Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Εγώ τις μεταφέρω και διορθώνω σχέδια ,Δ.Κ. και πινακάκια προτού δώσω τη βεβαίωση.

Αυτό βέβαια το κάνω μόνο για τις δηλώσεις που πάνε για συμβόλαιο.

Τις υπόλοιπες ολοκληρωμένες δηλώσεις του ν.4014 δεν τις πειράζω καθόλου.

 

Προβληματίστηκα μήπως κάνω περιττή δουλειά  εφόσον άλλοι συνάδελφοι πράττουν διαφορετικά και άμεσα.....

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

 

Προβληματίστηκα μήπως κάνω περιττή δουλειά  εφόσον άλλοι συνάδελφοι πράττουν διαφορετικά και άμεσα.....

 

Άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι τι ποιούσιν.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ερώτηση:

 

Τι γίνεται αν η οριζόντια που ελέγχεις είναι οκ σε δόμηση,κάλυψη,διαστάσεις κτλ ΑΛΛΑ

 

είναι κατά 18 εκ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ το ύψος του ορόφου?!?!?!  (Καθαρό 2,70 αντί για καθαρό 2,98 σε 5όροφη οικοδομή με πολλούς συνιδιοκτήτες)

 

Συνιστά αυθαιρεσία ή οχι?

 

Υπέρβαση θεωρείται μόνο αν είναι μεγαλύτερο απο αυτό της αδείας?

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Λογικά κατά αντιστοιχία με την  Ε/Α 23 της Εγκυκλίου 3

μπορείς να το θεωρήσεις  τμήμα κτιρίου που δεν κατασκευάστηκε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μήπως απλά δεν υπολόγισες το πάχος μιάς πλάκας ή την τσιμεντοκονία δαπέδου+επίχρισμα οροφής ή κάποιο μονωτικό; Από την άλλη διαφωνώ με τον ΚΑΝΑ, γιατί νομίζω οτι η Ε/Α αναφέρεται σε ανεξάρτητο τμήμα από αυτό που εξετάζεις, ενώ στο παράρτημα 1, στο Α, αναφέρει οτι οι οικοδομικές άδειες εκδίδονται και οφείλεται να υλοποιούνται με ακρίβεια, οι εγκεκριμένες μελέτες τους.

Link to comment
Share on other sites

μήπως απλά δεν υπολόγισες το πάχος μιάς πλάκας ή την τσιμεντοκονία δαπέδου+επίχρισμα οροφής ή κάποιο μονωτικό; Από την άλλη διαφωνώ με τον ΚΑΝΑ, γιατί νομίζω οτι η Ε/Α αναφέρεται σε ανεξάρτητο τμήμα από αυτό που εξετάζεις, ενώ στο παράρτημα 1, στο Α, αναφέρει οτι οι οικοδομικές άδειες εκδίδονται και οφείλεται να υλοποιούνται με ακρίβεια, οι εγκεκριμένες μελέτες τους.

 

Αυτός είναι κα ο λόγος που έγραψα "καθαρό".....τσιμεντοκονία + επίχρισμα 18 εκ δεν είναι λογικό......

 

Ακόμα και να δεχθώ οτι είναι υπέρβαση, πως ακριβώς τη ρυθμίζω? Νομίζω πάντως οχι μέσω 4178,αλλά με άδεια δόμησης..

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξανακοιτάω 2,98-2,70=0,28 και όχι 0,18. Εάν έχεις μια ενδοδαπέδια+ επίχρισμα οροφής το 18 το πλησιάζεις, αλλά το 28 ξεφεύγει, εκτός αν παίζει ψευδοροφή. Και εν πάσει περιπτώση, όπως ανέφερε ο Faethon11 μετράς το μικτό. Εφόσον είσαι σε θέση για άδεια δόμησης, δες εαν μπορείς να τα καταφέρεις με ενημέρωση φακέλου, αφού δεν έχεις υπέρβάσεις και με τεχνική έκθεση για τα στατικά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ερώτηση:

 

Τι γίνεται αν η οριζόντια που ελέγχεις είναι οκ σε δόμηση,κάλυψη,διαστάσεις κτλ ΑΛΛΑ

 

είναι κατά 18 εκ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ το ύψος του ορόφου?!?!?!  (Καθαρό 2,70 αντί για καθαρό 2,98 σε 5όροφη οικοδομή με πολλούς συνιδιοκτήτες)

 

Συνιστά αυθαιρεσία ή οχι?

 

Υπέρβαση θεωρείται μόνο αν είναι μεγαλύτερο απο αυτό της αδείας?

Το μικρότερο από το εγκεκριμένο ύψος δεν θεωρείται αυθαιρεσία, για την έκδοση βεβαίωσης μεταβίβασης. Αυτό βασίζεται στο λεκτικό της βεβαίωσης το οποίο διατυπώνεται στο σώμα του νόμου. 

1. α. Σε κάθε δικαιοπραξία εν ζωή που συντάσσεται 
μετά τη δημοσίευση του παρόντος και έχει ως αντι−
κείμενο τη μεταβίβαση ή τη σύσταση εμπράγματου 
δικαιώματος σε ακίνητο, συμπεριλαμβανομένων των 
ακινήτων χωρίς κτίσμα, επισυνάπτεται υπεύθυνη δήλω−
ση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανικού.
Με την ως άνω υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και 
τη βεβαίωση μηχανικού δηλώνεται και βεβαιώνεται αντί−
στοιχα ότι:
i) στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα ή
ii) στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζό−
ντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των 
κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν 
έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρ−
βαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της 
ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς 
άδεια, ή
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι.....Αυθαίρετο είναι ότι είναι μεγαλύτερο από το εγκεκριμένο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.