Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΠΜΕ: Ανακοίνωση για τα Επαγγελματικά Δικαιώματα, Προγραμματισμός Περιφερειακών Συνελεύσεων


Engineer

Recommended Posts

Συμφωνώ απολύτως, τα περί συντονιστή ειδικότητας είναι τουλάχιστον αστεία και στα πλαίσια του "μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια".

Link to comment
Share on other sites

Με το κείμενο αυτό έκλεισε και η συζήτηση. Συγχαρητήρια συνάδελφε trotskaros.

 

Περιέγραψες με ακρίβεια και σαφήνεια την αλήθεια και την πραγματικότητα.

 

Όσοι χρησιμοποιούν την παραπληροφόρηση, την διαστρέβλωση και την αλλοίωση στοιχείων και δεδομένων, χάνουν και όποιο δίκιο μπορεί να έχουν και ακυρώνουν τη δυνατότητα να λυθούν τα προβλήματα τους.

Ναι ναι.... αυτά τα στοιχεία και τα δεδομένα δεν έχω δει ακόμα όμως (τα πραγματικά όχι αυτά που θέλετε)

Πουθενά δεν αναφέρει κανένας από τους Συλλόγους ΣΑΣ για τις ειδικότητές ΜΑΣ, την διεθνή πραγματικότητα.... είπαμε... την "ala Greca" μετάφραση ξεχάστε την.

Επιπλεον, μπορεί 2016, εσείς να "αρπάζατε" τις ευκαιρείες να "αμβλύνετε" τις αδικείες του 1930, αλλά μην απειλείς τους υπολοίπους οτι ¨θα χάσουμε και εμεις την ευκαιρία να γλύψουμε κοκκαλάκι"

Την παραπληροφόρηση ΟΛΟΙ ξερουμε ποιος την κάνει.

Φερε μου ΤΩΡΑ σε αντιδιαστολή τα Ε.Δ. των μηχανικών των χωρών της Ε.Ε. και άσε τις "αμβλύνσεις" τους "Τεχνολόγους" και άλλα "έγκυρα" να δούμε τι γίνεται... Στην Ελβετία είδες πάντως την αντίστοιχη απάντηση....

 

 

 

Τέλος… η ερώτηση μου είναι καθαρά διαδικαστική και οφφ τόπικ, εσείς συλλόγους ανά ειδικότητα έχετε ή υπάρχει μόνο η ΕΤΕΕΜ ?

 

 

Η ΕΕΤΕΜ ποτέ δε μου γέμιζε το μάτι. Ουτε οι συλλόγοι. Από 1/1/15 όλοι θα εγγραφόμαστε στο ΤΕΕ συνάδελφε οπότε είναι άτοπο. ΕΕΤΕΜ τέλος.

 

Είπαμε, το ΤΕΕ πρεπει να κοιτάξουμε ουτως ώστε να γίνει αξιοπιστο για όλους στα ΔΙΕΘΝΗ προτυπα, αλλιώς θα χάσει τη δυνατότητα του μοναδικού φορέα...

 

όσο για το +1: Εντάξει κε Συντονιστή, παράλειψή μου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι καθηγητές του ΕΜΠ προωθούν μία λύση για εγγραφή στο ΤΕΕ των πτυχιούχων ΤΕΙ που έχουν ΜΔΕ, όπως συμβαίνει με τους πτυχιούχους ΤΕΙ που εγγράφονται στο ΟΕΕ.

 

Νόμος 1100/1980, Άρθρο 3, Παράγραφος 3

3. Υποχρεούνται επίσης να εγγραφούν ως μέλη του Οικονομικού Επιμελητηρίου της Ελλάδος:
α. οι διδάκτορες των οποίων η διδακτορική διατριβή αφορά στο γνωστικό αντικείμενο της οικονομικής επιστήμης, εφόσον χρησιμοποιούν το διδακτορικό τους δίπλωμα για επαγγελματικούς λόγους,
β. οι κάτοχοι βασικού πτυχίου πανεπιστημίου, οι οποίοι είναι και κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην οικονομική επιστήμη των ελληνικών Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων ή ισότιμου μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην οικονομική επιστήμη της αλλοδαπής, εφόσον αποδεδειγμένως χρησιμοποιούν το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης για την κατάληψη θέσης στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ή για την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος,
γ. οι κάτοχοι πτυχίου τμημάτων Λογιστικής, Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Τουριστικών Επιχειρήσεων, Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών, Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής και Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, οι οποίοι είναι και κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην οικονομική επιστήμη των ελληνικών Α.Ε.Ι. ή ισότιμου μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην οικονομική επιστήμη της αλλοδαπής, εφόσον αποδεδειγμένως χρησιμοποιούν το πτυχίο τους ή το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης για την κατάληψη θέσης στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ή για την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος.
Link to comment
Share on other sites

 

Οι καθηγητές του ΕΜΠ προωθούν μία λύση για εγγραφή στο ΤΕΕ των πτυχιούχων ΤΕΙ που έχουν ΜΔΕ, όπως συμβαίνει με τους πτυχιούχους ΤΕΙ που εγγράφονται στο ΟΕΕ.

 

 

Άρα οι απόφοιτοι των Κολλεγίων ή των 3ετών Bachelor του εξωτερικού θα απαλάσσονται του MSc? γιατί εδώ αναφέρει "Απόφοιτοι ΤΕΙ" και μάλιστα με τρόπο που εννοεί "ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΕΙ".

Και πώς ένας απόφοιτος επιπέδου 7 με Master (ΠΕ ή ΤΕ) θα είναι ισότιμος με κάποιον (ΠΕ ή ΤΕ) που είναι επιπέδου 6;

 

Αυτό Συνιστά Παραβίαση του ΕΠΠ (και για το ΟΕΕ)

 

Α! επίσης δεν "προωθούν" οι καθηγητές του ΕΜΠ την εγγραφή μας στο ΤΕΕ. Ειναι νόμος. Αφού το σχετικό εδάφιο του 1930 που υποχρεώνει ΟΛΟΥΣ του ΔΙΠΛ. ΜΗΧ. (όπως ορίζει όμως ο νεος νόμος) είναι ακόμα σε ισχύ...

Link to comment
Share on other sites

George, ψυχραιμία. Βλέπω ότι έχεις σοβαρό πρόβλημα να ηρεμήσεις.

 

Φυσικά και οι απόφοιτοι των κολλεγίων δεν θα απαλλάσσονται της υποχρέωσης κατοχής master με αυτό το σκεπτικό.

Edited by geoste
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

George, ψυχραιμία. Βλέπω ότι έχεις σοβαρό πρόβλημα να ηρεμήσεις.

 

Φυσικά και οι απόφοιτοι των κολλεγίων δεν θα απαλλάσσονται της υποχρέωσης κατοχής master με αυτό το σκεπτικό.

δεν ειμαι εκνευρισμενος, απλα καμια επίσημη ανακοινωση δεν αναφερει τιποτα αλλο περαν των Ελληνικών Πολυτεχνείων και των ΤΕΙ.Λες και ειμαστε μονοι μας.

 

Επίσης είναι υποχρεωμένο το ΤΕΕ και το ΕΜΠ να λάβει υπόψη πέραν της Διεθνούς πραγματικότητας τα εξής:

  • το ΕΠΠ
  • τον ΝΟΜΟ
  • την υποχρεωτική εμπειρία που πρεπει να έχουν σε όλες τις χώρες της ΕΕ ακόμα οι MSc
  • τη δυνατότητα αντιστάθμισης, δηλαδή ο MSc να εχει υποχρέωση εμπειρίας 2 ετών και ο BSc 5-6

Και όπως είπα παραπάνω, δεν ειμαι "υπερ" ή "κατά" κλάδων. Ειμαι υπερ του αυτονόητου. Επίσης προφανώς και συζητούμε...

Εγώ απλά υποστηρίζω τα παρακάτω:

  • Πρέπει να εναρμονιστούμε σύμφωνα με τις ειδικότητες και όχι με το τι θα "αρπαξουμε"
  • Δε γίνεται να αφήσουμε άλλο "αιωρούμενους" τίτλους και θαμπά πεδία....
  • Πέραν, των σχολίων μου, που απλώς αποτελούν "απάντηση με την ίδια λογική της ερώτησης", Σαφώς και το 5ετές πτυχίο των πολυτεχνείων θα έπρεπε να είναι MEng με σαφή αναγραφή ειδικότητας όμως... Πιστεύω ότι αυτό θα ήταν ΥΠΕΡ και των ΠΕ αλλά και της αγοράς... Ενώ φαινεται περιοριστικό, όλοι θα επενδύαμε περισσότερα σε λιγότερα, με αποτέλεσμα να είμασταν καλύτεροι, και να αγαπούσαμε περισσότερο το επάγγελμά μας και να συγκρατούσαμε τις τιμές. Αυτό απλά χάθηκε, από τους ίδιους, για να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα.
  • Όσο και να φαίνεται περίεργο σε κάποιους, εγώ είμαι ο πιο ένθερμος υποστηρικτής του ΤΕΕ. Θέλω ένα ΤΕΕ το οποίο θα "περιλάβει" ακόμα και αποφοίτους ΙΕΚ, υδραυλικούς, τεχνίτες κλπ κλπ γιατί πιστεύω ότι 1) ΟΛΟΙ πρεπει να μπουν σε ΤΑΞΗ, και 2) είναι η ΜΟΝΗ βιώσιμη λυση για να ΜΗΝ χασει το ΤΕΕ το δικαίωμα του "αποκλειστικού και υποχρεωτικού" φορέα. Πιστεύω λοιπόν ότι αν τρωγόμαστε, το μεγαλύτερο μειον θα είναι η απώλεια του ΤΕΕ που θα γίνει πριν καλά καλά το καταλάβουμε! Και ακόμα και αν κάποιοι ΤΕ χαίρονται με αυτό το ενδεχόμενο, προσωπικά πιστεύω ότι αυτό θα είναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ. Απλά πρέπει να το αλλάξουμε. Ολοι μαζί. Ναι μεν σε πρότυπα όχι ελληνικά αλλά διεθνή και έγκυρα, αλλά αυτό πρέπει να γινει ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ, και απόλους.
  • Εχω βαρεθεί και παράλληλα μου φαίνεται απίστευτο όλο αυτό το δηλητήριο που υπάρχει μεταξύ μας. Δε νομίζω ότι υπάρχει αλλού τετοιος "σπαραγμός" σε επίπεδο αποφοίτων ιδρυμάτων.
  • Επίσης εγώ δεν υποστηρίζω ουτε ΤΕ ουτε ΠΕ... θέλω απλά να υπάρχει ένας μηχανισμός που θα φιλτράρει τους κακούς... και θα αποβάλλει πλαστές εμπειρίες.
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

  • Όσο και να φαίνεται περίεργο σε κάποιους, εγώ είμαι ο πιο ένθερμος υποστηρικτής του ΤΕΕ. Θέλω ένα ΤΕΕ το οποίο θα "περιλάβει" ακόμα και αποφοίτους ΙΕΚ, υδραυλικούς, τεχνίτες κλπ κλπ γιατί πιστεύω ότι 1) ΟΛΟΙ πρεπει να μπουν σε ΤΑΞΗ, και 2) είναι η ΜΟΝΗ βιώσιμη λυση για να ΜΗΝ χασει το ΤΕΕ το δικαίωμα του "αποκλειστικού και υποχρεωτικού" φορέα. Πιστεύω λοιπόν ότι αν τρωγόμαστε, το μεγαλύτερο μειον θα είναι η απώλεια του ΤΕΕ που θα γίνει πριν καλά καλά το καταλάβουμε! Και ακόμα και αν κάποιοι ΤΕ χαίρονται με αυτό το ενδεχόμενο, προσωπικά πιστεύω ότι αυτό θα είναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ. Απλά πρέπει να το αλλάξουμε. Ολοι μαζί. Ναι μεν σε πρότυπα όχι ελληνικά αλλά διεθνή και έγκυρα, αλλά αυτό πρέπει να γινει ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ, και απόλους.

 

Όλοι αυτό θα θέλαμε. Δυστυχώς το ΤΕΕ έχει αποδείξει προπολλού πως δεν είναι άξιο αυτού του ρόλου. Προασπίζεται στενά συντεχνιακά συμφέροντα και δεν έχει καμία όρεξη να αλλάξει ποτέ τίποτα. Μην ξεχνάμε πως αυτό ειναι ο κύριος υπεύθυνος που μέχρι το 2014 το επάγγελμα το ρύθμιζαν νόμοι του 1930. Όχι στο ΤΕΕ που ξέρουμε σήμερα λοιπόν. Καμιά φορά είναι καλύτερα να ξεκινάς από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

 

Μετά γίναμε ακόμα πιο πολλοί....

 

Και επειδή σπανίζει μέσα στους πολλούς η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ αρχίσαμε τους νόμους, τις εγκυκλίους, τα πρωτόκολλα, τα πρότυπα, τα ΜΕΑ, τα ΠΕΑ, τις ΥΔΟΜ, τα Ε.Δ. τα ΤΕΕ, τα ΕΕΤΕΜ, τους διαόλους και του τριβόλους.......

 

Γιατί? Γιατί ο μηχανικός της FERRARI δεν χρειάζεται όλα αυτά για να φτιάξει όλα αυτά τα αριστουργήματα... απλά, μετά συντάσσονται πρότυπα για να τα ακολουθήσουν οι αντιγραφάκηδες -  Α-μήχανοι μηχανικοί των υπολοίπων εταιριών.....

Το κλειδί στο να συμπεριφερόμαστε ως μηχανικοί, δεν είναι κάθε πρωί που ξυπνάμε και κάνουμε μια συνηθη εργασία (στατικά, τοπογραφικά κλπ) να ξαναανακαλυπτουμε τον τροχό.

 

Σημερα ο μηχανικός πρέπει να βελτιώνει την επιστήμη αλλά και τις διαδικασίες που επικουρούν στην πραγματοποίησή της... οι "αντιγραφάκηδες" όπως λες π.χ. της Microsoft και της Apple, έφτιαξαν μεγαθήρια πατώντας πάνω σε παλαιότερες ανακαλύψεις όπως π.χ. τα "παραθυρικά" λειτουργικά συτήματα άλλων παλαιότερων και ξεχασμένων σημερα υπολογιστών (80's home computers).

 

Είναι οξύμωρο από τη μία να θεοποιούμε την προσλαμβάνουσα γνώση μέσω της εκπαίδευσης εντός των βασικών σχολών και των τυπικών σπουδών, και παράλληλα να δαιμονοποιούμε την εκπαίδευση "δια βίου". Η γνώση είναι γνώση... και εμείς οι μηχανικοί πρέπει να την κηνυγούμε καθημερινά. Επειδή λοιπόν η επιστήμη μας αλλάζει ραγδαία ή για να "ξεχωρίσουμε" στο επάγγελμά μας πρέπει εμείς να αλλάξουμε ραγδαία, και επειδή οι μέρες μας απαιτούν καθημερινό και εντατικό τρεξιμο, μη επιτρέποντάς μας την "ανάπαυλα" για γνώση, γιαυτούς τους λόγους υπάρχουν τα part time μεταπτυχιακά για εργαζόμενους, και για αυτούς τους λόγους η συλλογή της γνώσης που κάνουμε από μόνοι μας, από σεμινάρια κλπ χρήζει μιας "επισημοποίησης". Αυτό είναι θεωρητικά μία αρχή της πιστοποίησης. Μία άλλη αρχή είναι η απόδειξη της "ενημέρωσης των γνώσεων σε νεα πρότυπα και εξάσκησης αυτών"  γιαυτό και ειναι πιστοποιησεις τακτικές.

 

Τέλος, ο λόγος που η κοινωνία μας στηρίζεται σε "αντιγραφές" δεν την καθιστά ηλιθιότερη. Αυτό γίνεται διότι όλα έχουν γίνει απειρως πιο πολύπλοκα στις σημερινές κοινωνίες, με αποτέλεσμα όλο και μικρότερα λάθη να έχουν όλο και μεγαλύτερες επιπτώσεις. Για τους λόγους αυτούς λοιπόν καθιερώσαμε τα "πρότυπα",  Όλα τα πρότυπα, παρόλαυτά ευαγγελίζονται και προτείνουν τη "συνεχή βελτίωση/continous improvement" (βλ. ISO). 

Οι κοινωνίες μας σήμερα απαιτούν όλο και περισσότερες συνεργασίες όλο καιι περισσότερη εξειδίκευση, όλο και περισσότερο πνέυμα "διαδικασίας", "βελτίωσης", "οργανωμένης αλλαγής", πάντα υπό το πνεύμα κάποιοων προτυπων ουτως ώστε  ο επόμενος  να ΜΗΝ αναλωθεί στα ίδια αλλά να παει παρακάτω.

Αυτός ειναι και ενας λόγος που τα τελευταία 25 χρόνια η τεχνολογία αλλά και γενικά η οργάνωση των κοινωνιών έχει αλλάξει δραματικά όσο δεν άλλαξε σε 1000αδες χρόνια.

 

Σίγουρα όλα αυτά θα σας φαίνονται πολύ "υποδουλωτικά" αλλά κατα τη γνώμη μου δεν είναι, η τουλάχιστον δεν είναι στο βαθμό που απαιτείται για να υλοποιηθεί η εξέλιξη. Γιαυτό και στις προηγμένες χώρες έχουν τους τύπους αλλά ταυτόχρονα βλέπουν και "out of the box" π.χ. ποτέ η εξέλιξη ανθρώπων σε μια καριέρα δε στηρίζεται 100% στα "χαρτια" και στα "τυπικά προσόντα", αλλά στα αποτελέσματα. Με αυτήν την λογική μάλλον εμείς είμαστε υπόδουλοι ενός γραφειοκρατικού, αντιαναπτυξιακού και απίστευτου πλαισίου το οποίο ακόμα και αν φτιαχνει "μηχανικάρες", σε λίγα χρονια τους απαξιώνει και τους καθιστά "α-μηχανους" (αφού η γνώση χάνεται κατά την απραξία), όχι τόσο γιατι δεν υπάρχουν τεράστια έργα, αλλά κυρίως γιατί τους βάζει σε "μικρές" λογικές όπως αυτές που εχουμε εδω μέσα πολλές φορές. Δε θα τις αναλύσω. ΟΛΟΙ τις ξέρετε.

Προσωπικά θα πρότεινα να κατεβάσουμε λίγο τον εγωισμό μας και να ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ, να σκυψουμε και να δουλέψουμε. Ολοι μαζί.

Εμεις φταίμε. ΌΛΟΙ ΜΑΣ. Όχι "οι άλλοι"

 

Η υποβάθμιση των πτυχίων μας έρχεται από την ίδια δομή της υποκριτικής και τυπολατρικής συντηρητικής (ναι και "σοβιετικής") ελληνικής αγοράς.

Ακόμα και αν είχαμε τα καλύτερα ιδρύματα, το Κράτος θα μας έφτανε πάλι στο ίδιο επίπεδο και στην ίδια μιζέρια (μιζέρια σκέψης, όχι οικονομικής, καθώς το ίδιο μίζερα σκεφτόμασταν και όταν "βγάζαμε").

 

 

Υ.Γ.: Ο κατασκευαστής της Φεράρι, πάτησε πάνω σε πολύ συγκεκριμένα πρότυπα.... όπως επίσης και οι Daimler - Benz...

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.