Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων


Recommended Posts

 

Καλημέρα. Υπάρχει η στατική μελέτη εφαρμογής ενός δυωρόφου με υπόγειο αυθαιρέτου, που ανεγέρθηκε το 1996 κατ' επέκταση υπάρχοντος με Ο.Α του 1978. Η μελέτη είναι πλήρης με τον τότε όμως ΕΑΚ (1996), έχει μάλιστα και θεώρηση της Πολεοδομίας (βιάστηκε ο τότε αρμόδιος υπάλληλος να τη σφραγίσει, πριν εγκριθούν τα υπόλοιπα σχέδια), από την οποία Πολεοδομία όμως τελικά δεν μπόρεσε να εκδοθεί η άδεια λόγω απόφασης Νομάρχη που δημοσιεύτηκε στο μεσοδιάστημα (1978-1996). Αυτό είναι το ιστορικό πλαίσιο. Έκανα την τακτοποίηση του αυθαιρέτου και υποβάλλω τώρα τα αρχεία. Θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Μπορώ αντί άλλου ντοκουμέντου στατικής επάρκειας να υποβάλλω αυτή την στατική μελέτη εφαρμογής; Πρέπει να συνοδευτεί από πρόσθετη μελέτη στατικής επάρκειας ή μήπως ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α ; Έχει νόημα αυτό;

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αναφέρεσαι σε στατική μελέτη εφαρμογής;

Για την έγκριση μιας άδειας η πολεοδομία θεωρεί - ή παλαιότερα ήλεγχε -

οριστικές μελέτες και όχι μελέτες εφαρμογής.

Μπορώ αντί άλλου ντοκουμέντου στατικής επάρκειας 

 

Που κάνει λόγο ο νόμος για ντοκουμέντα στατικής επάρκειας;

Σε κτίρια κατοικίας το μόνο που απαιτείται είναι ΔΕΔΟΤΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε πού ξέρεις αν εφαρμόστηκε κανονικά (τί σίδερα μπήκαν, τι θεμελίωση έχει κ.τ.λ) εφόσον τελικά κατασκευάστηκε αυθαίρετα και μάλλον χωρίς επίβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

 

 Καλημέρα. Υπάρχει η στατική μελέτη εφαρμογής ενός διωρόφου με υπόγειο αυθαιρέτου, που ανεγέρθηκε το 1996 κατ' επέκταση υπάρχοντος με Ο.Α του 1978. Η μελέτη είναι πλήρης με τον τότε όμως ΕΑΚ (1996), έχει μάλιστα και θεώρηση της Πολεοδομίας (βιάστηκε ο τότε αρμόδιος υπάλληλος να τη σφραγίσει, πριν εγκριθούν τα υπόλοιπα σχέδια), από την οποία Πολεοδομία όμως τελικά δεν μπόρεσε να εκδοθεί η άδεια λόγω απόφασης Νομάρχη που δημοσιεύτηκε στο μεσοδιάστημα (1978-1996). Αυτό είναι το ιστορικό πλαίσιο. Έκανα την τακτοποίηση του αυθαιρέτου και υποβάλλω τώρα τα αρχεία. Θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Μπορώ αντί άλλου ντοκουμέντου στατικής επάρκειας να υποβάλλω αυτή την στατική μελέτη εφαρμογής; Πρέπει να συνοδευτεί από πρόσθετη μελέτη στατικής επάρκειας ή μήπως ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α ; Έχει νόημα αυτό;

 

Επιπλέον στα σωστά αναφερόμενα των συναδέλφων επισημαίνω ότι για επικρατούσα χρήση κατοικίας κατηγορίας 4 ή 5 ο νόμος ορίζει ότι το απαιτούμενο βάσει νόμου δικαιολογητικό είναι το ΔΕΔΟΤΑ και όχι η Μ.Σ.Ε ή οποιαδήποτε άλλη στατική μελέτη. Τα υπόλοιπα κράτησε τα στο αρχείο του ιδιοκτήτη, διότι δεν ενδιαφέρουν την υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε. Όταν έγραψα "εφαρμογής" υπερθεμάτιζα τον όρο "στατική μελέτη" με την έννοια ότι γνωρίζω τον συνάδελφο, που την εκπόνησε και την εφάρμοσε ακριβώς στην πράξη (τώρα είναι συνταξιούχος) και την επέβλεψε. Άρα λοιπόν έχουμε μιά άρτια στατική μελέτη, που εφαρμόστηκε στην πράξη και έχει και θεώρηση της Πολεοδομίας. Μάλλον την απορία μου φαίνεται πως καλύπτει η απάντηση του Pavlos33, αν και οι υπόλοιπες γνώμες είναι επίσης διαφωτιστικές. Ευχαριστώ όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδερφοι!

 

Για την απαίτηση Μελέτης Στατικής Επάρκειας ή όχι,

ελέγχουμε πάντα την επικρατούσα χρήση του κτιρίου, σωστά;

 

Δηλ. στην κλασσική περίπτωση πολυκατοικίας με 

 

διαμερίσματα στους ορόφους και

 

ισόγεια καταστήματα,

για αυθαιρεσία στο κατάστημα του ισογείου,

 

συντάσσουμε ΔΕΔΟΤΑ,

λόγω επικρατούσας χρήσης του κτιρίου =  κατοικία,

σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω την εξής περίπτωση. Με 3 άδειες του 1964 ( ανέγερση ισόγειου καταστήματος με υπόγειο και 2 προσθήκες καθ' ύψος) ανεγέρθηκε τριώροφη οικοδομή με ισόγειο κατάστημα και δύο όροφοι κατοικία. Το 2000 για να λειτουργήσει ολόκληρο ως κατάστημα ενώθηκε όλο το κτίριο σε ένα και επιπλέον μπήκε ασανσέρ ανοίγοντας οπές στις πλάκες. Όλα αυτά εντός νόμιμου περιγράμματος χωρίς ΥΔ. Πέρα από την αλλαγή χρήσης και τον αναλυτικό για τις αλλαγές στις όψεις κ.α. θέλω να ρωτήσω το εξής. Υπάρχει περίπτωση να με καλύπτει όσον αφορά τη Μ.Σ.Ε. το εδάφιο που αναφέρει ότι "ο Φ.Ο. πραγματοποιήθηκε σύμφωνα με την Ο.Α. και το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών είναι μικρότερο από 20τμ"? Ο προβληματισμός μου είναι ότι ενώ παραπάνω αναφέρει παντού "αυθαίρετη κατασκευή ή αυθαίρετη αλλαγή χρήση" στο συγκεκριμένο σημείο αναφέρει μόνο αυθαίρετη κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δε νομίζω οτι σε καλύπτει αυτό από μονο του. Πρέπει να δεις τα φορτία των μελετών τουλάχιστον. Εάν δεν είχες κινητά φορτία για κατάστημα πώς θα πεις ότι "τηρήθηκε η άδεια"?? ναι μπορεί να τηρήθηκε το περίγραμμα αλλά για διαφορετικά φορτία.

Αποψή μου αυτό δεν είναι και ξεκάθαρο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.