Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Σε πολυκατοικία  χωρίς σύσταση , το υπόγειο - αποθήκη της άδειας , παραμένει αποθήκη , όμως λόγω μη τήρησης της στάθμης εκσκαφής δεν είναι πια υπόγειο κατά ΓΟΚ.
Πως πρέπει να αντιμετωπιστεί αυτό κατά τη γνώμη σας ?

Link to comment
Share on other sites

Εστιάζεσαι στο υπόγειο μεν, αλλά η αυθαιρεσία έχει προκύψει από την Υ.Υ για την οποίαν όμως δεν μας δίνεις περισσότερα.  Πάντως καταλαβαίνω ότι είσαι σε μία από τις περιπτώσεις του αρ. 100.10.  Όσο για το υπόγειο που ΔΕΥΤΕΡΟΓΕΝΩΣ προέκυψε  "μη υπόγειο" (κι εφ΄όσον διατηρεί την χρήση αποθήκης) αυτό θα είναι καλυμμένο από τον καταλογισμό της  Υ.Υ    (υπολογισμός με συντελεστή Υ.Υ ή αναλυτικά)

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ευχαριστώ  για την απάντηση.

Eίναι περίπτωση όπου το θέμα της  ΥΥ  είναι θολό καθώς πρόκειται για γωνιακό  οικόπεδο , έντονα κατωφερικό , όπου πρέπει να υπάρχει σφάλμα στην αναγραφή των υψομέτρων των κορυφών του στα εγκεκριμένα σχέδια.

Ετσι ενώ στην "ψηλή πλευρά" του οικοπέδου (μεσοτοιχία) το δάπεδο ισογείου φαίνεται να είναι στη σωστή στάθμη  , και όλο το υπόγειο είναι θαμμένο , στην "χαμηλή πλευρά" το δάπεδο του υπογείου είναι στη στάθμη του πεζοδρομίου , όλο έξω δηλαδή !

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Έχω υπόγειο στην οικ.άδεια που σήμερα έχει κύρια χρήση-κατοικία, ξεμπαζωμένο αλλά  κατασκευασμένο στην στάθμη της αδείας κανονικά με κατάργηση της εσωτερικής σκάλας επικοινωνίας αλλά με ύπαρξη εσωτερικού ασανσερ για επικοινωνία με την υπόλοιπη κατοικία . Θεωρώ  οτι δικαιούται το 0.3. Σωστά;

Η αλλαγή  χρήσης  ειχε τακτοποιηθεί με τον 3843 και σήμερα θα συμψηφιστεί. Μπορώ ως αποδεικτικο παλαιότητας να χρησιμοποιήσω την ιδια την ένταξη στον 3843;

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα, έχω την παρακάτω περίπτωση τακτοποίηση αυθαιρέτου. Έχω πενταόροφη οικοδομή, με υπόγειο και απόληξη κλιμακοστασίου και μηχανοστάσιο στο δώμα. Έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας  στην πολυκατοικία.

Έχω τα παρακάτω θέματα:

1)      Έχει κατασκευαστεί δεύτερο υπόγειο, με αποθήκες, το οποίο συμβολαιογραφικά δεν φαίνεται πουθενά. Οπότε αυτό ανήκει στους φερόμενους ιδιοκτήτες (στους χρήστες) ή σε όλους και με τι ποσοστά (βάσει της σύστασης αναλογικά);; Επιπλέον είναι όντως υπόγεια η στάθμη, καθώς από την μια πλευρά έχει γίνει ξεμπάζωμα και είναι έξω οι είσοδοι στις αποθήκες. Οπότε παίρνει μειωτικό συντελεστή;;

 

2)      Στο δώμα, βάσει της οριζοντίας, έχει κρατήσει 5/1000 ο ιδιοκτήτης Α, για μελλοντική δόμηση (1,10 τμ υπόλοιπο δόμησης). Εκεί έχει κατασκευαστεί η απόληξη του κλιμακοστασίου και το μηχανοστάσιο του ασανσερ με μέγιστο ύψος (βάσει της αδείας) 2,20μ, τα οποία δεν έχουν μετρήσει στην δόμηση.

 

 Έχω υπέρβαση του ύψους της απόληξης και του μηχανοστασίου κατά 0,30μ και επιπλέον έχουν μεγαλώσει κατά 3 και 5 τετραγωνικά μέτρα το καθένα. Σκέφτομαι να δηλώσω την υπέρβαση ύψους με αναλυτικό, καθώς δεν υπερβαίνει το μέγιστο ύψος της περιοχής και την υπέρβαση από το περίγραμμα των αρχικών χώρων σαν υπέρβαση δόμησης (παρόλο που αρχικά  δεν είχε μετρήσει στην δόμηση). Για την κατηγορία βρίσκω ότι είναι 5 [(3+5)/1,1 > 40%] ενώ ομοίως βρίσκω και το ποσοστό υπέρβασης της δόμησης. Τι γνώμη έχετε, πως θα το αντιμετωπίζατε;;

 

Στο θέμα του κλιμακοστασίου στο δώμα όπου υπάρχει μεταβολή (μεγάλωμα) θα χρειαστώ συναίνεση από το 50% τουλάχιστον σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω περίπτωση αυθαίρετου κλειστού γκαράζ εντός της οικοδομικής γραμμής...
Περίπου 18τμ, ύψους 2,20 κατασκευασμένο από τοιχοποιία και αλουμίνια και στην οροφή κεραμίδια...
Μπορώ να το περάσω ως βοηθητικό χώρο και να κερδίσουμε τον μειωτικό συντελεστή;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Ναι για τον μειωτικό 0,50 αναφορικά με τον υπολογισμό προστίμου.

Στο ακίνητο υπάρχει σύσταση; Αν ναι κοίταξε το θέμα συναίνεσης λόγω κοινόχρηστου χώρου οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.