Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ευχαριστώ και σένα dimitris GM που μπήκες στην κουβέντα.

 

Ανέβασα μια κάτοψη για να έχετε εικόνα. Με κόκκινο η μετατόπιση, με πράσινο ο εξώστης.

Η Άδεια είναι το 1971…

 

Pavlos33

Ερώτημα: Γιατί να βρεις αιτιολόγηση ότι δεν χρειάζεται ρύθμιση, αφού με τη ρύθμιση, αφενός μπορείς να κερδίσεις την αμοιβή σου και αφετέρου δεν χρειάζεται να "ακροβατείς" στο γράμμα του νόμου?

 

Δέχεσαι κάποιες φορές πίεση και θέλεις να βοηθήσεις…στα όρια του επιτρεπτού πάντα, γι αυτό και γίνεται φυσικά η συζήτηση. Θεωρώ ότι είσαι και πιο έμπειρος από μένα και τα έχεις ζήσει αυτά σε μεγαλύτερο βαθμό, οπότε ξέρεις!!!

 

dimitris GM

Ερώτημα: αλλα...εσυ αποφασιζεις...τελικα... 

Το νόημα όλου του νόμου…

 

Ερώτημα: τακτοποιηση  αυθαιρετου  εξωστη που δεν υπαρχει στην αδεια.....αρα αλλαγη οψης...

Συμφωνώ, απλά το θέμα είναι αν για την βεβαίωση θα «πρέπει» να δω και τον εξώστη, από τη στιγμή που θεωρητικά για την βεβαίωση ψάχνω υπέρβαση δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας.

post-3742-0-35990800-1431677287_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για να δινεις βεβαιωση...μαλλον θα επικειται μεταβιβαση...

 

δλδ δεν  δεν πρεπει να γραψεις στις παρατηρησεις οτι  εχει ....φυτρωσει ενα μπαλκονι και πρεπει να   γινει αυτο και το αλλο

και συμφωνει ο αγοραστης να συνεχισει τις διαδικασιες.....???

[ο οποιος θα φυγει τρεχοντας οταν διαβασει αυτα...]

 

 

Ερώτημα: αλλα...εσυ αποφασιζεις...τελικα... 

Το νόημα όλου του νόμου…

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Γονική παροχή είναι...

Όπου εκεί αρχίζουν τα "έλα μωρέ" και "βλέπουμε όταν..."

 

Το κύριο κώλυμα δυστυχώς είναι οι συναινέσεις (που σε μένα είναι 51%) αλλά και μετά σε θέμα σύστασης όπου είναι 100%. Αδύνατο... 

 

Γενικότερα αυτό που ψάχνω είναι να μπορώ να είμαι εγώ καλυμμένος νομικά (!!) αλλά παράλληλα να γνωρίζει και ο ιδιοκτήτης ότι έχει πρόβλημα... Από εκεί και πέρα θα αποφασίσει ο ίδιος...

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου,

και ανεξαρτητα για το αν προκειται για γονικη παροχη ή μεταβιβαση...

 

το θεμα των αυθαιρεσιων το αντιμετωπιζουμε

 

"σαν να διναμε βεβαιωση προς τραπεζα για την εγγραφη προσημειωσης"

 

[όπου εκει θα μας ελεγξουν αλλοι συναδελφοι - μηχανικοί, δικηγοροι - ...και θα κρινουν  το σωστο ή το λαθος]

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι της άποψης πρώτα ρύθμιση και μετά βεβαίωση. Με έναν αναλυτικό ξεπερνάς και τη μετακίνηση του φωταγωγού και την προσθήκη του εξώστη.

Δε νομίζω πως πρέπει να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες άλλων υπογράφοντας βεβαιώσεις για 200-300 ευρώ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να περιγράψω ένα σενάριο: όταν επεκτείνεται το διαμέρισμα μέσα σε κοινόχρηστο (ας πούμε κλιμακοστάσιο) έχουμε υπέρβαση δόμησης και βάζουμε τον ανάλογο συντελεστή. Αν σε κάποιο άλλο σημείο το διαμέρισμα έχει μειωθεί ισόποσα (ας πούμε δημιουργία ημιυπαιθρίου χώρου) δεν κάνουμε συμψηφισμό. Αυτή είναι άλλη παράβαση. Γιατί σε αυτή την περίπτωση λοιπόν δεν έχουμε κάτι ανάλογο; Αν είναι να διυλίζουμε τον κώνωπα τότε έχουμε υπέρβαση δόμησης για το τμήμα το φωταγωγού που καταπατήθηκε (σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια) και ειδική παράβαση για την νέα θέση που ανοίχτηκε ο φωταγωγός. Και βέβαια αναφορά του νέου εξώστη με αναλυτικό προϋπολογισμό. Σας το γράφω γιατί σε ανάλογη περίπτωση που είχα μετακίνηση erker σε διαμέρισμα παλαιού κτηρίου, αυτή ήταν η γενική κατεύθυνση που μου δόθηκε από το πρώτο help desk.

Link to comment
Share on other sites

το help desk δεν έχει απολύτως καμία νομική ισχύ. Απλώς διατυπώνει απόψεις, όπως το ίδιο κάνουμε και εδώ. 

Αν κατάλαβα σωστά, στο παράδειγμα που αναφέρεις λες έστω εγκεκριμένο περίγραμμα διαμερίσματος 5Χ10=50 ΤΜ. Επεκτείνεται προς διάδρομο, έστω 5 τμ κάνοντας ένα "δόντι" (προεξοχή) και ταυτόχρονα γίνεται Η.Χ με το ίδιο ακριβώς περίγραμμα, αλλά σε εσοχή. Οπότε  λες ότι δεν υπάρχει παράβαση, αφού το διαμέρισμα καταπάτησε 5 τμ, και μείωσε ταυτόχρονα την επιφάνειά του κατά 5.

Αν όμως βάλεις το εγκεκριμένο περίγραμμα της άδειας, έστω 5Χ10 και το συγκρίνεις με το νέο , η προεξοχή, έστω 1Χ5 βρίσκεται εκτός του εγκεκριμένου περιγράμματος του διαμερίσματος (καταχρηστικός ο όρος "εγκεκριμένο περίγραμμα διαμερίσματος"  για καλύτερη συνεννόηση) και συνεπώς θα χρεωθεί την υπέρβαση.

Στη περίπτωση του συναδέλφου, δεν έχει γίνει καταπάτηση φωταγωγού. Υπάρχει κατά την κατασκευή αλλαγή θέσης του φωταγωγού, χωρίς όμως το διαμέρισμα να επεκτείνεται. Άρα θα συμφωνήσω με την άποψη του Γιάννη (με τις καλησπέρες μου) στο #1835

Link to comment
Share on other sites

Λέω πως ένα σενάριο είναι υπέρβαση δόμησης στην καταπάτηση του φωταγωγού και ειδική παράβαση για την νέα τρύπα. Εγώ δεν θα το έκανα έτσι. Λέω τι μου συνέστησαν να κάνω σε ανάλογη περίπτωση κάποιοι που υποτίθεται έκαναν σεμινάρια και υποτίθεται πως εκπροσωπούσαν τον νομοθέτη. Και μπορεί να τους βρούμε εμπρός μας σε έναν μελλοντικό έλεγχο, ως επιθεωρητές δόμησης. Προσωπικά, θα το έβαζα όλο μια ειδική παράβαση, μαζί με τον εξώστη.

Link to comment
Share on other sites

"Και εγώ είμαι της άποψης πρώτα ρύθμιση και μετά βεβαίωση. Με έναν αναλυτικό ξεπερνάς και τη μετακίνηση του φωταγωγού και την προσθήκη του εξώστη.

Δε νομίζω πως πρέπει να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες άλλων υπογράφοντας βεβαιώσεις για 200-300 ευρώ."

 

Νομίζω οτι έιναι το πιό ασφαλές... Ξεπερνώντας και τακτοποιώντας τα όποια προβλήματα και μάλιστα χωρίς συναίνεση...

Link to comment
Share on other sites

"Και εγώ είμαι της άποψης πρώτα ρύθμιση και μετά βεβαίωση. Με έναν αναλυτικό ξεπερνάς και τη μετακίνηση του φωταγωγού και την προσθήκη του εξώστη.

Δε νομίζω πως πρέπει να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες άλλων υπογράφοντας βεβαιώσεις για 200-300 ευρώ."

 

Νομίζω οτι έιναι το πιό ασφαλές... Ξεπερνώντας και τακτοποιώντας τα όποια προβλήματα και μάλιστα χωρίς συναίνεση...

Για το φωταγωγό όταν είχα ρωτήσει στο ΤΕΕ μου είχαν πει ότι απαιτείται συναίνεση ως κομμάτι των κοινόχρηστων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.