Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

μου είπαν οτι η διαμερισμάτωση 2 διπλανών εργαστηρίων με πατάρια δηλώνεται ως 2 διαμερισματώσεις!

 

Έχω μία γνώμη, δεν είμαι σίγουρος για αυτή, έχω μία αντίστοιχη περίπτωση με την οποία μάλλον θα ασχοληθώ με το νέο έτος (ή με την νέα παράταση :mrgreen: ):

 

δεν έχεις διαμερισμάτωση, έχεις λειτουργική συνένωση κατά ΝΟΚ.

 

Κοινή αίτηση των δύο ιδιοκτητών, αναλυτικός. (Τάδε έφη κα Γαρδίκη, προ helpdesk).

 

Κατόψεις οπωσδήποτε (έχε και την άδεια λειτουργίας κατά νου).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προβληματίζομαι γιατί στα σχέδια της άδειας του βιοπα που βρήκα έχει κάτοψη ισογείου και κάτοψη ορόφου(πατάρι).

Επίσης στην είσοδο του εργαστηρίου τα 15 τ.μ ισογείου έχουν ύψος 4μ ενω τα υπόλοιπα 27 τ.μ του ισογείου έχουν ύψος 5,40μ(στα 2,85 βρίσκεται το πατάρι ύψους 2,55). Δηλαδή εχουμε μια διαφορά ύψους δώματος.

Τέλος το πατάρι στα συμβόλαια και στο ν.3843 που μπήκε η επιπλέον επέκταση του αναφέρεται σα χώρος ανάπαυσης. Βέβαια αυτός το έχει κάνει κανονικά σα σπιτι με κρεβάτι, κουζινα, καναπε και το έχει κλείσει και με γυψοσανίδα γύρω γύρω.

 

Μήπως να το βάλω σα 2 διαμερισματώσεις ή δε μας ενδιαφέρει τι έχει κάνει?

 

Αυτο που δεν καταλαβαίνω από το αρθρο 23 παρ.10 όταν έχω ως μοναδική παράβαση τη διαμερισμάτωση πληρώνεται 500αρα πρόστιμο και θέλει μόνο κάτοψη αποτύπωσης του υποκείμενου ορόφου???

Ή κανονικά όλα τα σχέδια του άρθρου 11 παρ.6(τοπογραφικο, στέλεχος αδειας, διαγραμμα κάλυψης, κάτοψεις, τομές) και δεδοτα αφού δεν είναι κατηγορια 1 ή 2???

 

 

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και συγνώμη αλλά έχω λίγο χαοθεί :sad:

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα

να πάρω την γνώμη σας για μια περίπτωση που έχω...

 

Σε πενταόροφη οικοδομή κατα την διάρκεια της θεμελίωσης αναγκάστηκε ο επιβλέπων μηχανικός να κάνει εσπευμένα αντιστήριξη στην πίσω πλευρά του οικοπέδου. αυτό είχε ως αποτέλεσμα όλα τα τοιχία (συμπεριλαμβανομένου και του κουβούκλιου του ανσασέρ) της οικοδομής σε αυτήν την πλευρά να μετακινηθούν μπροστά από την αντιστήριξη... Αυτή η μετακίνηση είχε ως αποτέλεσμα ο κοινόχρηστος χώρος να μετακινηθεί εις βάρος των οροφοδιαμερισμάτων κατά 50εκατοστα σε κάθε όροφο. Εξωτερικά το περίγραμμα της οικοδομής δεν έχει αλλάξει. Υπάρχει ένας μόνο ιδιοκτήτης του κτιρίου και συνολικά 5 οριζόντιες ιδιοκτησίες. Μου έχει αναθέσει την τακτοποίηση του κτιρίου (έχει και κάποιες άλλες αυθαιρεσίες) αυτό που θέλω να ρωτήσω :

Σε κάθε όροφο έχουμε περίπτωση διαμερισμάτωσης σωστά επειδή όλα τα οροφοδιαμερίσματα είναι μικρότερα λόγω του κοινόχρηστου χώρου που έχει μετακινηθεί προς τα μπροστά. Απ' την στιγμή που είναι ένας ο ιδιοκτήτης και τακτοποιώ κοινόχρηστους χώρους το πρόστιμο το υπολογίζω ως μια διαμερισμάτωση συνολική? ή πρέπει να το δηλώσω ως πολλαπλές διαμερισματώσεις (μια για κάθε διαμέρισμα? Στην περίπτωση που πρέπει να το δηλώσω ως πολλαπλές θα φτιάξω μια καρτέλα ανα διαμέρισμα (τακτοποιώ τους κοινόχρηστους)? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

διαμερισματωση εχεις μεταξυ διαμερισματων

και ισχυει "μια ανα όροφο"

 

εδω εχεις μια ΟΑ για εστω 100 τμ/ οροφοδιαμερισμα

εγινε το καθε  ενα -εστω- 96 τμ.

 

δεν προκυπτει ευθεως απο το  ερωτημα...αλλα υποθετω οτι δεν εχει κανει συσταση ΟΙ...αφου ηξερε οτι καθε οροφοδιαμερισμα ηταν μικροτερο..

 

Αφου ολη η οικοδομη εγινε μικροτερη..δεν υπαρχει παραβαση...δες την εγκ. 3 παρ. 23...

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

Έχω την παρακάτω περίπτωση: 

 

Οροφοδιαμέρισμα τετάρτου ορόφου. 

Οικοδομική Άδεια τον Φεβρουάριο του 72'. 

Έγινε η σύσταση της Ο.Ι. τον ίδιο μήνα σύμφωνα με τα σχέδια της Ο.Α. 

Το συμβόλαιο της ιδιοκτησίας αναφέρει μεικτό εμβαδό 85 τ.μ. σύμφωνα με τα σχέδια της Ο.Α. τα οποία είναι ίδια με τη σύσταση. 

 

Η υφιστάμενη κατάσταση διαφέρει από τα σχέδια της Ο.Α. στα παρακάτω: 

 

-. Ο φωταγωγός του μπάνιου από ένα πολύγωνο έγινε παραλληλόγραμο και το μπάνιο κέρδισε καθαρό εμβαδό 0.5 τ.μ. 

- Μετατόπιση ενός άλλου φωταγωγού εντός περιγράμματος σε θέση όπου φαινόταν μέρος της κουζίνας. 

- Στη θέση του φωταγωγού που μετατοπίστηκε έχει προεκταθεί η  πλάκα (η μισή στο φωταγωγό που μετατοπίστηκε και η άλλη μισή σε εξώστη)  και έχει μεγαλώσει ένα δωμάτιο κατά 2,5 τ.μ. (δεν υπάρχει πλέον εξώστης)

 

Τα μεικτά τετραγωγικά που βγάζω μετρώντας από την εξωτερική πλευρά των τοίχων μου βγαίνουν περίπου 90 τ.μ.

 

1. Μπορώ να δηλώσω τις αυθαιρεσίες αυτές σε ένα Φ.Κ. ,κατηγορία 1, σαν λοιπή παράβαση σύμφωνα με άρθρο 23 παρ. 10 για την διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου? 

2. Πρέπει να φτιάξω και άλλο φύλλο καταγραφής όπου θα έχω υπέρβαση δόμησης λόγω της αύξησης των τ.μ. καθώς αυτά που μέτρησα είναι περισσότερα? 

3. Στα σχέδια της Ο.Α. φαίνεται ένα wc το οποίο δεν έχει υλοποιηθεί και στη θέση του έχει επεκταθεί η κουζίνα. Υποθέτω πως αυτό δεν αποτελεί αυθαιρεσία. Σωστά? 

Edited by kostisR
Link to comment
Share on other sites

Διαμέρισμα πολυκατοικίας που στην οικ. άδεια φαίνεται ένα, έχει χωρισθεί σε δύο διαμερίσματα δύο ιδιοκτητών. Η τακτοποίηση γίνεται με μία κοινή  δήλωση διαμερισμάτωσης των δύο ή με δύο ξεχωριστές δηλώσεις ? 

Link to comment
Share on other sites

μπορείς και μια δήλωση. θα κάνεις τη δήλωση στο όνομα του ενός και στην τε θα αναφέρεις και τον άλλον ιδιοκτητη...θα φροντίσεις να πάρεις και υδ συναίνεσης του ιδιοκτητη της τε..να συνεννοηθούν μεταξύ τους για να μοιραστούν το προστιμο και την αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Έχω περίπτωση με ένα κατάστημα που διαχωρίστηκαν και έγιναν δύο.

Και τα δύο ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

Η αρχική άδεια προέβλεπε δύο καταστήματα , εν συνεχεία βέβαια αναθεωρήθηκε και το εμφάνιζε ένα. Η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας ακόμα σαν δύο τα έχει.

Υπάρχουν δύο ηλεκτρολογικοί πίνακες και άλλες μηχανολογικές αλλαγές δεν έχουν γίνει, θέρμανση ας πούμε δεν έχουν.

Ουσιαστικά μια πόρτα χτίστηκε

 

Το περνάω σαν διαμερισμάτωση ή όχι?

Edited by fr_sk
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει η αναθεώρηση της ΟΑ, ναι έχεις διαφορετική διαμερισμάτωση.

 

Καλημέρα φίλτατε dimitris GM.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.