Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Έχω ισόγειο μαγαζί σε πολυκατοικία με σύσταση και πολλά διαμερίσματα, το οποίο από 5,00μ έγινε 5,30μ. . Η υπέρβαση είναι προ 1983. 

 

Αν βάλω όλα τα μ2 του μαγαζιού με συντελεστή ΥΥ μου βγάζει πρόστιμο 250 ευρώ. Ο νόμος αναφέρει αναλυτικό αν είμαστε εντός επιτρεπόμενου ύψους....

 

Τι να κάνω ? Να το βάλω ΥΥ με μ2 να τελειώνω ?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται.

 

Αν κ διάβασα όλο το νήμα, αδυνατώ να βρω απάντηση στην παρακάτω περίπτωση:

 

Τριώροφη οικοδομή με κεκλιμένη στέγη, εκτός σχεδίου, χωρίς άδεια με ύψος στον κορφία 9,50 μ.

 

Ο συντελεστής ύψους προκύπτει ως 9,5/8,7=1,09 --> 1,20 (?)

 

Επίσης ο συντελεστής αυτός θα εφαρμοστεί μόνο στον τελευταίο όροφο ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 

α)Τριώροφη οικοδομή με κεκλιμένη στέγη, εκτός σχεδίου, χωρίς άδεια με ύψος στον κορφία 9,50 μ.

 

β)Ο συντελεστής ύψους προκύπτει ως 9,5/8,7=1,09 --> 1,20 (?) 

 

γ)Επίσης ο συντελεστής αυτός θα εφαρμοστεί μόνο στον τελευταίο όροφο ?

 

α) έχεις οικοδομή χωρίς ο.α επομένως το μόνο που έχεις για συγκριση είναι το επιτρεπόμενο της περιοχής.

β) μάλλον αντι για 8,7 θες να πείς 8,5 ώς το επιτρεπόμενο της περιοχής για εκτός σχεδίου. Επομένως έχεις για τον συντελεστή

(9,50-8,50)/8,50=... δλδ υπέρβαση υψους εχεις 1,00 το οποιο διαιρέις με το επιτρεπόμενο.

γ)Ναι.

 

@nik. εφόσον η οικοδομή στο σύνολο δε φεύγει απο το επιτρεπόμενο τότε θεωρητικά μπορείς να πάς αναλυτικό. Αν τωρα εχεις ο.α 14 επιτρεπόμενο 15 και εφαγε ο δικός σου 0,30

και ο απο πανω πχ 0,80 και η ολη οικοδομή 15,10 τότε θα παν και οι δύο με ΥΥ (?)...Βαλε τ.μ με ΥΥ να ξεμπερδευείς διότι στις περιπτώσεις με σύσταση υπάρχει θεματάκι...Εκτός

εαν είναι 5,25 και σε παίρνει η κατηγορία 3...

Edited by laxanos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

20% * επιτρεπόμενο ύψος περιοχής = 20% * 870 = 174 cm.

Στο 6 τί αναγράφουμε?

Λέει το παράρτημα Α:  αναγράφεται σε εκατοστά του μέτρου το αυθαίρετο ύψος υπέργειων κατασκευών που δεν καλύπτεται είτε από:

α.οικοδομική άδεια (σε αφορά γιατί δεν έχει Ο.Α.)

β.το ύψος του νομίμως υφιστάμενου τμήματος ή κτιρίου που βρίσκεται στην ίδια στάθμη με την αυθαίρετη κατασκευή  (δεν σε αφορά γιατί δεν έχεις νομίμως υφιστάμενο κάτι)

γ.το επιτρεπόμενο ύψος που ισχύει στην περιοχή του ακινήτου. (δλδ 950 - 870 = 80cm ??...)

Εγώ  με αυτή την συλλογιστική θα έβαζα 950cm στο κουτάκι, άρα 950 > 174 άρα συντελεστή 6β = 1,40. (άκυρη αυτή η πρόταση)

Ας ακούσουμε και την γνώμη κανενός εμπειρότερου όμως.

 

εδιτ: με βάση την συλλογιστική των συναδέλφων ισχύει το γ των ανωτερω:

άρα 950-870 = 80 < 174 άρα επιλέγεις συντελεστή 6α ήτοι 1,20.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Που δεν καλύπτεται απο το επιτρεπόμενο ύψος στην περιοχή.

Άρα 9,5- επιτρεπόμενο 8,70 η 8,50= 0,80η 1,00 Άρα   0,80/9,5 η 1,00/9,50   ----><20%

 

Edit: (+1) για την λιτή και κατανοητή απάντηση του  laxanos

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση υπέρβασης ύψους νομίμως υφισταμένης κατοικίας υπολογίζουμε με αναλυτικό?

Πρόκειται για υπέρβαση ύψους οικοδομικής αδείας ΚΑΙ υπέρβαση ύψους της περιοχής κατά 30 εκ (έπρεπε να είναι 4m, κατασκευάστηκε 4,3m)

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι: σε ένα φύλλο καταγραφής η ΥΔΚΧ λόγω της απόληξης, με επιφάνεια 11μ2 και τικαρισμένο το 6α , και σε άλλο φύλλο καταγραφής η ΥΔΚΧ του β ορόφου με την δική της επιφάνεια και τικαρισμένη πάλι την υπέρβαση ύψους 6α ήτοι συντελεστής 1,20.

Εγώ θα έβαζα αναλυτικό ας μην έχει ξεκαθαριστεί στον καινούργιο ακόμη, αλλά αν σε παίρνει για ΥΔΚΧ ακόμη καλύτερα. Στον β' όροφο γιατί ΥΥ όμως; Αφού καλύπτεται από το νομίμως υφιστάμενο τμήμα.

 

 

Σε περίπτωση υπέρβασης ύψους νομίμως υφισταμένης κατοικίας υπολογίζουμε με αναλυτικό?

Πρόκειται για υπέρβαση ύψους οικοδομικής αδείας ΚΑΙ υπέρβαση ύψους της περιοχής κατά 30 εκ (έπρεπε να είναι 4m, κατασκευάστηκε 4,3m)

Με αναλυτικό θα πήγαινες αν δεν είχες υπερβεί το επιτρεπόμενο της περιοχής ενώ είχες υπερβεί της άδειας. Εδώ έχεις ΥΥ<20%. Εάν μάλιστα είχες 20εκ στα 4μ, ίσως να μπορούσες να το περάσεις στις μικρές παραβάσεις (κατηγορία 3).

Link to comment
Share on other sites

Alex99 καλημέρα.

Έχεις ένα point στο ότι εφόσον ο β όροφος καλύπτεται από το νομίμως υφιστάμενο τμήμα, δεν χρειάζεται να "τιμωρηθεί" με συντελεστή υπέρβασης ύψους.

Είναι κάτι που στριφογυρνάει μέρες στο μυαλό μου.

Έχω ενδεχομένως μπερδευτεί από το γεγονός ότι στον 4178 λέγαμε ότι σε όλα τα φύλλα καταγραφής πρέπει να είναι τικαρισμένος ο ίδιος συντελεστής για ΥΔ και ΥΚ. Αλλά εδώ μιλάμε για ύψος και υπάρχει η σαφής διακριτοποίηση του νέου νόμου περί επιτρεπομένου ύψους από τους όρους δόμησης..

Πάντως για την απόληξη το φοβαμαι ακόμη και προκρίνω την ΥΔΚΧ έναντι αναλυτικού. Σε ευχαριστώ για την διάθεση ενασχόλησης με την περίπτωση μου.

Συμφωνώ επίσης με τα όσα γράφεις για τον συνάδελφο με το μνμ 107.

Επίσης 2016! , έαν δεν έχεις καμία υπέρβαση δόμησης στο κτίριο στο οποίο αναφέρεσαι, και η μόνη σου υπέρβαση είναι αυτή του ύψους υπάρχει ο συντελεστής 5ε του παραρτήματος Α (με τιμές 0,20 / ,40) βάσει του άρθρου 100,παράγραφος 10.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα αναλυτικό ας μην έχει ξεκαθαριστεί στον καινούργιο ακόμη, αλλά αν σε παίρνει για ΥΔΚΧ ακόμη καλύτερα. Στον β' όροφο γιατί ΥΥ όμως; Αφού καλύπτεται από το νομίμως υφιστάμενο τμήμα.

 

 

Με αναλυτικό θα πήγαινες αν δεν είχες υπερβεί το επιτρεπόμενο της περιοχής ενώ είχες υπερβεί της άδειας. Εδώ έχεις ΥΥ<20%. Εάν μάλιστα είχες 20εκ στα 4μ, ίσως να μπορούσες να το περάσεις στις μικρές παραβάσεις (κατηγορία 3).

Δυστυχώς δεν με καλύπτει η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3.

Σε περίπτωση που έχουμε υπέρβαση και του επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής σε κατοικία με ΟΑ και καμία άλλη παράβαση πως υπολογίζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Σε εξ' ολοκλήρου αυθαίρετα δηλώνεις υπέρβαση ύψους όταν υπερβαίνεις το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής.

Το ίδιο ακριβώς συνέβαινε και στον 4178.

 

Αυτό που άλλαξε είναι στα με άδεια.

Στον 4178 για το αν θα βάλεις υπέρβαση ύψους σύγκρινες με το εγκεκριμένο της άδειας. Τώρα στον 4495 συγκρίνεις πάλι με το επιτρεπόμενο της περιοχής. Αν έχεις υπέρβαση σε σχέση με την άδεια αλλά δεν ξεπερνάς το επιτρεπόμενο της περιοχής τότε δεν βάζεις υπέρβαση ύψους αλλά αναλυτικό.

 

Διαβασα ολα τα παραπανω ποστς και κατεληξα οτι για εξ ολοκληρου αυθαιρετο οροφο εντος του επιτρεπομενου της περιοχης

υπολογιζουμε με αναλυτικο την ΥΥ.

Μηπως ειναι του γκουντ του μπι τρου?

 

Κάτι παίζει να μην έπιασες σωστά. Στα όσα συζητάμε εδώ και προσπαθούμε να κανουμε ερμηνεία, ο αναλυτικός αφορά περιπτώσεις που έχουμε ΥΥ χωρίς ΥΔ, ΥΚ. Δηλαδή χοντρικά

εχω ο.α για ισόγειο 3,00 εγινε 4,00 και εχω επιτρεπόμενο ύψος στην περιοχή 7,50. Με αλλα λόγια οι περιπτώσεις του 4178 όπου βάζαμε 0,20 η 0,40 για το ύψος. Κατα τα λοιπά, η αντιμετώπιση

είναι η ίδια με τον 4178...Τουλάχιστον μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου...

Συγγνώμη που επανέρχομαι αλλά είναι ένα θέμα που επείγομαι και πρέπει να το ξεκαθαρίσω. Τελικά τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.