Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών

Recommended Posts

αν η δήλωση είναι μεταφορά απο τον 4178, από τη στιγμή που απαιτείται με τη ΗΤΚ η ΜΣΕ (που μπορεί και ποτέ να μη γίνει η ΗΤΚ στο κτίριο) θεωρώ ότι δεν τίθεται θέμα ο μηχανικός που κάνει τη μεταφορά να έχει οποιαδήποτε σχέση με τη ΜΣΕ. Όποιος κάνει ΗΤΚ θα κανει και τη ΜΣΕ.

Το θέμα τίθεται για τις νέες υπαγωγές του 4495 οπότε θα πρέπει εντός 3-5 ετών να γίνει η μελετη.

Κατά τη γνώμή μου το συμφωνητικο που ανεφέρετε παραπάνω είναι απαραίτητο αλλά δε ξέρω αν είναι αρκετό.

Η ρυθμιση δε θα μπορεί να πάει σε κατάσταση περαίωσης χωρίς τη ΜΣΕ. Μεταβίβαση δε θα μπορεί να γίνει επίσης.

Αν σκεφτούμε ότι σε πολλές περιπτώσεις η ΜΣΕ είναι πρακτικά αδύνατο να γίνει (πχ πολυκατοικίες) ενώ σε άλλες θα οδηγήσει σε μελετη ενισχύσεων νομίζω ότι είμαστε μπροστά σε αδιέξοδο για πολλά κτίρια.

Πως θα υποχρεωθεί ο κάτοχος διαμερίσματος του α ορόφου να επιτρέψει πυρηνοληψία για να ρυθμίσει το ρετιρε την αυθαιρεσία του?

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν η δήλωση είναι μεταφορά απο τον 4178, από τη στιγμή που απαιτείται με τη ΗΤΚ η ΜΣΕ (που μπορεί και ποτέ να μη γίνει η ΗΤΚ στο κτίριο) θεωρώ ότι δεν τίθεται θέμα ο μηχανικός που κάνει τη μεταφορά να έχει οποιαδήποτε σχέση με τη ΜΣΕ. Όποιος κάνει ΗΤΚ θα κανει και τη ΜΣΕ. Δε νομίζω πως προκύπτει από κάπου αυτό. Διότι και στις μεταφορές από 4014 σε 4178 απαιτούνταν όλη η γραφειοκρατία του 4178. Μετά τη μεταφορά, θα πρόκειται για δήλωση του 4495 και όχι του 4178

 

Το θέμα τίθεται για τις νέες υπαγωγές του 4495 οπότε θα πρέπει εντός 3-5 ετών να γίνει η μελετη.

 

Κατά τη γνώμη μου το συμφωνητικο που ανεφέρετε παραπάνω είναι απαραίτητο αλλά δε ξέρω αν είναι αρκετό. Να το κάνουμε το συμφωνητικό. Αλλά δε ξέρω κατά πόσο στέκει νομικά εφόσον και την ΜΣΕ την υπογράφει ο ίδιος μηχανικός που υποβάλλει τη δήλωση. Είναι λες και λες δε κάνω τις κατόψεις ή δεν υποβάλλω φωτογραφίες.

 

Η ρυθμιση δε θα μπορεί να πάει σε κατάσταση περαίωσης χωρίς τη ΜΣΕ. Μεταβίβαση δε θα μπορεί να γίνει επίσης. Αυτό είναι σωστή παρατήρηση και ισχύει το παράδοξο απο τον 4178. Για να πάει μια δήλωση σε οριστική υπαγωγή ώστε να δοθεί βεβαίωση, θα πρέπει να γίνει δήλωση

κατοχής μελετών. Στις οποίες μελέτες περιλαμβάνεται και η ΜΣΕ. Α

 

Αν σκεφτούμε ότι σε πολλές περιπτώσεις η ΜΣΕ είναι πρακτικά αδύνατο να γίνει (πχ πολυκατοικίες) ενώ σε άλλες θα οδηγήσει σε μελετη ενισχύσεων νομίζω ότι είμαστε μπροστά σε αδιέξοδο για πολλά κτίρια.

Πως θα υποχρεωθεί ο κάτοχος διαμερίσματος του α ορόφου να επιτρέψει πυρηνοληψία για να ρυθμίσει το ρετιρε την αυθαιρεσία του? Συμφωνώ.

Edited by laxanos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για οποιαδήποτε υπαγωγή (ή μεταφορά) στον νέο νόμο, που απαιτείται ΜΣΕ, δεν νομίζω οτι τίθεται θέμα υπεύθυνης δήλωσης. Πρέπει να εισαχθούν όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Πρέπει ο μηχανικός ή η ομάδα μηχανικών να αμειφθεί κ να είναι υπεύθυνος κάθε μηχανικός για να εισάγει την μελέτη που ανέλαβε. Δεν βλέπω το πρόβλημα να υπάρχει ΑΜ, ΠΜ ή και ΗΜ

σε μια δήλωση εφόσον απαιτούνται αυτές οι ειδικότητες..

Βασικότερο νομίζω όμως, πριν από διεύρυνση της συζήτησης, είναι να οριστεί ο Κανονισμός ελέγχου. Εκτιμώ ότι θα παραμείνει ως είχε στον προηγούμενο νόμο..

Επίσης θα διευκόλυνε πρακτικά μια διεύρυνση της εξαίρεσης βββ) του άρθρου 99 συμπεριλαμβάνοντας μικρές ΥΔ (όπως την περίπτωση που ανέφερε ο συνάδελφος παραπάνω..) που προκαλούν

μικρή επιβάρυνση.

ΜΣΕ χωρίς πυρηνοληψίες είναι κανονιστικά εφικτή..

 

Όλοι έχουμε κάνει μια πρώτη ανάγνωση του Νόμου κ σίγουρα θα χρειαστούν αρκετές διευκρινίσεις και συζητήσεις..

Edited by Ξυλουργός

Share this post


Link to post
Share on other sites

διαμέρισμα 120μ2 σε πολυκατοικία του 2000 έχει κάνει κλειστή επέκταση σε εξώστη 3μ2 , το πρόστιμο με εκπτώσεις κτλ. θα καλυθφεί με το παράβολο των 250€, λογικά θέλει και ΜΣΕ, γλέντι τρικούβερτο

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

διαμέρισμα 120μ2 σε πολυκατοικία του 2000 έχει κάνει κλειστή επέκταση σε εξώστη 3μ2 , το πρόστιμο με εκπτώσεις κτλ. θα καλυθφεί με το παράβολο των 250€, λογικά θέλει και ΜΣΕ, γλέντι τρικούβερτο

Μαλλον θα περιμένουμε για ολα αυτά πολλές εγκυκλίους!!!!

Edited by kosbar

Share this post


Link to post
Share on other sites

φίλε laxanos..

όπως επισήμανε ο Θοδωρής4 παραπάνω:

 

Για τα κτίρια που έχουν ήδη υπαχθεί στο ν. 4178/2013, η υποχρέωση υποβολής μελέτης στατικής επάρκειας ή τεχνικής έκθεσης, εφόσον αυτή απαιτείται με τις προϋποθέσεις του παρόντος άρθρου υποβάλλεται κατά την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής ταυτότητας του κτιρίου ως αυτή ορίζεται στα άρθρα 53επ.,

 

 

άρα ότι μεταφέρουμε απο 4178 δεν υπαρχει καμία υποχρέωση υποβολής ΜΣΕ. Αυτή θα γίνει με την ΗΤΚ που μπορεί να μη γίνει και ποτέ και μπορεί να την κανει και άλλος μηχανικός

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για οποιαδήποτε υπαγωγή (ή μεταφορά) στον νέο νόμο, που απαιτείται ΜΣΕ, δεν νομίζω οτι τίθεται θέμα υπεύθυνης δήλωσης. Πρέπει να εισαχθούν όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Πρέπει ο μηχανικός ή η ομάδα μηχανικών να αμειφθεί κ να είναι υπεύθυνος κάθε μηχανικός για να εισάγει την μελέτη που ανέλαβε. Δεν βλέπω το πρόβλημα να υπάρχει ΑΜ, ΠΜ ή και ΗΜ

σε μια δήλωση εφόσον απαιτούνται αυτές οι ειδικότητες..

Το πρόβλημα είναι ότι η ΜΣΕ θα μπορεί να υποβληθεί σε 5 χρόνια όπου το ακίνητο μπορεί να έχει μεταβιβαστεί και ο νέος ιδιοκτήτης να θέλει το δικό του μηχανικό, ή ο ΠΜ που θα μπει στην ομάδα έργου σήμερα να έχει συνταξιοδοτηθεί ή φύγει στο εξωτερικό ή πεθάνει (χτύπα ξύλο). Με την υπεύθυνη δήλωση ο ιδιοκτήτης θα αναγνωρίζει ότι θα πρέπει να μπει στην ομάδα έργου ΠΜ για να ολοκληρωθεί η υπόθεσή του. Βέβαια άμα θέλει ο πελάτης να δεχτεί τον ΠΜ που συνεργάζεται ο μηχανικός της δήλωσης ή να βάλει από σήμερα τον δικό του ΠΜ στην ομάδα έργου τότε για εμάς ακόμα καλύτερα και θα είμαστε και πιο κατοχυρωμένοι και λιγότερο αγχωμένοι, μπορούμε όμως να τον υποχρεώσουμε να δεχτεί κάτι τέτοιο από σήμερα τη στιγμή που ο νόμος του δίνει περιθώριο 5 ετών?

 

 

Η ρυθμιση δε θα μπορεί να πάει σε κατάσταση περαίωσης χωρίς τη ΜΣΕ. Μεταβίβαση δε θα μπορεί να γίνει επίσης. Αυτό είναι σωστή παρατήρηση και ισχύει το παράδοξο απο τον 4178. Για να πάει μια δήλωση σε οριστική υπαγωγή ώστε να δοθεί βεβαίωση, θα πρέπει να γίνει δήλωση

κατοχής μελετών. Στις οποίες μελέτες περιλαμβάνεται και η ΜΣΕ. Α Αυτό λοιπόν σημαίνει ότι ο μηχανικός της δήλωσης θα πρέπει να έχει έτοιμη την ΜΣΕ σε κάθε περίπτωση πριν την οριστική υπαγωγή. Άρα ποιος ο λόγος της πενταετίας που δίνει περιθώριο ο νόμος για τις ΜΣΕ? Δεν βγάζει νόημα όπως δεν έβγαζε και στους προηγούμενους νόμους, αποτελεί όμως πρόβλημα δυστυχώς. Ελπίζω να λυθεί με κάποια εγκύκλιο...

 

Edited by pipakos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τα κτίρια που έχουν ήδη υπαχθεί στο ν. 4178/2013, η υποχρέωση υποβολής μελέτης στατικής επάρκειας ή τεχνικής έκθεσης, εφόσον αυτή απαιτείται με τις προϋποθέσεις του παρόντος άρθρου υποβάλλεται κατά την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής ταυτότητας του κτιρίου ως αυτή ορίζεται στα άρθρα 53επ.,

 

άρα ότι μεταφέρουμε απο 4178 δεν υπαρχει καμία υποχρέωση υποβολής ΜΣΕ. Αυτή θα γίνει με την ΗΤΚ που μπορεί να μη γίνει και ποτέ και μπορεί να την κανει και άλλος μηχανικός

 

Κοιτα για το τονισμένο, νομίζω ότι αφορα τις δηλωσεις του 4178 και μονον αυτές. Διοτι το ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ συνιστά τον πρωτοβάθμιο έλεγχο και η απαίτηση για MΣΕ στα Υ πιθανότατα τον δευτεροβάθμιο ώς αναφέρονταν στην παλαιοτερη

νομοθεσία που όριζεται το ΔΕ.ΔΟΤ.Α ως πρωτοβάθμιο έλεγχο και άφηνε ανοικτό το τι θα γίνει σε επόμενο στάδιο. Για αυτο και το παει για ΜΣΕ με την ταυτότητα.

Οπως το βλέπω εγώ και σε σύνδεση με τις μεταφορές απο 4014, εφόσον έχω μεταφορά από 4178 σε 4495 τότε έχω δήλωση 4495 πλέον στην οποία από τον 4178  θα μένει ουσιαστικά ο αριθμός πρωτοκόλλου, ώστε να μην καθιστουν

άκυρες πιθανές συμβολαιογραφικές πράξεις με βεβαιώσεις του 4178, και τα ήδη καταβληθέντα πρόστιμα.  

Και επειδη δεν είμαι νομικός ούτε έχω σπουδάσει αυθαίρετη δόμηση, πάντα προσπαθώ να φτιαχνω κάποιο παράδοξο ώστε να επιβεβαιώνω την ερμηνεία μου. Γιατί ερμηνεία κάνουμε και μόνο σε νομοθεσία με τεράστια ασάφεια.

Εστω λοιπόν δήλωση στον 4178 με αυθαίρετη εντελώς διώροφη κατοικία, της οποίας το ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ είναι Μ με βάση τον συντάξαντα μηχανικό. 

Εφόσον μπει στον νέο νόμο εξαρχής δίχως μεταφορά απαιτεί ΜΣΕ. Εφόσον μεταφερθεί και πλέον θα αποτελεί δήλωση του 4495 δεν θα απαιτεί? Αυτό αποτελεί παράδοξο δεδομένου ότι

ότι το ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ ως προείπα αποτελεί πρωτοβάθμιο έλεγχο ενώ επίσης συνιστά και άνιση μεταχείριση πολιτών.

Εφόσον δεν έχω μεταφορά η συγκεκριμένη δήλωση στην Η.Τ με βάση τα έως σήμερα δεδομένα δεν 

απαιτεί ΜΣΕ που και εκεί η ίδια κατοικία απο 4495 θα πάει με ΜΣΕ αλλα θα πρόκειται για δήλωση του 4178 περαιωμένη με αυτόν και με βάση τα όσα ζητούσε αυτός.....Μιλάμε για ιστορία για γέλια... 

 

Το ολο θέμα είναι οτι περνά η διενέργεια ΜΣΕ, με ολα τα κοινωνικοοικονομικά κριτήρια που συνδέεται, από το πρωτοβάθμιο έλεγχο ο οποίος εκ των πραγμάτων  μπάζει γιατί στο ίδιο κτίριο άλλος το βγάζει Υ αλλος Μ με το μάτι...

Ουσιαστικά δηλαδη εχει μπεί εντελώς λάθος ενα σοβαρότατο θέμα σε ενα εισπρακτικού τύπου τραγικό νομοσχέδιο ξεπλύματος αμαρτιών 50ετίας....Συν το παράδοξο που ορθα επισημαίνει και ο πιπακος στο ακριβώς προηγούμενο post.

 

Περαν λοιπόν των διευκρινήσεων που όλοι αναμένουμε και όχι μόνο σε αυτό το ζήτημα, ο καθένας κάνει μας ερμηνίες κάνει και μόνο...

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι σε πολυκατοικία ρύθμισε

 

ο ΚΑΝΑ το ισόγειο

ο pipakos τον όροφο

και laxanos τον 5ο

 

Ποιος θα κάνει τη ΜΣΕ?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι σε πολυκατοικία ρύθμισε

 

ο ΚΑΝΑ το ισόγειο

ο pipakos τον όροφο

και laxanos τον 5ο

 

Ποιος θα κάνει τη ΜΣΕ?

ο ΚΑΝΑ γιατί είναι πιο παλιός, και ο παλιός είναι αλλιώς... :mrgreen:

Περα απο την πλάκα κανείς λογικά....Και να στο επεκτείνω οι 2ος, 3ος, 4ος δε ρύθμισαν τίποτα από άποψη ή λόγω αφραγκίας..Ποιος θα πλερώσει το όλο το σκηνικό??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.