Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Εάν δεν αυξηθούν οι επιφάνειες των χώρων ή δεν αυξηθούν οι λοιπές παραβάσεις δεν αλλάζει το πρόστιμο. Αν το βάλεις ως άλλη κατοικία στον 4178 δεν θα επηρεαστεί το πρόστιμο εκτός αν το νέο μεγαλύτερο παράβολο που πιθανόν να προκύψει δεν καλύπτεται από το συνολικό πρόστιμο που έχει ήδη πληρωθεί, οπότε θα πρέπει να πληρωθεί η διαφορά. Στη μεταφορά θα πρέπει όντως να δηλωθούν σωστά οι επιμέρους συντ/τές με βάση τον τρέχοντα νόμο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Έχω περίπτωση συναδέλφου ο οποίος συνταξιοδοτήθηκε ενώ είχε προβεί σε οριστική υπαγωγή δήλωσης του ν. 4014.

 

Το εγχειρίδιο χρήσης του τεε αναφέρει τα σχετικά με αντικατάσταση μηχανικού στη δήλωση, προκειμένου να γίνει η μεταφορά στο ν. 4178.

Στη φόρμα στοιχείων "αιτήματα διαχείρισης για δηλώσεις αυθαιρέτων" δεν αναγράφεται η περίπτωση αντικατάστασης. Αυτό σημαίνει ότι η διαδικασία ολοκληρώνεται μετά την αποστολή των δικαιολογητικών στο ΤΕΕ,  χωρίς να υπάρξει υποβολή της προαναφερθείσας φόρμας?

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι θυμάμαι ναι. Δλδ στέλνεις στο ΤΕΕ (όχι στα αυθαίρετα, αλλά στο mail του ΤΕΕ) 3 υπεύθυνες δηλώσεις: 1) Ιδιοκτήτη, 2) 1ου μηχανικού, 3) Δική σου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα και καλό φθινόπωρο σε όλους! έχω την εξης απορία: σε δήλωση του 4014 που θέλω να μεταφέρω στον 4178 και αλλάζω τον τρόπο υπολογισμού μιας παράβασης και αντί για επιφάνεια με ΥΔ το βάζω σαν λοιπή παράβαση με αποτέλεσμα να επαναπροσδιορίζεται το πρόστιμο, Τώρα πέραν της εξουσιοδότησης για τη μεταφορά, πρέπει να φτιάξω και νέες υπεύθυνες δηλώσεις που να αφορούν τον 4178 και την τωρινή ημ/νία? 

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση συναδέλφου ο οποίος συνταξιοδοτήθηκε ενώ είχε προβεί σε οριστική υπαγωγή δήλωσης του ν. 4014.

καλησπερα

εχω ιδια περιπτωση και η ερωτηση ειναι ποτε θεωρειται οτι συνταξιοδοτειται καποιος? Οταν υποβαλλει την αιτηση?

 

roukat

ναι, κανε νεες δηλωσεις

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που μάλλον έχει απαντηθεί, αλλά είναι άπειρες οι σελίδες για αναζήτηση:

1. περίπτωση δήλωσης Ν.4014/11 που έχει μεταφερθεί στον Ν.4178/13. Ο ιδιοκτήτης δεν έχει δώσει ακόμα την υπεύθυνη δήλωση σύμφωνα με το υπόδειγμα του Ν.4014/11. Να υποθέσω ότι θα τη δώσει μια και καλή σύμφωνα με το υπόδειγμα του Ν.4178/13?

2. αν πάλι την είχε δώσει σύμφωνα με το υπόδειγμα του Ν.4014/11, θα χρειαστεί νέα σύμφωνα με το υπόδειγμα του Ν.4178/13?

ευχαριστώ

 

1) Αν δεν την έχει δώσει ίσως πρέπει να δώσει δύο δηλώσεις και για τους δύο νόμους έστω και αν η πρώτη είναι εκπρόθεσμη. 

 

2) Αν την εχει δώσει τότε μόνο ανάθεση για μεταφορά στον 4178.

Και εγώ αυτό νομίζω.. αλλά το γράφει πουθενά στο νόμο, σε καμιά εγκύκλιο ή διευκρίνηση?

Ο πελάτης  την είχε υπογράψει πριν κανα 2 χρόνια με Ν 4014 και τώρα θα τη βάω στο σύστημα. Να ζητήσω καινούργια?

Edited by maranti
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.