Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

@Κώστας_τοπο Συμφωνώ με την συνάδελφο @alexandra_. Oι δυο αποθήκες υπερβαίνουν τα 15 τμ και δεν μπορούν να υπαχθούν και οι δυο στην κατηγορία 3. Θα επιλέξεις για ένταξη στην κατηγορία 3 αυτή με το μεγαλύτερο εμβαδόν, κατά το πιο συμφέρον αναφορικά με το πρόστιμο. Το άλλο κτίσμα ανέφερε το σαν αποθήκη και κάνε το υπαγωγή με τις γενικές διατάξεις προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σχετικά με το συγκεκριμένο υπάρχει ο Ν.4056/12 όπου εκεί στην παρ.1 του άρθρου 2 αναφέρει ότι για τα πρόχειρα καταλύματα ζώων δεν απαιτείται οικοδομική άδεια. Διαφορετικά αν δες θες να κάνεις χρήση του συγκεκριμένου, τότε όπως είπαν οι συν/φοι παραπάνω.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

@akis73 Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση.  Αυτό που αναφέρεις ταιριάζει στην περίπτωση μου αλλά μπορεί να εφαρμοστεί σε όλα; Δεν χρειάζεται ο ιδιοκτήτης να είναι π.χ. κτηνοτρόφος (με άδειες προφανώς), ή ο αυθαίρετος χώρος αυτός να έγινε όταν ίσχυε το εδάφιο αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

To πρότεινα

20 λεπτά πριν, Κώστας_τοπο said:

@akis73 Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση.  Αυτό που αναφέρεις ταιριάζει στην περίπτωση μου αλλά μπορεί να εφαρμοστεί σε όλα; Δεν χρειάζεται ο ιδιοκτήτης να είναι π.χ. κτηνοτρόφος (με άδειες προφανώς), ή ο αυθαίρετος χώρος αυτός να έγινε όταν ίσχυε το εδάφιο αυτό; 

Το πρότεινα σαν εναλλακτική σε περίπτωση που θες να γλιτώσεις το κοτέτσι, σαν 2η ανάγνωση και αν το κοτέτσι έχει γίνει πριν την έκδοση του σχετικού νόμου που το απαλάσσει, δήλωσέ το καλύτερα όπως προτείναν οι συν/φοι, το έξτρα πρόστιμο λογικά θα προκύπτει μικρό, οπότε τζάμπα η φασαρία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!

Έχω προβληματιστεί λίγο και θα ήθελα τη γνώμη σας

Σε ισόγεια οριζόντια ιδιοκτησία, με εγκεκριμένο εσωτερικό ελεύθερο ύψος 5,80 μ., κατασκευάστηκε αυθαίρετα πατάρι (ιδίου εμβαδού με την υποκείμενη επιφάνεια της ισόγειας Ο.Ι.) και η εσωτερική τους επικοινωνία γίνεται μέσω ενός ανελκυστήρα (οχι κλιμακοστασίο). Επίσης το πατάρι (που ουσιαστικά εκτείνεται στον α' όροφο της οικοδομής) έχει πρόσβαση και από έξω, μέσω μιας κοινόχρηστης βεράντας του α' ορόφου. Έχει γίνει τακτοποίηση με το Ν. 3843/10, όπου τακτοποιήθηκε το πατάρι.

Ο ιδιοκτήτης πάει τώρα για συμβόλαιο μεταβίβασης, οπότε ελέγχω εξ αρχής την Ο.Ι. του και θα κάνω συμψηφισμό για τα ρπόστιμα του Ν.3843/10. 

Ερωτήματα

α) ο εσωτερικός ανελκυστήρας τακτοποιείται με αναλυτικό προυπολογισμό?

β) ο ιδιοκτήτης θέλει το πατάρι να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία, μιας και έχει πρόσβαση από κοινόχρηστο χώρο της οικοδομής. Δε βλέπω πως μπορώ να το υποστηρίξω αυτό...

γ) αν τη άνω στάθμη αυτη που δημιουργήθηκε, θεωρήσω οτι είναι παράρτημα της υποκείμενης στάθμης ισογείου, μπορώ να χρησιμοποιήσω μειωτικό συντελεστή 0,30. Ο ορισμός όμως του παταριού λέει οτι το συνολικό εμβαδό μαζί με τη σκάλα ανόδου, χωρίς τους εξωτερικούς τοίχους, πρέπει να είναι <70% της μεικτής υποκείμενης επιφάνειας. Πρόβλημα. Εμένα φτάνει το 90 %. Η εγκύκλιος 2/19 όμως, λέει οτι για να τακτοποιηθεί ένα πατάρι πρέπει να πληρούνται οι προυποθέσεις του άρθρου 28 ανεξαρτήτως επιφάνειας και ύψους. Μήπως λύνεται το πρόβλημα?

δ) αν τακτοποιηθεί ως πατάρι, επειδή θα είναι όλο ένας κλειστός χώρος > 10% της δόμησης της Ο.Ι., θα μετράει κανονικά σαν δόμηση (και στο Ε9, φορολογικά, εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

α) ναι με αναλυτικό, προσοχή στα στατικά

β) αν το πάει για ξεχωριστή οριζόντια και άρα αποκοπεί από τον υποκείμενο όροφο, δε θα είναι πατάρι αλλά κανονικός χώρος κύριας χρήσης (όροφος)

γ) Το ότι η προσπέλαση γίνεται από τον υποκείμενο με ανελκυστήρα δεν πειράζει γιατί στον ορισμό δεν το περιορίζει στο να υπάρχει κλίμακα (λέει απλά προσπέλαση). Επίσης, στον ανανεωμένο ορισμό αναφέρεται ότι μπορεί να είναι προσπελάσιμο και από ανοιχτό εξώστη κλπ οπότε είναι πάλι οκ. Το θέμα του εμβαδού είναι όπως τα λέτε, δεν έχει διευκρινιστεί κάτι παραπάνω και ο κάθε συνάδελφος το κρίνει κατά τη δική του ερμηνεία. Προσωπικά δυσκολεύομαι να βάλω μειωτικό και ας αναφέρει η εγκύκλιος το ανεξαρτήτως επιφάνειας. Ελέγξτε επίσης το θέμα των κλειστών χώρων του παταριού σε απόσταση 1 μ από τα ανοιχτά όρια που λέει ο ορισμός.

δ) φορολογικά δε γνωρίζω πως δηλώνεται. Στους λογιστές δίνω εμβαδά και χρήσεις ανά στάθμη και τα δηλώνουν όπως ξέρουν.

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

α) οκ...

β)...ακριβως...θα πρεπει να το δηλώσω ως υπερβαση δομησης, λόγω προσθήκης στάθμης...που όντως είναι στη στάθμη του α ορόφου της οικοδομής...

γ)εγω στο θεμα ορισμου του παταριου, κολλησα σε 2 σημεια : πρωτον στο οτι επρεπε να ειναι <70% της υποκειμενης επιφανειας (που με την εγκυκλιο 2, πες οτι το ξεπερναμε αυτο το εμποδιο) και δευτερον στο οτι το παταρι μπορει να εχει κλειστους χωρους (που μετράνε στο σ.δ.) αλλα να ειναι σε αποσταση > 1 μ. από ανοικτα ορια...εγω δεν εχω ανοιχτα ορια! Είναι όλο σχεδον κλεισμενο. Ισως θα ηταν πιο ασφαλές να υπολογισω όλο το παταρι ως ΥΔ.

δ) και πολεοδομικά μιλώντας, αν το πατάρι υφίσταται ως οριζει ο νομος δεν το μετράμε σε δομηση ...

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

γ) το πατάρι αν έχει κλειστούς χώρους σε απόσταση πάνω από 1 μ από τα ελέυθερα όρια, δε μετράει στη δόμηση. Στην περίπτωσή σας όμως που όλο είναι κλειστό θα μετρήσει κανονικά.

Νομίζω το πιο σωστό στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η δήλωση του χώρου κανονικά και χωρίς μειωτικό αφού έχει κλειστά όρια και θέλει να το διαχωρίσει ως ξεχωριστή οριζόντια.

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι...εκεί καταλήγω κι εγώ...ξεχνάω τον ορισμό "παταρι"...

Και έχω ΥΔ...ως προσθήκη καθ' ύψος στάθμης...ευτυχώς χωρίς να έχω ΥΥ στην περίπτωση μου

Οπότε θα εχω στάθμη ισογείου και στάθμη ορόφου. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.