Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Για τον εξώστη , η αλήθεια είναι ότι η κάκιστη διατύπωση κατά γράμμα λέει το ανάποδο από αυτό που θέλουμε και πρόκειται περί νομοθετικής πατάτας.

Απλά δεν την λαμβάνω υπ'όψη μου σκεπτόμενος ως μηχανικός και ελπίζοντας ότι είτε αυτός που θα το ελέγξει κάποτε θα σκεφθεί κι αυτός σαν μηχανικός είτε ότι κάποια στιγμή θα το αλλάξουν.

Πάντως να κάνω ΜΣΕ για εξώστη που από 0,7 έγινε 0,9 ΔΕΝ πρόκειται.

Οπότε  συντάσσομαι κι εγώ με την άποψη του Παύλου .

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι! Θα ηθελα την βοηθεια σας. Σε κτιριο με υπογειο, ισογειο, οροφο οπου στο υπογειο εχει γινει δωματιο με τοιχους απο μπετο γυρω στα 22τμ εκτος περιγραμματος δηλ κατω απο το μπαλκονι που ειναι υπερυψωμενο του ισογειου της εισοδου.. και στον οροφο υπαρχει γυρω στα 2.5τμ λογω προεκτασης δωματιου προεξοχης και δημιουργια τοιχου και πλακας που προεξεχει του ισογειου. Επισης αλλαγη χρησης βοηθητικων χωρων σε υπονοδωματια 2 30τμ ισογεια μη υπερυψωμενα σε υψος εδαφους σε επαφη με κτιριο. Επισης γκαραζ κ κοτετσι 15τμ κ 5τμ αντιστοιχα ανεξαρτητα. Αυτα..απλα θα ηθελα μια βοηθεια οσο αναφορα αν χρειαζεται στατικη..

 

Συγνώμη για την συνέχεια των μηνυμάτων απλά ήθελα να ρωτήσω. Έχουμε στον νόμο 4495/2017 άρθρο 99 ζζζ) αλλαγή χρήσης με την προυπόθεση ότι δεν διαφοροποιείται η κατηγορίας σπουδαιότητας κτλ στην εξαίρεση από ανάγκη στατικής επάρκειας πράγμα που δεν αναφέρεται στον 1643 Μάιος 2018 περί στατικής. Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως ισχύει. Η απόφαση Φ.Ε.Κ. 1643 δεν καταργεί τον Νόμο και τα άρθρα του, αλλά τα διευκρινίζει ή τα συμπληρώνει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ...κ κατι ακομα αν χρειαζεται στατικη επαρκεια εκτος του οτι το δηλωνουμε, πρεπει αναλυτικοτερα να δηλωθει κ ο μηχανικος που θα την αναλάβει η είναι υποχρέωση μέσα στα επόμενα 5 χρονια του ιδιοκτήτη; Αν ο ιδιοκτητης δεν το πραξει ενω έχει ενημερωθεί κτλ φέρει ευθύνη ο μηχανικος της τακτοποίησης;

 

Καλημέρα!!! γκαραζ ισογειου ειναι Σ2 Βοηθητικός ή κύριος χώρος ( θέλω να δω αν εμπίπτει σε κατηγορίας εξαίρεσης ΜΣΕ)                                                                        

Edited by Architect90
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Architect90 said:

Ευχαριστω πολυ...κ κατι ακομα αν χρειαζεται στατικη επαρκεια εκτος του οτι το δηλωνουμε, πρεπει αναλυτικοτερα να δηλωθει κ ο μηχανικος που θα την αναλάβει η είναι υποχρέωση μέσα στα επόμενα 5 χρονια του ιδιοκτήτη; Αν ο ιδιοκτητης δεν το πραξει ενω έχει ενημερωθεί κτλ φέρει ευθύνη ο μηχανικος της τακτοποίησης; 

Θα ήθελα επί αυτού γνώμες. Θα μπορούσε η ανάθεση του ιδιοκτήτη να επισημαίνει ότι δεν αφορά τυχούσα Μ.Σ.Ε. και για τη οποία θα υπάρξει ιδιαίτερη ανάθεση?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η ΜΣΕ όπου  απαιτείται  είναι μέρος της τακτοποίησης , αν θέλει κανείς  να είναι καλυμμένος νομίζω ότι αυτά πρέπει να αναγράφονται ξεκάθαρα στις αναθέσεις / συμφωνητικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Έχω ακίνητο προς τακτοποίηση και μετά μεταβίβαση...
Ο σημερινός ιδιοκτήτης δεν θέλει να κάνει ΜΣΕ ενώ απαιτείται βάσει των αυθαιρεσιών που έχει πραγματοποιήσει!
Η απορία μου είναι ότι αφού η ΜΣΕ έχει ως προθεσμία την 5ετία, αυτή ποιον επιβαρύνει;
Ο αγοραστής δεν έχει κανένα πρόβλημα να αναφερθεί στο συμβόλαιο πως θα αναλάβει εκείνος την ΜΣΕ εντός της 5ετίας!
Είναι αυτό εφικτό; Και αν ναι, με ποιον τρόπο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα αναγραφεί στο συμβόλαιο.

Ο μηχανικός της δήλωσης, αν κανει ενα συμφωνητικό με τον τωρινο ιδιοκτητη, που να ξεκαθαρίζει τα περί ΜΣΕ

 

Εχω κατοικοία προ του 1955. Στην μία της πλευρά, πατάει ΗΧ κατασκευασμένος από ξύλνο ΦΟ και επικάλυψη κεραμιδιών, επιφάνειας 25,10τμ.

Στον ακάλυπτο χώρο υπάρχει ΗΧ με BBQ, επιφάνειας 28τμ.

Και τα δύο κατασκευασμένα μετά το 2003. Θα κάνετε ΜΣΕ??

Link to comment
Share on other sites

domerg87

Αφού ο αγοραστής είναι ενημερωμένος δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Θα γίνει κανονικά η μεταβίβαση και θα αναφέρεις στην τεχνική σου έκθεση ότι απαιτείται ΜΣΕ .

Η δήλωση εννοείται ότι θα είναι σε οριστική υπαγωγή με τουλάχιστον το 30% του προστίμου πληρωμένο.

Ενδεχομένως αυτό για την υποχρέωση της ΜΣΕ να πρέπει να αναφέρεται και στον τίτλο.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, terry said:

Εχω κατοικία προ του 1955. Στην μία της πλευρά, πατάει ΗΧ κατασκευασμένος από ξύλινο ΦΟ και επικάλυψη κεραμιδιών, επιφάνειας 25,10τμ.

Στον ακάλυπτο χώρο υπάρχει ΗΧ με BBQ, επιφάνειας 28τμ.

Και τα δύο κατασκευασμένα μετά το 2003. Θα κάνετε ΜΣΕ??

Δεν υπάρχει περίπτωση να κάναμε ΜΣΕ για τέτοιες κατασκευές. Η πρώτη σίγουρα απαλλάσσεται λόγω μικρών κατακόρυφων φορτίων κάτω του 20% της νόμιμης κατασκευής. Η δεύτερη (ακάλυπτος) απαλλάσσεται λόγω μικρής σημασίας σπουδαιότητας (Σ1).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.