Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Αυτό που λες έχει να κάνει με κάποια επεξήγηση και συμπλήρωμα στον ΚΑΝΕΠΕ.

Εδώ όμως ο 4495, είναι κάτι διαφορετικό και "μόνος" του.

Κατ' εμέ, θα πρέπει να βγούν αντίστοιχες εξαιρέσεις όπως είχαν βγει για τον 4178.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Ερώτηση θεωρητική:

Ας πούμε ότι σε μια δήλωση αυθαιρεσιών στην οποία απαιτείται ΜΣΕ υπογράφεις από κοινού με τον πελάτη το ιδιωτικό συμφωνητικό ανάθεσης-ανάληψης και καθορίζεις ότι για την ΜΣΕ η αμοιβή είναι χ και θα υποβληθεί σε υστερότερο χρόνο και πάντως σύννομα. Την ΜΣΕ θα την κάνεις εσύ (ο μηχανικός) ή κάποιος συνάδελφος μηχανικός εμπειρότερος και πιο εξοικιωμένος. Επίσης σαφώς και έχεις ενημερώσει τον ιδιοκτήτη για το τί θα περιλαμβάνει (πυρηνοληψίες κλπ) και πόσο θα κοστίσει. Κάνεις την υποβολή σου και όλα ωραία και καλά αφού το σύνηθες είναι να έχεις δώσει και την βεβαίωση που χρειάζεται ο "βιαστικός πελάτης" για να προχωρήσει το συμβόλαιο του.. Κάποια στιγμή ξεκινάς να "τρέξεις" την ΜΣΕ για την οποία είχες χρονικό περιθώριο και εκεί τρως ένα ωραιότατο κανόνι από τον ιδιοκτήτη ο οποίος σου λέει εγώ για μελέτη επάρκειας δεν πληρώνω τίποτα. Εσύ όμως στο σύστημα του ΤΕΕ κατά την υποβολή είχες δηλώσει υπευθύνως ότι "έχω όλες τις μελέτες και θα τις υποβάλλω εγκαίρως κλπ κλπ..". Και μετά? Δικαστήριο με τον πελάτη ? Θέλω να πω ότι το συμφωνητικό είναι η μόνη μας κάλυψη? Έτσι όπως το βλέπω εγώ μάλλον ναι.. Είναι όμως επαρκής και απέναντι στην Πολιτεία με την ανωτέρω δήλωση που κάναμε? Και η περίπτωση που περιέγραψα ακούω τριγύρω μου να συζητιέται αρκετά συχνά..

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

έχω αρχίσει να αμφιβάλω για την όλη διαδικασία και κατα πόσο θα χρειαστεί να γίνει ΜΣΕ, θυμηθείτε ότι η τεχνική έκθεση Ηλεκτρολογικών στον 4178 είχε και αυτή 5χρόνια προθεσμία κατάθεσης, τώρα που βγήκε ο 4495 αν κάνω μεταφορά πάλι κερδίζω 5χρόνια για την κατάθεση και αν εν τέλει δεν μπεί καθόλου θα ακυρώνουν όλη τη δήλωση (ούτε αυτοί ξέρουν τι ισχύει); και ποιός ασχολείται αν μπήκε αυτο το δικαιολογητικό σε μια αγοραπωλησία; έχω σε εκκρεμότητα κάποιες εκθέσεις ΗΜ και όταν ενημερώνω τους πελάτες κάνουν τις πάπιες (βέβαια στο συμφωνητικό που έχω κάνει αναφέρω ρητά ότι δεν είναι στις υποχρεώσεις να το υποβάλω και ευθύνη φέρει ο ιδιοκτήτης), οι δηλώσεις είναι τελικές και κανείς δεν ενδιαφέρεται και λογικό αφού κάποιοι έχουν πουλήσει και έχουν εξαφανιστεί....αντίστοιχα με τη ΜΣΕ κάτι ΄τετοιο θα γίνει και σε 5 χρόνια ή θα έχει βγει αντισυνταγματικός ο νόμος ή θα έχει βγει νέος που ουτε και εγω ξέρω τι απαιτήσεις θα έχει (όπως τώρα οπού τα δεδοτα με Υ πάνε για ΜΣΕ)...έχω πετύχει περίπτωση που ανεβάζουν στις δηλώσεις αρχεία που είναι άσχετα για να συμπληρώνουν την πληρότητα!! ποιός ασχολείται; μόνο σε περίπτωση αντιδικιών θα ασχοληθούν και μετά όλοι θα κάνουν τις πάπιες. Εκτιμώ όποιος βιαστεί να πληρώσει για αδιευκρίνιστες/αναποτελεσματικές μελέτες θα είναι για άλλη μια φορά το κορόιδο (όπως συμβαίνει με όλους τους νόμους αυθαιρέτων για τους καλοπληρωτές και γρήγορους)

Edited by killertomato
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν έχεις ΜΣΕ στα χέρια σου γιατί να δηλώσεις ότι την έχεις και θα την καταθέσεις εγκαίρως?

Τι κερδίζεις? Εσύ ή ο πελάτης?

Link to comment
Share on other sites

@Faethon11

Για να προχωρήσεις την δήλωση σε υπαγωγή δεν σου βγάζει να τικάρεις την δήλωση? δεν το θυμάμαι να πώ την αλήθεια..

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν ειδικές μελέτες στατικής επάρκειας του ν.4495. Ή δεν έχουν οριστεί τέτοιες μέχρι στιγμής (δεν ξέρεις τι γίνεται στο μέλλον με τόση ανεπάρκεια τριγύρω).

Υπάρχουν μελέτες ελέγχου της στατικής επάρκειας υπάρχοντος κτηρίου και, μετά από αυτές, οι μελέτες αποκατάστασης ή ενίσχυσης του κτηρίου.

Η ΜΣΕ γίνεται σε κτήρια που δεν έχουν στατική μελέτη καθώς και σε κτήρια που "πειράχτηκαν" από την κατασκευή τους και μετά.

Τα κτήρια μπορεί να έχουν φέροντα οργανισμό από σκυρόδεμα, μέταλλο, ξύλο, λιθοδομή, άλλα υλικά ή και όλα αυτά μαζί.

Οι κανονισμοί με τους οποίους θα γίνουν οι έλεγχοι δίνουν τις ελάχιστες στάθμες αντοχής και διαφέρουν ανά υλικό ή εποχή.

Επίσης, αν τα κτήρια "εκπληρώνουν" κάποιες προϋποθέσεις ακολουθούν απλούστερες διαδικασίες στον έλεγχο.

Επομένως πρέπει να διαχωρίζουμε πάντα για ποιό πράγμα μιλάμε. Το διαχωρισμένο θα είναι και το αντικείμενο της σύμβασής μας με τον πελάτη ...

 

Την ιδιαίτερη καλησπέρα μου αγαπητέ μου φίλε...

Αν μου επιτρέπεις και μ' όλο το σεβασμό....

 

Τα περισσότερα από αυτά, αλλά κι άλλα πολλά συνεκτιμούνται από τον καθένα μας, αναλόγως της εμπειρίας μας και με σκοπό, την "ορθή" κι "ανταγωνιστική" αρχικώς προσφορά μας.

Δεν αντιμετωπίζονται ούτε οι λεπτομέρειές τους, ούτε η συνολική τους "φιλοσοφία", ούτε μέσα από το internet, ούτε με ..."πρακτικές οδηγίες" άλλων εμπειρότερων συναδέλφων. 

Η' το κατέχεις και το αξιοποιείς γενόμενος ανταγωνιστικός, ή καλύτερα είναι να στραφείς "έξυπνα" προς άλλες λύσεις....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Καλησπέρα.. Έχω μία διαμερισμάτωση σε οριζόντια ιδιοκτησία καθώς τρία σόγεια καταστήματα έχουν συννενοθεί σε ένα με συνολικό εμβαδό 175 τ.μ.. Εκτός από αυτήν την παράβαση έχω και μία προσθήκη σ' αυτό το κατάστημα Ε=16,00 τ.μ. που έγινε το μισό κουζίνα για το καταστήμα και το άλλο μισό λεβητοστάσιο για τον πρώτο όροφο που είναι κατοικία.Εγώ γι' αυτήν την αυθαίρετη προσθήκη η οποία είναι εξ' ολοκλήρου από τοιχοποιία θα πρέπει να προβλέψω και μελέτη στατικής επάρκειας.;

Link to comment
Share on other sites

@Faethon11

Για να προχωρήσεις την δήλωση σε υπαγωγή δεν σου βγάζει να τικάρεις την δήλωση? δεν το θυμάμαι να πώ την αλήθεια..

Από ότι θυμάμαι μόνο όταν πας σε οριστικοποίηση το ζητάει...

Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν έχεις ΜΣΕ στα χέρια σου γιατί να δηλώσεις ότι την έχεις και θα την καταθέσεις εγκαίρως?

Τι κερδίζεις? Εσύ ή ο πελάτης?

Από ότι θυμάμαι μόνο όταν πας σε οριστικοποίηση το ζητάει...

 

Σε οριστική με τικαρισμα πάς όταν θες να εκδόσεις βεβαίωση. Και είναι πολύ σύνηθες αυτό. Το έχω αναφέρει και παλαιότερα ότι αποτελεί πάγια τακτική των

συμβολαιογράφων η επίμονη ζήτηση της οριστικής υπάγωγης πριν καν γράψουν μια γραμμή από το συμβόλαιο την οποία για καποιο λόγο θεωρούν οτι πρεπει 

να δίνεται αμεσως μετα την υπαγωγή ώστε να ξεκινήσουν. Αποτελεσμα είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων αυτών να οδηγείται η δήλωση σε οριστική υπάγωγη

προτου γίνουν τα αρχεία, διότι αλλιώς φταίει ο μηχανικός που καθυστερεί.

Πλεόν, εχει μπεί ενα νεο στάδιο μετα την οριστική υπαγωγή που αναφέρεται ώς περαίωση της διαδικασίας υπαγωγής, το οποίο βγαίνει αφου υποβληθούν όλα τα αρχεία...Ένας Θεός ξέρει τι θα γίνει με όλα 

αυτά όπως είνα γραμμένα στο αρθρο 2 παράγραφο 2 της προχθεσινής ΚΥΑ. Εκει  λοιπόν ενώ στο β λεεί: 

β. Η περαίωση της διαδικασίας υπαγωγής εκδίδεται κα-
τόπιν ενέργειας του εξουσιοδοτημένου μηχανικού, μετά
την πλήρη εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου και
την ολοκλήρωση της υποβολής στο πληροφοριακό σύ-
στημα των απαραίτητων δικαιολογητικών, όπως αυτά
ορίζονται στο άρθρο 99 και λοιπές επιμέρους διατάξεις
του ν. 4495/2017
 
Στη δε παράγραφο 6 λέει:
6. Για την εφαρμογή της διάταξης της παρ. ή του άρ-
θρου 99 του ν. 4495/2017 σχετικά με την υποβολή ή μη
της μελέτης στατικής επάρκειας, όπου απαιτείται, γίνεται
ειδική μνεία σε κάθε βεβαίωση οριστικής υπαγωγής κα-
θώς και σε κάθε βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας,
καθώς και στη βεβαίωση της παρ. 2 (περ. γ) του άρθρου
83 του ν. 4495/2017 για μεταβίβαση.
Η αναφορά επί της βεβαιώσεως για την υποβολή ή
μη μελέτης στατικής επάρκειας καταχωρείται από τον
εξουσιοδοτούμενο Μηχανικό στην Τεχνική Έκθεση που
συνοδεύει την έκδοση της βεβαίωσης της παρ. 2 (περ. γ)
του άρθρου 83 του ν. 4495/2017. Σε κάθε περίπτωση
εφόσον δεν υποβάλλεται μελέτη στατικής επάρκειας,
αναφέρεται ρητά ότι η μελέτη στατικής επάρκειας πρέπει
να υποβληθεί εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας και
πριν τη συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου κατά
τις κείμενες διατάξεις.
 
Προσωπικά δε καταλαβαίνω αν τη βεβαίωση θα  την βγάζουμε μόνο στη φάση της περαίωσης ή στην οριστική υπαγωγή. Η εαν η φάση της περαίωσης δεν υπάρχει ώς στάδιο αλλα είναι οριστική 
υπαγωγή με ανεβασμένα τα αρχεία.....
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.