Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μα πως θα δώσει για αδόμητο? 

(η έννοια παραπέμπει σε αδόμητο ακίνητο και

όχι σε ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή

κάθετη ιδιοκτησία, που αναφέρουν οι άλλες βεβαιώσεις ΤΕΕ! )

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαμέρισμα του 60, με ό,τι σημαίνει αυτό, δηλαδή μικροφίλμ και δημιουργική ασάφεια στις διαστάσεις.

Το εμβαδόν του διαμερίσματος φαίνεται να μην έχει αλλάξει, ωστόσο ο φωταγωγός φαίνεται να έχει αλλάξει σχήμα και από ορθογώνιο να έχει γίνει Γ, δηλαδή τοπικά να έχουμε υπέρβαση δόμησης και τοπικά να υποχωρεί το διαμέρισμα μας. Σίγουρα έχω μικρη παράβαση κατηγορία 3, ωστόσο το ερώτημα είναι με αποτρέπει αυτό από το να δώσω βεβαίωση (αφού δεν φαίνεται να υπάρχει υπέρβαση σε κάλυψη δόμηση, χρήση).

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαμέρισμα του 60, με ό,τι σημαίνει αυτό, δηλαδή μικροφίλμ και δημιουργική ασάφεια στις διαστάσεις.

Το εμβαδόν του διαμερίσματος φαίνεται να μην έχει αλλάξει, ωστόσο ο φωταγωγός φαίνεται να έχει αλλάξει σχήμα και από ορθογώνιο να έχει γίνει Γ, δηλαδή τοπικά να έχουμε υπέρβαση δόμησης και τοπικά να υποχωρεί το διαμέρισμα μας. Σίγουρα έχω μικρη παράβαση κατηγορία 3, ωστόσο το ερώτημα είναι με αποτρέπει αυτό από το να δώσω βεβαίωση (αφού δεν φαίνεται να υπάρχει υπέρβαση σε κάλυψη δόμηση, χρήση).

 

Είναι σίγουρο ότι τον φωταγωγό τον έχουν μετρήσει στην δόμηση ή εκμετάλλευση όπως λεγόταν τότε, οπότε ενώ σαφώς και έχεις αυθαιρεσία εγώ σε παρόμοιες περιπτώσεις έχω δώσει βεβαίωση καθώς δεν προκύπτουν παραπάνω τετραγωνικά δόμησης και κάλυψης.

 

Αυτό που κάνω είναι στα σχόλια της υπαγωγής να καταγράφω όλα τα παραπάνω καθώς και το σκεπτικό βάση του οποίου δίνω την βεβαίωση ώστε αν κάτι πάει στραβά να μην μπορεί να καταλογιστεί δόλος.

Edited by P.A.
Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι τον φωταγωγό τον έχουν μετρήσει στην δόμηση ή εκμετάλλευση όπως λεγόταν τότε, οπότε ενώ σαφώς και έχεις αυθαιρεσία εγώ σε παρόμοιες περιπτώσεις έχω δώσει βεβαίωση καθώς δεν προκύπτουν παραπάνω τετραγωνικά δόμησης και κάλυψης.

 

 Αυτό που κάνω είναι στα σχόλια της υπαγωγής να καταγράφω όλα τα παραπάνω καθώς και το σκεπτικό βάση του οποίου δίνω την βεβαίωση ώστε αν κάτι πάει στραβά να μην μπορεί να καταλογιστεί δόλος.

 

εννοεις οτι δεν προκυπτουν παραπανω  μετρα  για  "ολη" την οικοδομη...

όμως προκυπτουν για το μεταβιβαζομενο  για το οποίο δινεις βεβαιωση...

σωστα?.....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτώσεις που μου έχουν τύχει (παλαιές οικοδομές κυρίως οικογενειακές διπλοκατοικίες) η επιφάνεια του φωταγωγού είναι προσμετρημένη στα διαμερίσματα δηλαδή είτε στα συμβόλαια είτε στην άδεια δεν γίνεται κάποια αναφορά σε επιφάνεια φωταγωγού.

 

Σε νεότερες κατασκευές που έχουν συνταχθεί κανονισμοί και πίνακες χιλιοστών δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση, εκεί πράγματι πιθανώς να πήγαινα για τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι δεν προκυπτουν παραπανω  μετρα  για  "ολη" την οικοδομη...

όμως προκυπτουν για το μεταβιβαζομενο  για το οποίο δινεις βεβαιωση...

σωστα?.....

 όχι δεν προκύπτουν ούτε για το μεταβιβαζόμενο, το διαμέρισμα έχει "φάει" τετραγωνικά σε κάποιο σημείο, αλλά του έχει "φάει ο φωταγωγός σε άλλο. Στο σύνολο τα τετραγωνικά είναι τα ίδια με της άδειας και του συμβολαίου ή τέλως πάντων στο ανεκτό όριο.

Link to comment
Share on other sites

Σε συμβόλαιο σύστασης οριζοντίου ιδιοκτησίας αναφέρει ότι ο ιδιόκτητης έχει στο όνομα του την ισόγεια κατοικία και το δικαίωμα δόμησης σε περίπτωση μελλοντικής επέκτασης της οικοδομής δηλαδή το δικαίωμα υψών. Εγώ θέλω να δώσω βεβαίωση νομιμότητας για την ισόγεια κατοικία η οποία είναι νόμιμη και μια χαρά, το πρόβλημα είναι με το δώμα το οποίο έχουν κατασκευάσει ένα δωμάτιο και επικοινωνεί με το διαμέρισμα του  δευτέρου ορόφου. Όλα τα διαμερίσματα κατέληξαν μετά από κάποιες αποδοχές κληρονομίας να είναι του ιδίου ιδιοκτήτη. Εγώ, μπορώ να δώσω τη βεβαίωση? Το ερώτημα μου είναι γιατί στο συμβόλαιο οριζοντίου περιγραφή το ποσοστό του δικαιώματος ύψους νομίζω σαν συνάρτηση με το ισόγειο διαμέρισμα. Οπότε, θα πρέπει να ελέγξω και το δώμα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

εφοσον υπαρχει συσταση ΟΙ

καθε χωρος "εξεταζεται" χωριστα

 

σωστα δινεις για  το ισογειο, το οποίο δεν εχει καμμια αυθαιρεσια...

 

 

αυτο...δεν το καταλαβα

"Το ερώτημα μου είναι γιατί στο συμβόλαιο οριζοντίου περιγραφή το ποσοστό του δικαιώματος ύψους νομίζω σαν συνάρτηση με το ισόγειο διαμέρισμα. Οπότε, θα πρέπει να ελέγξω και το δώμα σωστά? "

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.