Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

γιατι θεωρεις οτι ειναι αλλαγη θεσης αφου ειναι στην ιδια θεση με μικροτερο πλατος αλλα μεγαλυτερο μηκος

και απο οσα εχω διαβασει ολο τον καιρο στο φορουμ ο,τι ειναι εκτος περιγραμματος πηγαινει ως ΥΔ?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

γιατι θεωρεις οτι ειναι αλλαγη θεσης αφου ειναι στην ιδια θεση με μικροτερο πλατος αλλα μεγαλυτερο μηκος

και απο οσα εχω διαβασει ολο τον καιρο στο φορουμ ο,τι ειναι εκτος περιγραμματος πηγαινει ως ΥΔ?

Και ΥΚ. Και εγώ ετσι το αντιμετωπίζω σε περιπτώσεις όπου εχω τοποθέτηση σε μη συννομη θέση.

Οτι βρίσκεται εκτός του νομιμου εγκεκριμένου περιγράμματος της οα παίρνει πρόστιμο με υπερβαση δόμησης

κάλυψης και ότι άλλο έχει. Άσχετα με το ποση εγκεκριμένη δόμηση και κάλυψη έχει ποσοτικά.... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά γενικώς τα παραπάνω των συναδέλφων.

Μια επισήμανση μόνο να κάνω

Εγκύκλιος 4, 36)

"Επισηµαίνεται ιδιαίτερα ότι η έννοια των χώρων βοηθητικής χρήσης της παρ. 3 του άρθρου 2 του Κτιριοδοµικού Κανονισµού χρησιµοποιείται αποκλειστικά για την εφαρµογή των διατάξεων του Κτιριοδοµικού Κανονισµού και δεν αφορά γενικά τους χώρους µε χρήση αποθήκης. Εποµένως, αυθαίρετα ισόγεια κτίρια µε χρήση επαγγελµατικές, βιοµηχανικές, γεωργικές αποθήκες κ.λ.π., που προσµετρώνται σε κάθε περίπτωση στο σ.δ. του οικοπέδου/γηπέδου, δεν συµπεριλαµβάνονται στην έννοια των «βοηθητικών χώρων» και για το λόγο αυτό δεν εφαρµόζεται ο µειωτικός συντελεστής 50%. Κατά την ίδια έννοια δεν εφαρµόζεται ο µειωτικός συντελεστής και σε κτίρια χώρων στάθµευσης αυτοκινήτων"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

να ανακεφαλαιωσω

εχω Υδ χωρις μειωτικο και ΥΚ 70 μ2

υπηρεσιες

ποσοστο υπερβασης δομησης 70/400 (400 η σημερινη επιτρεπομενη δομηση)

κατηγορια 70/180 =0,39 < 40 -->  κατ 4   (τα 180 ειναι τα νομιμα δλδ το σπιτι του 55 + αποθηκη με αδεια)

 

σωστα??

ευχαριστω πολυ ολους

 

το προστιμο βγαινει 500.

Προβληματιζομαι αν τα εχω σωστα  γιατι ναι μεν η παλαιοτητα προ του 75 απαιτει μονο παραβολο

αλλα στο αρθρο 11.10 το παραβολο για εμβαδον απο 50 εως 100 μ2 ειναι 1000 και οχι 500!!!!!!!

Τι κανω λαθος?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Σωστά γενικώς τα παραπάνω των συναδέλφων.

Μια επισήμανση μόνο να κάνω

Εγκύκλιος 4, 36)

"Επισηµαίνεται ιδιαίτερα ότι η έννοια των χώρων βοηθητικής χρήσης της παρ. 3 του άρθρου 2 του Κτιριοδοµικού Κανονισµού χρησιµοποιείται αποκλειστικά για την εφαρµογή των διατάξεων του Κτιριοδοµικού Κανονισµού και δεν αφορά γενικά τους χώρους µε χρήση αποθήκης. Εποµένως, αυθαίρετα ισόγεια κτίρια µε χρήση επαγγελµατικές, βιοµηχανικές, γεωργικές αποθήκες κ.λ.π., που προσµετρώνται σε κάθε περίπτωση στο σ.δ. του οικοπέδου/γηπέδου, δεν συµπεριλαµβάνονται στην έννοια των «βοηθητικών χώρων» και για το λόγο αυτό δεν εφαρµόζεται ο µειωτικός συντελεστής 50%. Κατά την ίδια έννοια δεν εφαρµόζεται ο µειωτικός συντελεστής και σε κτίρια χώρων στάθµευσης αυτοκινήτων"(που ως κτίρια κατά ΓΟΚ 85 πράγματι δεν μετράνε στο σ.δ) 

Κατερίνα 

επειδή η διγλωσσία του νόμου είναι τεράστια

Αν είναι έτσι τότε σε ποια αποθήκη μέχρι 50 τ.μ   αναφέρεται το τροπ/νο παράρτημα Α'?

Link to comment
Share on other sites

Το κομμάτι που παρέθεσα αναφέρεται σε αυτοτελή κτίρια με χρήση αποθήκης η χώρου στάθμευσης.

Δηλαδη πχ μια βιομηχανική αποθήκη, ή ενα αυτότελές πολυώροφο κτίριο με αποκλειστική χρήση χώρων στάθμευσης. Και τα 2 προφανώς μετράνε στη δόμηση. Και τα 2 δεν δικαιούνται μειωτικό.

 

Ακίνητα με κτίριο πχ κατοικίας στο οποίο συνυπάρχει πχ ισόγεια αποθήκη 30τμ ή ισόγειος χώρος στάθμευσης 30τμ πηγαίνουν με μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν έχεις ενα ακίνητο με μόνο αποθήκες όπως ο συνάδελφος στον οποίο απάντησα παραπάνω.

Εφόσον οι αποθήκες σου είναι βοηθητικές της κατοικίας μπορεί η επικρατούσα χρήση σου να είναι "άλλη κατοικία"

Στην περίπτωση αυτή θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τον μειωτικό αλλά τον χάνεις λόγω τετραγωνικών (>50)

 

Υποθέτω ότι έλεγξες και δεν έχεις παραβίαση Δ

 

Για κατηγορία 1 που σημαίνει αποκλειστική (βάσει νόμου) / επικρατούσα (βάσει εγκυκλίου) χρήση κατοικίας προ 1975 το παράβολο είναι 500 ευρώ ανεξαρτήτως τετραγωνικών.

Για τις υπόλοιπες κατηγορίες το παράβολο πηγαίνει κλιμακωτά με βάση τα τετραγωνικά

Link to comment
Share on other sites

δεν ανηκω στη κατ 1 αφου δεν εχω χρηση κατοικιας (ουτε επικρατουσα ουτε αποκλειστικη)

εχω ομως παλαιοτητα προ του 75 και αρα το προστιμο = παραβολο

Ομως για τα 70 μ2 αποθηκων βγαινει 500!

την κατηγορια την εχω υπολογισει σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.