Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Δεν θυμάμαι από που προκύπτει, θα το ψάξω με την πρώτη ευκαιρία και θα επανέλθω.

 

Σχετικά με το #60, για τον ίδιο λόγο κι εγώ πιστεύω ότι το τικάρισμα δεν έχει ή δεν θα έπρεπε να έχει μεγάλη νομική ισχύ. Έρχεται σε αντίθεση με τον ίδιο το νόμο που σου δίνει δικαίωμα πενταετίας για τις στατικές μελέτες. Ούτε πιστέυω ότι είναι υποχρεωμένες οι ειδικότητες πλην των ΠΜ να ορίσουν συνεργάτη ΠΜ στη δήλωση εκ των προτέρων. Θα μπορούσε θεωρητικά και αυτό να γίνεται εντός πενταετίας.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Προκυπτει απο καπου οτι μονο ο Π.Μ υπογραφει Μ.Σ.Ε. σε εφαρμογη του παροντος νομου ;

 

 

Από τα επαγγελματικά δικαιώματα δεν προκύπτει αυτό?

 

Δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει αυτό από το ΤΕΕ Κεντρικής & Δυτικής Θεσσαλίας.

Και το κλείνω διότι θα τσακίσουμε το νήμα με συζήτηση περί δικαιωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τα γνωστα μεχρι σημερα δικαιωματα. Η ειδικη περιπτωση Μ.Σ.Ε δεν ειναι ενταγμενη καπου ξεχωριστα ουτε απ οτι ξερω υπαρχει καποια νομοθετικη κατευθυνση γιαυτο .Εκτος αν θεωρηθει ( ; ) οτι αυτες οι μελετες ειναι "ειδικες"

Κλεινω και εγω εδω.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ βρήκα κάτι μέχρι στιγμης σχετικό με τα διακαιώματα. Θα ρωτήσω τη γνώμη του ΤΕΕ αύριο και θα ενημερώσω. Αυτό που θυμάμαι είναι πως απαιτούνταν συνυπογραφή από δεύτερο μηχανικό για βεβαιώσεις στατικής επάρκειας και ο ένας από τους δύο αν δεν κάνω λάθος έπρεπε να είναι ΠΜ. Το σίγουρο είναι πως για κτίριο από 3 ορόφους και πάνω τοπογράφος δεν μπορεί να αγγίξει στατικά γενικότερα.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο ισογείων καταστημάτων και αιθουσών σε 2 ορόφους με ΓΟΚ/73 και άδεια του 1984 , στον πρώτο όροφο υπάρχει υποχώρηση σε σχέση με το ισόγειο και στον υπαίθριο χώρο έχει κατασκευαστεί εξ αρχής τοίχος στην μία πλευρά που προβλέπεται στην άδεια , στις δύο πλευρές υπάρχει ψηλό στηθαίο από μπετόν . Εχει κατασκευαστεί κεκλιμένο στέγαστρο με μεταλλικό σκελετό και πάνω στα μπετονένια στηθαία έχουν μπεί επάλληλα παράθυρα αλουμινίου κλείνοντας έτσι τον χώρο . Τα φορτία σε σχέση με το κτίριο είναι πολύ μικρά . Θα χρειαστεί Μ.Σ.Ε. ή θα μπορεί να απαλλαχθεί από αυτή ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω νομοθετικά αν προκύπτει σαφώς από κάπου, πάντως στο σύστημα του 4178 στην καρτέλα που ανέβαζες τα δικαιολογητικά γράφει απο δίπλα ποιες ειδικότητες απαιτούνται. Ειδικά για την ΜΣΕ γράφει μόνο Πολιτικός Μηχανικός. Οπότε έπρεπε υποχρεωτικά να υπάρχει στην ομάδα έργου πολιτικός μηχανικός για να ανεβάσεις μελέτη στατικής επάρκειας. Διαφορετικά το πεδίο ήταν απενεργοποιημένο.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη Συμβουλη.

 

Αν ειναι να αναλαβεται αυθαιρετο με Μελετη Στατικη Επαρκειας την οποια δεν θελετε να αναλαβετε τοτε υποχρεωτικα βρειτε δευτερο Μηχανικο που θα την κανει και που θα μπει υποχρεωτικα στην Ομαδα Εργου εξ ΑΡΧΗΣ και οχι μετα απο δυο - τρια χρονια. Ο Ιδιοκτητης θα κανει δυο αναθεσεις με γνησιο της υπογραφης 1) μια αναθεση για τα αρχιτεκτονικα / διαδικαστικα και 2) μια αναθεση για τα Στατικα.

 

Εγω προσωπικα θα κινηθω προς αυτη την κατευθυνση. Αν και Πολιτικος Μηχανικος... πλεον στα αυθαιρετα δηλωνω απλα οτι ειμαι .... Αρχιτεκτων ή Τοπογράφος!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το σωστό να πείσουμε τον πελάτη από την αρχή να αναθέσει τη μελέτη σε ΠΜ. Το κακό είναι ότι οι περισσότεροι περιμένουν να πέσουν κατακόρυφα οι τιμές στις στατικές μελέτες λόγω του ανταγωνισμού τα επόμενα χρόνια και δεν ξέρω κατά πόσο θα τους αρέσει η ιδέα να κάνουν από τώρα συμφωνητικό με ΠΜ. Εκτός αν το θέμα της αμοιβής παραμείνει κατά κάποιο τρόπο ανοικτό...

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.