει με μελέτες στατικής επάρκειας αυθαιρέτων, ζήτησα από ένα συνάδελφο να μου κάνει μια για ένα αυθαίρετο που τακτοποίησα.

Με ρώτησε λοιπόν, τι είδους μελέτης στατικής επάρκειας θέλω να κάνει. Υπάρχουνε λέει 2 είδη. Η απλή και μια πιο σύνθετη. Απ οτι κατάλαβα εννοεί ενα απλο φύλλο που θα λεει οτι το κτιριο ειναι στατικα και δυναμικα επαρκες ή μι πιο αναλυτικη εκθεση και σχεδια αποτυπωσης, σωστα?

Εχω την εντύπωση οτι με δουλευει και απλα ψαχνει δικαιολογιες για να καθυστερησει μιας και του εχω αναθεσει τη δουλεια μηνες πριν, και φανταζομαι οτι δεν εχει κανει τιποτα ακομα.

Έχει κάποια λογική το το ερώτημα του?? Και αν ναι τι απαιτείται από τον 4178 οταν εχουμε θεωρησει οτι δεν υπαρχει οικοδομικη αδεια?

Ειδάλλως να βρω καποιον αλλο μηχανικο που θα θελει τη δουλεια να τελειώνω.

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

Άλλο Δήλωση(Τ.Ε) στατικής επάρκειας και άλλο Μελέτη στατικής επάρκειας.Το πρώτο είναι το απλό φύλλο που λές ενω το δεύτερο απαιτεί επανέλεγχο του κτιρίου(as built-εδώ ο θεός βοηθός μόνο με ΝDT θα ανακαλύψεις τι γίνεται σε δοκάρια υποστυλώματα(άντε πες άμα φαίνονται οι αναμονές έχεις μια εικόνα για τους εγκάρσιους) τοιχία,Για θεμελίωση άστα να πάνε) με υπολογισμό των αυθαιρεσιών  ->τεύχος στατικών + ξυλότυποι.Ο νόμος είναι σαφής απαιτείται το δεύτερο! Για αυτό φωνάζουμε με αυτά που πάν να περάσουν στον νέο νόμο

Edited by Elounda
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.