Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Σε αντίθεση με τις οδηγίες του 3843/10 που τώρα βγάζουν αυτό το πρόβλημα στην επιφάνεια, στον 4178/13 προσμετρώνται και οι τοίχοι στην περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην εγκύκλιο 4, εδάφιο 38 γράφει βέβαια ότι εφόσον η νομιμότητα των εξωτερικών τοίχων καλύπτεται από την οικ. άδεια τότε δεν χρειάζεται να προσμετρηθεί για τον υπολογισμό του προστίμου...

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σε περίπτωση όπου είχαμε υπόγειες αποθήκες και τώρα έχουμε κατοικίες (συνήθως ισόγειες με ξεμπάζωμα) θεωρείται ότι οι εξωτερικοί τοίχοι καλύπτονται νόμιμα από την ο.α.? Δεν νομίζω να ισχύει εδώ. Μάλλον ισχύει στην περίπτωση πχ που είχα αλλαγή χρήσης από ΚΧ σε ΚΧ. Τότε εκεί δεν θα υπολογίσω και τους τοίχους.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η ε/α 359 η οποία σε κάποια φάση λέει ότι το κριτήριο είναι αν οι τοίχοι καλύπτονται από την ο.α. και καταλήγει ότι αν καλύπτοναι τότε δεν τους υπολογίζουμε άσχετα αν έχουμε αλλαγή από κχ σε κχ...μπέρδεμα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σε περίπτωση όπου είχαμε υπόγειες αποθήκες και τώρα έχουμε κατοικίες (συνήθως ισόγειες με ξεμπάζωμα) θεωρείται ότι οι εξωτερικοί τοίχοι καλύπτονται νόμιμα από την ο.α.? ΟΧΙ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΜΕΤΡΗΘΟΥΝ ΣΤΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ Τ.Μ. Δεν νομίζω να ισχύει εδώ. Μάλλον ισχύει στην περίπτωση πχ που είχα αλλαγή χρήσης από ΚΧ σε ΚΧ. Τότε εκεί δεν θα υπολογίσω και τους τοίχους.

 

Παρακαλώ μην γράφετε με έντονους ερυθρούς χαρακτήρες.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον akis73, εάν οι εξωτερικοί τοίχοι εμφαίνονται στην άδεια τους θεωρώ νόμιμους και δεν τους προσμετρώ στην εμβαδομέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

yian

Πράγματι ότι οι τοίχοι δεν έχουν χρήση είναι σωστό και το λέει και η εγκύκλιος

αλλά στην περίπτωση του υπογείου που θα λογιστεί ως Υ.Δ (και όχι ως αλλαγή χρήσης)

θα πρέπει  λογικά να προσμετρηθεί επειδή αυξάνει το σ.δ (που αποτελεί και το κριτήριο για αυτή την περίπτωση)

 

Αυτό ανέφερα στο προηγ μήνυμα μου-αυτό λέει  και ο ΙΑΣΟΝΑΣ και ο architect_duth

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

KANA αντιλαμβάνομαι το επιχείρημά σου ωστόσο διατηρώ τις επιφυλάξεις μου γιατί με τον 4178 ακολουθώ τη λογική ενός "μηχανήματος" και όχι την κοινή λογική, Δηλαδή "Φαίνεται στην άδεια -> ναι - > έχει τροποποιηθεί ως προς την άδεια -> Όχι -> δεν υπάρχει παράβαση κατά 4178".

 

Δυστυχώς ο 4178 έχει αυτή τη περίεργη "λογική"..

Link to comment
Share on other sites

και από μέρους αποδεκτή και αυτή η λογική!

 

Ας ρωτήσω και κάτι μισοσχετικό με τα παραπάνω

 

Κτίσμα ανεγέρθηκε το έτος 1991 ως βιοτεχνία από εταιρεία

αλλά ποτέ το κτίσμα  δεν απέκτησε άδεια λειτουργίας ως βιοτεχνία

(έμεινε ένα κουφάρι ενώ είναι πλήρες κατασκευασμένο)

 

Η εταιρεία  σήμερα θέλει να  μεταβιβάσει το κτίσμα με τα αυθαίρετα

Μπορείς να μου πεις ποιά  χρήση να βάλω? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.