Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Δεν παίζει ρόλο το έτος στην Κατηγορία 3

Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις ανεξαρτήτως παλαιότητας εξαιρούνται της κατεδάφισης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εν τέλει αυτή αυτή η αναφορά στην κατηγορία 3 περί:

υπο την προυπόθεση οτι αυτές δεν περιλαμβάνονται στις διατάξεις του Αρθρου 30

έχουμε καταλήξει τι ακριβώς εννοεί?

Δηλαδή αν δω πεζούλια σκαλίτσες στο ακάλυπτο διακοσμητικά αγαλματίδια πρέπει να τα ρυθμίσω ή απλά να τα αναφέρω ότι υπάγονται στο άρθρο 30?

Από τη μία θα μου πείτε ναι βάλτα σε αναλυτικό.

Απο την αλλη όμως με βάση το άρθρο 30 θα πρέπει να ρυθμίσω και την αλλαγή σε κουφώματα ή το βάψιμο????:shock: Καθως θεωρητικά και αυτές μπορεί 

καποτε να απαιτούσαν άδεια πχ 48ωρη!

Πχ μη μου πεί κανεις οτι πάει για αυτοψία και ρωτάει τον ιδιοκτήτη πότε έβαψε ή αλλαξε μπανιέρα και πλακακια στο μπάνιο....

Μηπως αυτή η αναφορά δίνει "αφεση" σε τέτοιου είδους παραβάσεις?

 

Υ.Γ Εχουμε χάσει την ουσία...Απο μηχανικοί ουσίας γίναμε μηχανικοί μακακίας....

Edited by laxanos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2018 at 4:58 ΜΜ, laxanos said:

Εν τέλει αυτή αυτή η αναφορά στην κατηγορία 3 περί:

υπο την προυπόθεση οτι αυτές δεν περιλαμβάνονται στις διατάξεις του Αρθρου 30

έχουμε καταλήξει τι ακριβώς εννοεί?

Δηλαδή αν δω πεζούλια σκαλίτσες στο ακάλυπτο διακοσμητικά αγαλματίδια πρέπει να τα ρυθμίσω ή απλά να τα αναφέρω ότι υπάγονται στο άρθρο 30?

Από τη μία θα μου πείτε ναι βάλτα σε αναλυτικό.

Απο την αλλη όμως με βάση το άρθρο 30 θα πρέπει να ρυθμίσω και την αλλαγή σε κουφώματα ή το βάψιμο????:shock: Καθως θεωρητικά και αυτές μπορεί 

καποτε να απαιτούσαν άδεια πχ 48ωρη!

Πχ μη μου πεί κανεις οτι πάει για αυτοψία και ρωτάει τον ιδιοκτήτη πότε έβαψε ή αλλαξε μπανιέρα και πλακακια στο μπάνιο....

Μηπως αυτή η αναφορά δίνει "αφεση" σε τέτοιου είδους παραβάσεις?

 

Υ.Γ Εχουμε χάσει την ουσία...Απο μηχανικοί ουσίας γίναμε μηχανικοί μακακίας....

Όπως τα λες laxanos,

ότι είναι στο αρ. 30 δεν χρειάζεται καμία άδεια, άρα αν το έχεις κάνει δεν είναι αυθαίρετο....

και πράγματι ......(+1)

Εχουμε χάσει την ουσία...

και από μηχανικοί ουσίας γίναμε μηχανικοί  ...... +ουσίας     :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2018 at 5:01 ΜΜ, Inzaghi said:

Καλησπέρα συνάδελφοι. Το άρθρο 81, αναφορικά με το 2% της απόκλισης λέει :

2. Δεν συνιστούν αυθαίρετη κατασκευή και δεν καταγράφονται ως παραβάσεις κατά τον έλεγχο οι αποκλίσεις των περιμετρικών διαστάσεων του κτιρίου έως δύο τοις εκατό (2%) από τις αναγραφόμενες στο διάγραμμα κάλυψης/δόμησης της οικοδομικής άδειας/άδειας δόμησης, μετρούμενες σε διαστάσεις κτίστη (φέρων οργανισμός και στοιχεία πλήρωσής του, χωρίς επιχρίσματα - επενδύσεις), εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται κοινόχρηστοι χώροι του σχεδίου πόλεως.

Η Κατηγορία 3 για το 5% αναφέρει

ιειε)  αλλαγές  στις  εξωτερικές  διαστάσεις  του  περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%) και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α΄, β΄ και γ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 89,

Κι ερωτώ εγώ το εξής χαζό :

Στην περίπτωση του διαμερίσματος του οποίου την κάτοψη επισυνάπτω, τα ποσοστά 2% και 5% αντίστοιχα ορίζονται στα 70εκ του σπασίματος που κάνει ο Η/Χ σε εσοχή από την πρόσοψη της οικοδομής ή στη γραμμική απόσταση από τον τοίχο του κοινοχρήστου έως τον εξωτερικό τοίχο (δηλαδή 7,40μ εξωτερική διάσταση - 70εκ σπάσιμο = 6,70μ γραμμική απόσταση)?
Στην περίπτωσή μου, τα 70εκ έγιναν 60εκ και για 0,10Χ8,50μ κατελήφθη ο Η/Χ.
Θεωρούμαι εντός 2% απόκλισης (και 5% Κατηγορίας 3) ή πάμε σε τακτοποίηση ως υπέρβαση δόμησης?

Ευχαριστώ

διαμέρισμα.jpg

Κάποια άλλή άποψη επ' αυτού?

Θα ήταν ενδιαφέρον να δω πώς το αντιμετωπίζουν οι λοιποί συνάδελφοι το θέμα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2017 at 12:04 ΠΜ, Inzaghi said:

Αυθαίρετη διάνοιξη κουφώματος δε θεωρώ ότι συμπεριλαμβάνεται στην Κατηγορία 3...

Εδώ μας μιλάει καθαρά για αλλαγή διαστάσεων.

Καλησπέρα,

δηλαδή η δημιουργία δύο μικρών παραθύρων WC δεν μπορούν να συμπεριληφθούν στην Κατηγορία 3 και πρέπει να πάνε στην 4; Αν όμως θεωρήσουμε την αυθαίρετη παράβαση κατηγορια 4 δεν απαλάσσεται απο την μελέτη στατικής επάρκειας. Εκτός και αν μπορώ να θεωρήσω ότι απαλάσσονται και χρειάζεται τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού επειδή ανήκουν στο άρθρο 2 και παρ. ι ή ια (Τεύχος Β' 1643/11.05.2018);

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Και με αναλυτικό κατηγορία 4 να πας πάλι ΜΣΕ για δημιουργία παραθύρων δεν απαιτείται, εμπίπτουν σε πολλές εξαιρέσεις, όπως και αυτές που ανέφερες.

Η δική μου ερώτηση είναι η εξής:

Έχω κτίριο που δεν έχει μετατοπιστεί αλλά έχει στρίψει διατηρώντας την μία κορυφή του στην ίδια θέση σε σχέση με την οικοδομική άδεια (rotate), και με την στροφή αυτή το περίγραμμα του κτιρίου δεν πατάει σε θέση του οικοπέδου που να παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις (πρασιά, δ, κτλ). Αυτό αποτελεί αυθαιρεσία κατηγορίας 3, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Στο κτίριο αυτό είναι η μόνη αυθαιρεσία (κύριο κτίριο κατοικίας), αλλά στη δήλωση 4495 έχω συμπεριλάβει και 2 αυθαίρετες αποθήκες σε άλλα σημεία του οικοπέδου.

Η στροφή του κτιρίου είναι μικρή, της τάξης των 2 μοιρών.

Α επίσης στο κυρίως κτίριο δηλώνω κι ένα αυθαίρετο υπόστεγο κάτω από την κεντρική του είσοδο. Υπερβάσεις δόμησης - κάλυψης πάντως δεν υπάρχουν.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, pipakos said:

 

Η στροφή του κτιρίου είναι μικρή, της τάξης των 2 μοιρών.

 

Ποια χρονια θεμελιωθηκε το κτιριο Pipakos?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.