Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τι λέτε ? Πως αντιμετωπίζουμε τις υπερβάσεις ύψους σε μεζονέτες με πολλά επίπεδα ? Πόσα Μ2 βάζουμε με ΥΥ ? Της κάλυψης μόνο ή όλων των δαπέδων * την κάλυψη ? Καμιά ιδέα για το παραπάνω ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω καταλήξει και βάζω την κάλυψη.Αν π.χ έχω διώροφη μεζονέτα (1002 κάθε επίπεδο) με προβλεπόμενο ύψους ισογείου και ορόφου από 3m έκαστο που στην πράξη έγιναν 3,20m και πήγαν προς τα πάνω,ε τότε βάζω ΥΥ 0,4m στα 100m2 του ορόφου.Τα πιο δύσκολα-ανακατοσούρες ξεκινάνε όταν έχεις διαφορετικές κατόψεις και m2 σε κάθε επίπεδο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίεργο.... Δηλαδή εσύ θεωρείς ουσιαστικά ότι την ΥΥ την έχει μόνο ο πάνω όροφος για αυτό βάζεις τα Μ2 αυτού και η ΥΥ του κάτω ορόφου είναι απλή αλλαγή διαρρύθμισης ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,κάπως έτσι το θεωρώ.Κυρίως γιατί το να βάλω ΥΥ και στα 2 επίπεδα το θεωρώ βλακεία και άδικο,αλλά και γιατί σε διώροφο τμήμα,το προβλεπόμενο ύψος από την άδεια είναι αυτό του διώροφου τμήματος και όχι του μονώροφου.Η "εσωτερική" αναδιανομή των υψών του ορόφου δε με ενδιαφέρει,μόνο το ύψος που περισσυεί από τις εγκεκριμένες στάθμες.Το ξέρω οτι είναι περίεργο,σάμπως το μόνο είναι στο θέμα του ύψους?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει αλλάξει και η στάθμη έδρασης της μεζονέτας π.χ. από το +0,00 έχει πάει στο +1,50 με μπάζωμα και ταυτόχρονα έχει γίνει και υπέρβαση ύψους και στα δύο δάπεδα τότε βάζεις όλα τα τ.μ. ? 

 

Δηλαδή από  (0,00 | +3,00 | +6,00) η μεζονέτα να έχει γίνει (+1,50 | +4,70 | +7,90).

Link to comment
Share on other sites

Μεζονετα πάνω απο πυλωτη με άδεια για χαμηλα κτίρια... το ύψος του κάθε ορόφου έχει αυξηθει κατα 15εκ. εκτός της πυλωτης και έχουν κλειστει οι Η.Χ.

πέρα απο την Υ.Υ. που έχω βάλει για τα "νόμιμα" Χωρίς ΥΔ  σε κάθε όροφο... θα έπρεπε να βάλλω και για τους Η.Χ. που εγινε μετατροπη σε Κ.Χ  με Υ.Υ. περα απο την Υ.Δ.??

Καλημερα... 

Link to comment
Share on other sites

Μεζονετα πάνω απο πυλωτη με άδεια για χαμηλα κτίρια... το ύψος του κάθε ορόφου έχει αυξηθει κατα 15εκ. εκτός της πυλωτης και έχουν κλειστει οι Η.Χ.

πέρα απο την Υ.Υ. που έχω βάλει για τα "νόμιμα" Χωρίς ΥΔ  σε κάθε όροφο... θα έπρεπε να βάλλω και για τους Η.Χ. που εγινε μετατροπη σε Κ.Χ  με Υ.Υ. περα απο την Υ.Δ.??

Καλημερα... 

Αφού αναφέρεσαι σε μεζονέτα  την υπέρβαση ύψους θα τη βάλεις μόνο μία φορά (με τ.μ αυτού του ορόφου που έχει το μεγαλύτερο εμβαδό)

δηλ κακώς το βάζεις για κάθε όροφο

Η μεζονέτα στη γενική περίπτωση λαμβάνεται ως μια Ο.Ι

Αν πάλι είναι και σε αυτοτελή οικοδομή (με πυλωτή +μεζονέτα) την παραπάνω Υ.Υ την ρυθμίζεις συνολικά συμπεριλαμβάνοντας και την τυχόν Υ.Υ της πυλωτής

 

Αν θέλεις να ρυθμίσεις και τους Η/Χ  (που δεν είναι κακό)

τότε θα βρείς το μεγαλύτερο από τα περιγράμματα (=κατοικία+Η/Χ) των 2 ορόφων και αυτό θα βάλεις ως τ.μ

 

δηλ τελικά δεν βάζεις ούτε τα τ.μ των 2 ορόφων -ούτε τα τ.μ των  2 η/χ!

αλλά την μεγαλύτερη περιβάλλουσα από τις 2 εκάστου ορόφου 

Link to comment
Share on other sites

post-86-0-50284300-1427134466_thumb.jpg

Στην περίπτωση αυτή, η Ο.Ι. Α' ψήλωσε παράνομα κατά 0,20μ οθώντας προς τα πάνω τις ιδιοκτησίες Β' και Γ'. 

 

Η Ο.Ι. Α' έχει ΥΥ δεδομένου ότι το ύψος της παραμένει εντός του εγκεκριμένου ύψους του κτιρίου (όχι της Ο.Ι.) ? 

 

Είναι νομίζω  σαν να λέμε ότι ένα ρετιρέ σε εσοχή έχει επεκταθεί στο περίγραμμα του υποκείμενου ορόφου. Σε αυτήν την περίπτωση θα βάζαμε σίγουρα Υ.Κ. . Νομίζω και εδώ το ίδιο ισχύει και πρέπει η Ο.Ι. Α' να λάβει Υ.Υ. . Συμφωνείτε ? (λάθος)

 

Διόρθωση : 

Η εγκύκλιος 4 ορίζει :

 

β) Στις περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών εντός του περιγράμματος νομίμως υφισταμένου κτιρίου δεν εφαρμόζεται συντελεστής κάλυψης (π.χ. προσθήκη ορόφου ή υπογείου, που δεν εξέχει του νομίμου περιγράμματος).

 

Στις περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών κατ’ επέκταση νομίμως υφισταμένου κτιρίου δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους στις περιπτώσεις που η αυθαίρετη προσθήκη δεν υπερβαίνει το ύψος του νομίμως υφιστάμενου τμήματος ή κτιρίου, που βρίσκεται στην ίδια στάθμη.

 

Από τα παραπάνω καταλαβαίνετε ότι όταν η υπέρβαση ύψους μίας οριζόντιας ιδιοκτησίας βρίσκεται εντός του νόμιμου τμήματος του συνολικού κτιρίου όπως στο σχήμα επιφέρει παράβαση Υ.Υ. ? Στην αντίστοιχη περίπτωση της κάλυψης όπως βλέπετε δεν μπαίνει υπέρβαση κάλυψης

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

η ΟΙ Α έχει ΥΥ και θα ελεγχθεί με τα μεγέθη της ΟΙ Α οι υπόλοιπες δεν έχουν ΥΥ εφόσον ελέγχονται με τα εκάστοτε μεγέθη ΟΙ.Το σχέδιο σου πρέπει να έχει κάποιο λάθος όμως ώς πρός τα ύψη(διαστάσεις)

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.