Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

 Οι νόμοι είναι. παράλογοι...??

Συνάδελφε κι εγώ ξεκίνησα να το κάνω με έγκριση εργασιών , αλλά το σύστημα δεν μου έδινε προσαρμογή αυθαίρετου και ακύρωσα την αιτηση. Μετά από επικοινωνία με το ΤΕΕ με παρέπεμψε στην διαδικασία που προανέφερα...

Εσύ κάνε ότι σε φωτίσει 😀

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, venezia said:

 Οι νόμοι είναι. παράλογοι...??

Συνάδελφε κι εγώ ξεκίνησα να το κάνω με έγκριση εργασιών , αλλά το σύστημα δεν μου έδινε προσαρμογή αυθαίρετου και ακύρωσα την αιτηση. Μετά από επικοινωνία με το ΤΕΕ με παρέπεμψε στην διαδικασία που προανέφερα...

Εσύ κάνε ότι σε φωτίσει 😀

ναι είναι!

Προφανώς με έγκριση εργασιών θα το κάνω. Καθώς αα) βεβαίωση του πληροφοριακού συστήματος για την περαίωση της διαδικασίας υπαγωγής της κατασκευής. Δεν μπορεί να εκδοθεί σε αυτό το στάδιο, και να θέλαμε να παρανομήσουμε για να την βγάλουμε δεν μπορούμε.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας. Έχω περίπτωσω τακτοποίησης πέργκολας και μικρής επέκτασης στο υπόγειο, κατ 4 σε παραδοσιακό οικισμό. Πήρα έγκριση από ΥΠΠΟ και το ΤΕΕ μου ζήτησε επιτροπή ΚΕΣΑ. Καταθέτουμε τα απαραίτητα εγγραφα ηλεκτρονικά? Και αν ναι στο e adeies? Ή με φυσικό φακελο? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ANTONIS130 said:

Καλημέρα σας. Έχω περίπτωσω τακτοποίησης πέργκολας και μικρής επέκτασης στο υπόγειο, κατ 4 σε παραδοσιακό οικισμό. Πήρα έγκριση από ΥΠΠΟ και το ΤΕΕ μου ζήτησε επιτροπή ΚΕΣΑ. Καταθέτουμε τα απαραίτητα εγγραφα ηλεκτρονικά? Και αν ναι στο e adeies? Ή με φυσικό φακελο? Ευχαριστώ

Όχι στο e adeies . Τα στέλνεις στο ΚΕΣΑ ηλεκτρονικά αρχικά (email : [email protected] -  τηλ.γραμματείας 2106475102 )και μετά την γνωμάτευση στέλνεις φυσικό φάκελλο στο ΚΕΣΑ για θεώρηση των σχεδίων .

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και μετά την έγκριση του ΚΕΣΑ, πρέπει να ενημερώσεις και το ΥΠΠΟ και να στείλεις την έγκριση αυτή και σε αυτούς για να περαιωθεί ο φάκελος του ακινήτου...😰

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ΝΙΚΗ ΜΑΥΡΙΔΟΥ said:

και μετά την έγκριση του ΚΕΣΑ, πρέπει να ενημερώσεις και το ΥΠΠΟ και να στείλεις την έγκριση αυτή και σε αυτούς για να περαιωθεί ο φάκελος του ακινήτου...😰

Δεν προκύπτει αυτό από το νόμο . Το ΥΠΠΟ εισηγείται και το ΚΕΣΑ σαν τελική Επιτροπή γνωμοδοτεί . Όχι άλλο κάρβουνο συνάδελφοι .... στο τέρας της γραφειοκρατίας  και των διαδικασιών επιτροπών του 4495.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν προκύπτει αλλά το ζητάνε (ΥΝΜΑΘ)-ΚΕΣΑΜΑΘ). Πολλά δεν προκύπτουν απ' το νόμο σε όλη αυτή τη διαδικασία, αλλά δυστυχώς συμβαίνουν-, επίσης ζητάνε και φωτογραφία της πράξης των σχεδιών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, έχω αυθαίρετο κατηγορίας 5 σε αρχαιολογικό χώρο-ιστορικό τόπο ( ο θεός ξέρει για ποιο λόγο αλλά τεσπα...) οπότε πάω μες άρθρο 116 παρ.9β.  Η ερώτηση είναι : τι επιλέγω στην πλατφόρμα του ΤΕΕ??? Εντός παραδοσιακού οικισμού με διαδ. επιτροπής?

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Roukat said:

Εντός παραδοσιακού οικισμού με διαδ. επιτροπής?

Ναι (δεν λέει μόνο παραδοσιακό,λέει "/τμήμα πόλης/προστατευόμενων περιοχών"

Edited by ChristinaK
εδιτ
  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ πολύ. Σε αρχαιολογικό χώρο-ιστορικό τόπο αυθαίρετο κατηγορίας 1 που πάει με άρθρο 116 παρ.9α, θα βάλω Εντός παραδοσιακού οικισμού/τμήμα πόλης/ χωρίς διαδ. επιτροπής?

(αυτό με τη διαδικασία επιτροπής με μπερδεύει όπως κατάλαβες)

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.