Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο

Recommended Posts

εχω αναφερθει σε αυτο ως εξης:

"[πχ.  δεν βλεπουμε πουθενα καμμία αναφορα για την βελτιωση/συμπληρωση του αρθρου 98]

Ελπίζω οτι το ΤΕΕ, σαν εκπροσωπος των μαχομενων μηχανικών,  αυτη τη φορα θα καταθεσει καποιες βελτιωσεις, ωστε να διευκρινισθουν οσες ασάφειες -τυχόν - υπαρχουν."

Ομως,

υπαρχει η πιθανοτητα, το υπουργειο να  θεωρει οτι το 98 ειναι σωστα γραμμενο

και οτι,  δεν εχουν ερεισμα οι όποιες αρνησεις που  εχουν μερικοι συμβολαιογραφοι -και οχι ολοι- ως προς την εφαρμογη του .

Θα δουμε τι θα γινει, μετα την συζητηση και την ψηφιση της τροπολογιας.

Εξ αλλου , εχουν γινει συμβολαια με μεταβιβαση μιας ΟΙ εμβαδου "80" τμ. και "γινεται μνεια οτι εχουν τακτοποιηθει και "5"  τμ. επεκταση στον διαδρομο ή στο δώμα εκ κατασκευής και εχει εξοφληθει το προστιμο"

Οποιαδηποτε - αντιθετη- διορθωση στο νομο, θα οδηγουσε σε ακυρωση δεκαδων συμβολαιων.

[εδιτ

εχει μια τροποποιηση στην παρ. 9 του αρθρου 98...θα δουμε πώς θα καταληξει]

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά η τροπολογία στο νομοσχέδιο για τη ΔΕΗ έμεινε όπως κατατέθηκε και καμία περαιτερω διευκρίνιση δεν υπήρξε για τις αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστους χώρους, την ανάγκη τροποποίησης της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας και την αδυναμία μεταβίβασης τετοιων ακινήτων....

Εκτιμάται ότι θα επανέλθουν στο ζήτημα αργότερα?

 

Aν είσαι ιδιώτης όπως γράφει στο προφίλ σου, ποστάρεις σε λάθος ενότητα. Ενημέρωσέ με σχετικά. 

Pavlos 33

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

H συζήτηση για το νομοσχέδιο γίνεται εδώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/12/2019 at 10:05 ΜΜ, Pavlos33 said:

H συζήτηση για το νομοσχέδιο γίνεται εδώ

Επειδή διαβάζω τελευταία ότι με την τροποποίηση της παραγράφου 9 του άρθρου 98 μπορούν να γίνουν μεταβιβάσεις και κοινοχρήστων χώρων, κατόπιν, όπως λέει η ειδησεογραφία και όπως διάβασα και το ενημερωτικό δελτίο του ΤΕΕ, αιτήματος ΠΟΜΙΔΑ και συμβολαιογράφων, εσείς βλέπετε κάτι που δεν βλέπω εγώ; Ο νόμος δεν αναφέρει κάτι για μεταβιβάσεις ή μονομερή τροποποίηση σύστασης. Αυτό συνάγεται έμμεσα; Πως; Με ποιες προϋποθέσεις;

Share this post


Link to post
Share on other sites

"όπως διάβασα και το ενημερωτικό δελτίο του ΤΕΕ "

 

τι  γράφει???

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tasos18362, αν είναι εύκολο (θα βοηθήσει) δώσε τις παραπομπές από αυτά που διάβασες (ειδησεογραφία, ΤΕΕ, ΠΟΜΙΔΑ, συμβολαιογράφων) 

edit: Προσωπικά καλύφθηκα από την παραπομπή (ως πληροφόρηση) του συναδέλφου παραπάνω, αλλά όχι ακόμη ως προς το ότι η νέα αλλαγή στην νομοθεσία επιλύει το "ιδιοκτησιακό". Φτιάχνει/λύνει/απλοποιεί ίσως το πολεοδομικό μέρος της τακτοποίησης ... αρκεί να διευκρινισθεί όπως έχουμε συζητήσει το θέμα της ... "...ιδιοχρησιμοποίησης... "

Edited by georgegaleos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παντως,  αυτο που λεει το ΤΕΕ ειναι,  οτι καταργηθηκε η ακατανόητη διαταξη για συναινεση του 51%

οταν το ιδιο το 51% τακτοποιούσε  τα δικα του, αλλα δεν συμφωνουσε για το υπολοιπο 49%...χωρις ανταλλαγματα...

Δεν προκυπτει κατι διαφορετικο απο τα μεχρι σημερα ισχυοντα, ως  προς την μεταβίβαση...

Ουτε βλεπω καποια ανακοινωση απο συμβ/φους ή ΠΟΜΙΔΑ....θα δούμε τις εξελιξεις...

[συμφωνω με το   εδιτ του  γεοργιου

τις καλησπερες μου]

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ενημερωτικό του ΤΕΕ αναφέρει ό,τι διάβαζα αυτές τις ημέρες σε site και εφημερίδες σχετικά με τη διάταξη αυτή.  Έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να περιμένουμε την ΥΑ για τους κοινόχρηστους, η οποία ελπίζω να μη καθυστερήσει.

Και μια παρατήρηση: το ΤΕΕ κατ΄εμέ δεν θα έπρεπε να υιοθετεί χωρίς τεκμηρίωση οποιαδήποτε άποψη, πολύ περισσότερο για τόσο σοβαρά θέματα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και τηρώ στάση αναμονής ως προς το θέμα καθώς με την διατύπωση που επιλέχθηκε δεν είναι ξεκάθαρο. Εν τω μεταξύ η παρ. 5 του άρθρου 98 παραμένει σε ισχύ, οπότε έχουμε το "εκ κατασκευής" ή το "ίδια αυθαιρεσία καθ'  ύψος σε όλους τους ορόφους" και τέλος, μετά την πρόσφατη τροποποίηση έχουμε και το "ιδιοχρησιμοποιείται", προκειμένου να τακτοποιείται αυθαιρεσία χωρίς συναίνεση του 51%. Νομίζω ότι θα έπρεπε να καταργηθεί η παρ. 9 του άρθρου 98 και να συμπληρωθεί-τροποποιηθεί  η παράγραφος 5, διότι τώρα έχουμε ενεργές (αν τελικά ισχύσει ότι το "υποχρεος" σημαίνει και αυτός που δύναται να τακτοποιεί χωρίς συναίνεση) τρεις ξεχωριστές περιπτώσεις 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.