Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Άρθρο 19.παρ.6. Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, εσωτερικούς εξώστες (πατάρια) και σοφίτες, όπως ορίζονται στο άρθρο 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79), εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 50%.
 
Ο νόμος ενδιαφέρεται μόνο η σοφίτα που θα τακτοποιηθεί να είναι όπως αναφέρεται στον ορισμό του ΝΟΚ. Δεν κοιτάμε επομένως ό,τι άλλο γράφει ο ΝΟΚ για σοφίτες που δεν μετράνε στην δόμηση με εμβαδόν το μισό του ορόφου, ύψος μικρότερο του 2,20 κ.τ.λ., σωστά ?
 
Άρα πρέπει να τηρεί ΜΟΝΟ τον παρακάτω ορισμό:
 
NOK: 81. Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται 1) εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου και 2) δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία.
 
Όταν λέμε για ένα αυθαίρετο εντός του ύψους της επικλινούς στέγης εννοούμε το πραγματοποιηθέν ύψος ? Δηλαδή στο παρακάτω σχήμα έχω σοφίτα ?
 
q2yy.png
 
Uploaded with ImageShack.us

 

 
 

 

Edited by nik
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

AutoCAD R14?

 

Σε αυτο που ρωτας. εννοειται το πραγματοποιουμενο, αλλιως θα ησουν νομιμος...Απο που εχει προσβαση η σοφιτα?ι

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση όπου ο πελάτης θέλει να βγάλει άδεια από τον δήμο για κατάστημα χοντρικής (εμπορικη αποθήκη) . Στον 4014 θα έβαζα τον κύριο χώρο (υποδοχή πελατών,λογιστήριο κτλ) ως Κ.Χ. και τα υπόλοιπα όπου γίνεται απλά η αποθήκευση των προιοντων ως Β.Χ. . Τώρα θα πρέπει να τα δηλώσω όλα Κ.Χ. ; Μιλάμε για αποθήκες 250 μέτρα...Θέλει να ξεκινήσει κιόλας , πως να του πω ότι πρέπει να πληρωσει καμια 15 χιλιαρικα παραπάνω;  Έλεος...

Link to comment
Share on other sites

AutoCAD R14?

 

Σε αυτο που ρωτας. εννοειται το πραγματοποιουμενο, αλλιως θα ησουν νομιμος...Απο που εχει προσβαση η σοφιτα?ι

 

Μήπως αν δεν είσαι εντός του ύψους της άδειας δεν σε θεωρεί σοφίτα και χάνεις το 50% και πας κανονικά υπέρβαση δόμησης και ύψους ?

 

Πρόσβαση εσωτερική.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

@nik,

Μπορεί η παράθεση των ορισμών να οδηγεί στην αντιμετώπιση ως σοφίτα (και μειωτικό συντελεστή) όμως η κοινή λογική λέει πως είναι ΚΧ λόγω ύψους.

Για τις σοφίτες νομίζω θα εξακολουθήσω να τηρώ τα εξής κριτήρια :

- μέσο ελεύθερο ύψος του εσωτερικού χώρου < 2.20,

- χώρος υποκείμενος της στέγης,

- μη ανεξάρτητη πρόσβαση ή ιδιοκτησία.

 

Ότιδήποτε άλλο βάσει της λογικής μου, πάει ως ΥΔΚΧ.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως τους έχει ξεφύγει κι αν δεν το αλλάξουν στο δρόμο, οτιδήποτε είναι κάτω από τη στέγη είναι σοφίτα (δε μπα να 'χει 4μ. ύψος)!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

νικ, ξαναλεω, αν ησουν στο υψος της αδειας θα ησουν νομιμος...Σου λεει ο νομος προσβασιμος χωρος γιατι εννοει χωρους που ειναι προσβασιμοι - δεν ειναι στεγη που και δεν εχεις κανονικη προσβαση και αν μπεις εντος της κατασκευης πρεπει να κανεις τον λοκατζη για να προχωρησεις. Τωρα αν ειναι 1,80μ το υψος ή 4,00μ δεν μας ενδιαφερει ειναι σοφιτα.  

Link to comment
Share on other sites

@nik,

Μπορεί η παράθεση των ορισμών να οδηγεί στην αντιμετώπιση ως σοφίτα (και μειωτικό συντελεστή) όμως η κοινή λογική λέει πως είναι ΚΧ λόγω ύψους.

Για τις σοφίτες νομίζω θα εξακολουθήσω να τηρώ τα εξής κριτήρια :

- μέσο ελεύθερο ύψος του εσωτερικού χώρου < 2.20,

- χώρος υποκείμενος της στέγης,

- μη ανεξάρτητη πρόσβαση ή ιδιοκτησία.

 

Ότιδήποτε άλλο βάσει της λογικής μου, πάει ως ΥΔΚΧ.

 

Κακώς σκέφτεσαι έτσι. Ο νόμος δεν έχει λογική και εσύ πρέπει να κάνεις ακριβώς ό,τι λέει ο νόμος. Αυτά με τα ύψη είναι αν μετράει η σοφίτα στην δόμηση και τίποτα παραπάνω. Δεν σε ενδιαφέρουν. 

 

thankafe ok.

Link to comment
Share on other sites

...παντως - για να θυμομαστε τον μπαμπα 4014 - ειχε βγει η λεμπεση και ειχε διαχωρισει τις σοφιτες σε ΚΧ και ΒΧ αναλογα με το υψος..Αλλα τωρα δεν ισχυει το ΒΧ, αλλα το ''μειωτικος συντελεστης'' που το παιρνουν ολες οι σοφιτες. Με αυτο πορευομαστε προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.