Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Εφόσον είναι απαραίτητη όπως και να έχει η ΜΣΕ, εγώ Faethon θα τη μετέφερα τη δήλωση στο 4495. Αν δεν ήταν υποχρεωτική η ΜΣΕ στον 4178, δε θα την πείραζα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι στο κείμενο:

 

"Ο υπογράφων μηχανικός δηλώνω ότι έχω στη διάθεσή μου όλα τα δικαιολογητικά στοιχεία και τις μελέτες, και θα τα υποβάλλω ηλεκτρονικά εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας."

 

που προσκομίζουμε τις συμβολαιογραφικές πράξεις θα μπορορούσαμε να αναφέρουμε:

 

"Ο υπογράφων μηχανικός δηλώνω ότι έχω στη διάθεσή μου όλα τα δικαιολογητικά στοιχεία και τις μελέτες πλην της Μελέτης Στατικής Επάρκειας, για την οποία ο νόμος δινει περιθώριο 3 ή 5 ετών από την ημερομηνία υπαγωγής και θα αποτελέσει αντικείμενο νέας δήλωσης ανάθεσης κτλ"??

 

Να γράψουμε δηλαδή την αλήθεια, αφού στο 99% των περιπτώσεων που θα ζητηθεί βεβαίωση μηχανικού η ΜΣΕ δεν θα υποβληθεί μαζί με τη δήλωση....

Link to comment
Share on other sites

Ποιον θα εξυπηρετούσε μια τέτοια δήλωση;

Αρχικά θα δημιουργήσει πρόβλημα στους συμβολαιογράφους οι οποίοι θα απαιτούν να αναγράφονται στα σχέδια το ακριβές λεκτικό του νόμου και θα μας γυρίζουν τα σχέδια πίσω. Κατά δεύτερον στις βεβαιώσεις ορίζεται ότι θα γίνεται αναφορά για την απαίτηση ΜΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

Άρα η ψευδής δήλωση είναι μονόδρομος? Αφού δεν έχει ο μηχανικός στη διάθεσή του τη μελέτη στατικής επάρκειας και βεβαιώνει ότι την έχει. Είναι δυνατόν να μην υπάρχει κάποιος τρόπος να αντιμετωπιστεί αυτός ο παραλογισμός?

Link to comment
Share on other sites

Aφού στη βεβαίωση μεταβίβασης αναγράφεται ότι υπάρχει η υποχρέωση για τη ΜΣΕ. Δες το σαν μια εξαίρεση που αναγράφεται μόνο στη βεβαίωση. Δεν φαίνεται δόλος και δεν βλάπτεται κανείς στη συναλλαγή αφού ο υποψήφιος αγοραστής λαμβάνει γνώση. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς αναλάβει τακτοποίηση με στατική επάρκεια? Με όσους συναδέλφους μίλησα μου απαντήσανε ότι απλά περιμένουνε που θα καταλήξει η μπίλια με το νέο νόμο και μετά θα πράξουνε. Έχω δυο τακτοποιήσεις για αγοραπωλησία που απαιτείται στατική επάρκεια και δεν ξέρω πως να τις χειριστώ. Άμα κάνω τακτοποίηση (με συμφωνητικό που δεν θα περιλαμβάνει την μελέτη στατικής επάρκειας) και γίνει το συμβόλαιο μεταβίβασης ποιος θα είναι μετά ο υπεύθυνος για την μελέτη στατικής επάρκειας ? Ο παλιός ιδιοκτήτης , ο νέος ιδιοκτήτης ή ο μηχανικός να κόψει  το κεφάλι του?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι σε συνενόηση με το συμβολαιογράφο μπορούν να ρυθμιστούν αυτού του είδους οι εκκρεμότητες με το ανάλογο λεκτικό στο συμβόλαιο (ή σε παράλληλο ιδιωτικό συμφωνητικό) ώστε να είναι ξεκάθαρο ποιος αναλαμβάνει την υποχρέωση (ο παλαιός ή προφανώς ο νέος ιδιοκτήτης).

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον κανονισμό που θα χειριστούμε στη μελέτη στατικής επάρκειας θεωρώ πως ισχύει ο κανονισμός που χρησιμοποιήθηκε κατα την περίοδο κατασκευής του κτιρίου. Έτσι κι αλλιώς το ΦΕΚ 350 αναφέρεται σε προσθήκες και ενισχύσεις. Εμείς δεν υποχρεούμαστε σε μελέτη ενισχύσεων παρά μόνο σε μελέτη επάρκειας. Επίσης το ίδιο εφαρμόζεται και στις πολεοδομίες όταν πηγαίνεις για νομιμοποίηση αυθαίρετου. Ελέγχεις με τον κανονισμό που ίσχυε κατα την κατασκευή. Στα παντελώς αυθαίρετα βέβαια δεν ξέρω αν πουν κάτι διαφορετικό μιας και αυτά έχουν κατασκευαστεί πρακτικώς χωρίς στατική μελέτη όποτε δεν έγινε χρήση κανονισμού. Πάντως το ΦΕΚ 350 δεν εφαρμόζεται ούτε σε αυτά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε ισόγειο κτίσμα με Ο.Α. έχει γίνει προσθήκη κατ' επέκταση μίας τουαλέτας 6 τμ . Αυτό το έχω βάλει κατηγορία 4 (έχει γίνει το 1990), διαβάζοντας το νόμο καταλαβαίνω ότι θέλει μελέτη στατικής επάρκειας, σωστά? (προφανώς για όλο τι κτίσμα...)

Link to comment
Share on other sites

Για να ενισχύσω την άποψη του panosner το νεότερο ΦΕΚ 3976Β/14.11.17 (ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631) στο άρθρο 5 παράγραφος 2 λέει:

Οι παρεμβάσεις για τη στατική ενίσχυσή τους αφο-
ρούν στην επισκευή / αποκατάσταση ή ενίσχυση του
φέροντα οργανισμού και υλοποιούνται σύμφωνα με
τις κείμενες διατάξεις και προδιαγραφές που ισχύουν
για τις υποχρεωτικές ελάχιστες απαιτήσεις φέρουσας
ικανότητας κατά τον Κανονισμό Επεμβάσεων (ΚΑΝΕΠΕ)
ή σύμφωνα με τους κανονισμούς που ίσχυαν κατά τον
χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας του κτιρίου ή
της κατασκευής του φέροντος οργανισμού του, μετά
από μελέτη και τεχνική έκθεση από αρμόδιο μηχανικό.
όπως αναφερόταν και στην ΥΑ 7581/11.2.2014 (ΦΕΚ Β΄405/20.2.2014) για τις στατικές μελέτες του 4178, οπότε προφανώς μπορούμε να επιλέξουμε τον κανονισμό που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε.

To ΦΕΚ350, αν και είναι περισσότερο εμπεριστατωμένο επιστημονικά, αναφέρεται μόνο σε προσθήκες ή αλλαγές χρήσης.

Edited by Gousgounis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.