Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Και εγώ είμαι της άποψης πρώτα ρύθμιση και μετά βεβαίωση. Με έναν αναλυτικό ξεπερνάς και τη μετακίνηση του φωταγωγού και την προσθήκη του εξώστη.

Δε νομίζω πως πρέπει να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες άλλων υπογράφοντας βεβαιώσεις για 200-300 ευρώ.

 

 

το help desk δεν έχει απολύτως καμία νομική ισχύ. Απλώς διατυπώνει απόψεις, όπως το ίδιο κάνουμε και εδώ. 

Αν κατάλαβα σωστά, στο παράδειγμα που αναφέρεις λες έστω εγκεκριμένο περίγραμμα διαμερίσματος 5Χ10=50 ΤΜ. Επεκτείνεται προς διάδρομο, έστω 5 τμ κάνοντας ένα "δόντι" (προεξοχή) και ταυτόχρονα γίνεται Η.Χ με το ίδιο ακριβώς περίγραμμα, αλλά σε εσοχή. Οπότε  λες ότι δεν υπάρχει παράβαση, αφού το διαμέρισμα καταπάτησε 5 τμ, και μείωσε ταυτόχρονα την επιφάνειά του κατά 5.

Αν όμως βάλεις το εγκεκριμένο περίγραμμα της άδειας, έστω 5Χ10 και το συγκρίνεις με το νέο , η προεξοχή, έστω 1Χ5 βρίσκεται εκτός του εγκεκριμένου περιγράμματος του διαμερίσματος (καταχρηστικός ο όρος "εγκεκριμένο περίγραμμα διαμερίσματος"  για καλύτερη συνεννόηση) και συνεπώς θα χρεωθεί την υπέρβαση.

Στη περίπτωση του συναδέλφου, δεν έχει γίνει καταπάτηση φωταγωγού. Υπάρχει κατά την κατασκευή αλλαγή θέσης του φωταγωγού, χωρίς όμως το διαμέρισμα να επεκτείνεται. Άρα θα συμφωνήσω με την άποψη του Γιάννη (με τις καλησπέρες μου) στο #1835

σωστα

 

και δεν μπορει να παει "αλλοιως"

 

δλδ δεν γινεται  να τακτοποιησει "ολη" η οικοδομη την ...μετακινηση του  "κοινοχρηστου"  φωταγωγου

και να συναινεσει ολη η οικοδομη για 

την επεκταση-καταπατηση ...Χ τμ. απο τον ιδιοκτητη σε βαρος του...μη υπαρχοντος   φωταγωγου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μια ερωτηση στους γκουρου των νομιμοποιήσεων, τακτοποιήσεων και πασης φυσεως -οιήσεων:

 

Κτισμα προ55.

Εχω χαρτι από την πολεοδομια ότι εχει καταστραφει ο φάκελος.

Εχω συμβολαιο του 1979 στο οποιο υπαρχει συνημμενη κατοψη του 1979 και περιγραφή του σπιτιου.

 

Τωρα καλουμαι να δωσω Βεβαιωση μεταβίβασης.

Πως θα κανω συγκριση της υπάρχουσας κατάστασης με εκεινη της προ55 περιοδου, όταν δεν εχω κατοψη προ55 (αλλα μονο κατοψη1979)?

 

1) Κανω αποτυπωση, παιρνω αεροφωτογραφια προ55 και συγκρινω τα 2 περιγράμματα?

2) Σε περιπτωση που βρω διαφορες στα 2 περιγράμματα, μπορω να το ενταξω στον 4178 διχως να κανω ανασυσταση?  (μπορω δηλαδή με την περιγραφή του συμβολαιου και κατοψη 1979 να προχωρήσω?)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις

1. έναν ενιαίο στατικό φορέα και

2.χαρτί από Υ.ΔΟΜ ότι χάθηκε ο φάκελος της προ του 55 Ο.Α

 

τι άλλο θέλεις !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μια ερωτηση στους γκουρου των νομιμοποιήσεων, τακτοποιήσεων και πασης φυσεως -οιήσεων:

 

Κτισμα προ55.

Εχω χαρτι από την πολεοδομια ότι εχει καταστραφει ο φάκελος.

Εχω συμβολαιο του 1979 στο οποιο υπαρχει συνημμενη κατοψη του 1979 και περιγραφή του σπιτιου.

 

Τωρα καλουμαι να δωσω Βεβαιωση μεταβίβασης.

Πως θα κανω συγκριση της υπάρχουσας κατάστασης με εκεινη της προ55 περιοδου, όταν δεν εχω κατοψη προ55 (αλλα μονο κατοψη1979)?

 

1) Κανω αποτυπωση, παιρνω αεροφωτογραφια προ55 και συγκρινω τα 2 περιγράμματα?

2) Σε περιπτωση που βρω διαφορες στα 2 περιγράμματα, μπορω να το ενταξω στον 4178 διχως να κανω ανασυσταση?  (μπορω δηλαδή με την περιγραφή του συμβολαιου και κατοψη 1979 να προχωρήσω?)

προχωρα σε αυτη την περίπτωση μπορείς μα χρησιμοποιήσεις τα στοιχεία όπως σε βολεύουν (φυσικα να μην έχει τρανταχτά πράγματα π.χ. επέκταση στο προ '55 απο.......................... τσιμεντοσανιδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ζητήσω την άποψή σας για το εξής θέμα:

 

Άρθρο 33.10, Ν. 4269/14

Ως κατοικία για την εφαρμογή του παρόντος νοεί−

ται: Κτίριο που παρέχει χώρους τουλάχιστον για ύπνο,

σωματική υγιεινή και καθαριότητα, για μόνιμη ή εποχι−

ακή διαμονή των κατοίκων, δηλαδή: α) Μονοκατοικίες,

β) Διπλοκατοικίες και γ) Κτίρια διαμερισμάτων. Κατ΄

εξαίρεση επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται χώροι κα−

τοικίας για άσκηση επαγγέλματος, συμβατού προς την

κύρια χρήση του κτιρίου, όπως των ελεύθερων επαγ−

γελματιών. Η εξαίρεση αυτή ισχύει εφόσον η άσκηση

επαγγέλματος είναι επιτρεπτή από τον κανονισμό του

κτιρίου, δεν απαγορεύεται από ισχύουσες διατάξεις περί

υγιεινής και ασφάλειας και ευρίσκεται εντός της μονί−

μου κατοικίας αυτού που ασκεί το ελεύθερο επάγγελμα.

 

Σε αυτοψία λοιπόν για έκδοση βεβαίωσης, βρίσκουμε το υπό έλεγχο διαμέρισμα σε όροφο πολυκατοικίας να είναι μισθωμένο ως τεχνικό γραφείο, καλή ώρα. Ή λογιστικό γραφείο ή ιατρείο κλπ, κλπ.

Θεωρείται, σύμφωνα με τον νόμο, αυθαίρετη αλλαγή χρήσης η οποία χρήζει ρύθμισης;

Edited by sgp
Link to comment
Share on other sites

Εκδίδεις βεβαίωση για κατοικία, η μεταβίβαση γίνεται ως κατοικία.

 

Σε χώρο κατοικίας επιτρέπεται να λειτουργούν οι χρήσεις που ανέφερες υπό ορισμένες προϋποθέσεις, τις οποίες όμως δεν είσαι εσύ υποχρεωμένος να ελέγξεις αλλά οι υπηρεσίες που τις αδειοδότησαν.

 

Στο σύστημα δεν υποβάλλουμε Ε1 του ενοικιαστή του ακινήτου, ούτε είμαστε υποχρεωμένοι να ελέγχουμε εάν η άδεια λειτουργίας ορθώς εκδόθηκε από τις κατα τόπους υπηρεσίες.

 

Η άδεια λειτουργίας έχει και αυτήν το τεκμήριο της νομιμότητας.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην είναι τόσο απλά τα πράγματα. Αν διαπιστώσεις πως λειτουργεί λογιστικό ή τεχνικό γραφείο στον χώρο (ας αφήσουμε στην άκρη το ιατρείο), τα οποία δεν αδειοδοτούνται από κάποια υπηρεσία, δεν είναι σαν να κάνεις ψευδή δήλωση ότι χρησιμοποιείται εκείνη την στιγμή ως κατοικία αυτό το οποίο ελέγχεις; Αν εμφανιστεί το μισθωτήριο αργότερα, τι θα υποστηρίξεις; Ότι δεν κατάλαβες πως το χρησιμοποιούσαν σαν γραφείο; Ο Ν. 4269 νομίζω τα περιπλέκει πολύ τα πράγματα. Και δεν νομίζω πως, σε αυτή την περίπτωση, δεν είσαι υποχρεωμένος να ελέγξεις πως χρησιμοποιείται ο χώρος. Δίνεις βεβαίωση για κατοικία που δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως είναι κατοικία. Για ξαναδέστο. Υπάρχει κάποιο κρεβάτι, κάποιο δωμάτιο, μια κουζίνα, ένα WC; Εγώ κατοικία βλέπω. Στα σχέδια της άδειας επίσης γράφει κατοικία.

Οι παραπάνω χρήσεις μπορούν να λειτουργήσουν νόμιμα σε χώρο με χρήση κατοικία. Κατοικία η οποία χρησιμοποιείται και ως λογιστικό ή τεχνικό γραφείο. Νόμιμο είναι. Δεν πρόκειται για χρήση γραφείο με την πολεοδομική έννοια του όρου.

Εάν δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις του νόμου 4269/2014 δεν είσαι υποχρεωμένος να το ελέγχεις εσύ.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να ζητήσεις μισθωτήριο, ούτε Ε1, ούτε να ελέγχεις τον κανονισμό της οικοδομής ούτε εάν υπάρχουν συναινέσεις, ούτε να βεβαιώσεις-υπογράψεις εάν τηρούνται οι διατάξεις περί υγιεινής και ασφάλειας, αερισμού, φωτισμού, πυρασφάλεια  κλπ.

Αυτό είναι δουλειά άλλων. 

 

Εάν δεν αδειοδοτούνται από κάπου δεν είναι και πάλι δικό σου πρόβλημα. Εάν ήθελαν ας φρόντιζαν να τα αδειοδοτούν. Εάν θέλουν και τα αφήνουν να λειτουργούν χωρίς άδεια πρόβλημά τους. Πάντως δικό σου δεν είναι. Ελεγκτής κάποιου φορέα αδειοδότησης αδειών λειτουργίας δεν είσαι.

Φαντάσου μια τέτοια υπόθεση σε δικαστήριο. Να προσπαθεί ο καθένας να πείσει εάν αλλοιώνεται ή όχι η κύρια χρήση του χώρου (σε κάθε συγκεκριμένη περίπτωση) και τράβα κορδέλα. Θα έβγαιναν οι πιο αντιφατικές και απίστευτες αποφάσεις. Εσύ πάντως δικαστής δεν είσαι.

Edited by jja
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο υπάρχει σύσταση καθέτων ιδιοκτησιών (οι ιδιοκτήτες είναι οι ίδιοι) ,όπουστην μία κάθετη (Α)εκδίδεται άδεια νομιμοποίησης υπερβάσεων δόμησης μέσω 4178.

Για να εκδοθεί η άδεια απαιτείται να γίνει τροποποίηση της σύστασης και να μεταφερθούν χιλιοστά ιδιοκτησίας από την (Β) στην (Α).

Ο συμβολαιογράφος για να κάνει την σύσταση ζητάει βεβαίωση Μηχανικού η οποία όμως δεν μπορεί να εκδοθεί λόγω των αυθαιρεσιών. Δηλαδή μύλος...

 

Πως αντιμετωπίζεται;;;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση βγαίνει και όταν :


 


ζ)      που έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου ή έχει καταβληθεί ποσοστό 30% του συνολικού ποσού προστίμου ή του σχετικού παραβόλου εφόσον ορίζεται κατά τις διατάξεις του παρόντος και κατά τις διατάξεις του ν.4014/2011 και υπό τις προϋποθέσεις του παρόντος νόμου (Α΄209).


  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.