Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος νόμος αυθαιρέτων - Το σχέδιο νόμου "έλεγχος και προστασία δομημένου περιβάλλοντος"


yian

Recommended Posts

'Ηταν αναφορά για παραπομπή όπως και τα υπόλοιπα 

Άρθρο 88

"κλπ κλπ κλπ .... και 3843/2010 και επιτρέπεται η μεταβίβαση και η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος επ’ αυτών. Για την  οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση είναι απαραίτητη η δήλωση υπαγωγής στη κατηγορία 5 του άρθρου 96  με την καταβολή παραβόλου ύψους εκατό (100) ευρώ." 

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως σημαίνει αυτο για τον 3843? Εγω εχω περιπτώσεις μη περαιωμενες στο 3843 τις οποίες εβαλα

στο 4178 με συμψιφησμο καταβληθέντων νεο προστιμο δόσεις κλπ. Τωρα πρέπει υποχρεωτικά να τις περάσω απο 

τον νέο νόμο?

Link to comment
Share on other sites

δες το αρθρο 88

[ειναι μεγαλο...μην ξοδευω χωρο...]

 

εχει διαφορες περιπτωσεις...αναλογα σε ποια υπαγεσαι μπορεις ακομα και να κανεις οριστικα συμβολαια.

 

αποσπασμα

β)  αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία διατήρησης, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 3775/2009 (Α’ 122) ή του ν. 3843/2010 (Α’ 62) και για το χρονικό διάστημα που προβλέπεται σε αυτές και με τις προϋποθέσεις του παρόντος νόμου.
Οι ανωτέρω κατασκευές που περαίωσαν όλες τις προβλεπόμενες από τον κατά περίπτωση νόμο διαδικασίες και:
αα)  δεν παραβιάζουν σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20%  το ύψος της οικοδομικής άδειας, συμπεριλαμβανομένων άλλων αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετων αλλαγών χρήσης επί του ακινήτου,
ββ)  δεν βρίσκονται εντός προκηπίου,
εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση και επιτρέπεται η μεταβίβαση και η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος επ’ αυτών.

 

ανεξαρτητα απο αυτα

υπαρχει το αρθρο  125     με μεταβατικες διαταξεις

Άρθρο 125
Μεταβατικές και καταργούμενες διατάξεις

1. Αν έχει πραγματοποιηθεί υπαγωγή στο ν. 4178/2013, τότε είναι δυνατό με αίτηση του ενδιαφερομένου να επανυπολογιστεί το ενιαίο ειδικό πρόστιμο, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος. Στην περίπτωση αυτή, καταβληθέντα ποσά στο πλαίσιο του ν. 4178/2013 συμψηφίζονται με το οφειλόμενο ενιαίο πρόστιμο ως αυτό υπολογίζεται με βάση το Παράρτημα Α. Αν από τον επανυπολογισμό προκύπτει ότι τα ήδη καταβληθέντα υπερβαίνουν το ποσό του προστίμου με βάση τις διατάξεις του παρόντος δεν αναζητούνται.
2. Μέχρι την έναρξη λειτουργίας του Παρατηρητηρίου Δομημένου Περιβάλλοντος εξακολουθούν να υφίστανται οι υπάρχουσες διοικητικές δομές με τις αρμοδιότητές τους σε σχέση με την εφαρμογή των προβλέψεων του παρόντος.
3. Αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις που έχουν υπαχθεί στην κατηγορία 5 του άρθρου 9 του ν. 4178/2013, εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις της κατηγορίας 4 του άρθρου 96, μπορούν, ύστερα από σχετική συμπληρωματική δήλωση υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος, να ενταχθούν στην ανωτέρω  κατηγορία χωρίς την καταβολή πρόσθετου παραβόλου.
4. Οι ιδιοκτήτες ή συνιδιοκτήτες ακινήτων, των οποίων οι αυθαίρετες κατασκευές είχαν υπαχθεί στις ρυθμίσεις του ν. 4014/2011 σύμφωνα με την περίπτ. ε΄ της παρ. 3 του άρθρου 30 του ν. 4067/2012, πλην όμως δεν έχει ολοκληρωθεί η υπαγωγή τους, μπορούν, εντός δύο (2) μηνών από  την έναρξη ισχύος του παρόντος, να περαιώσουν τη σχετική υπαγωγή με την καταβολή του σχετικού ενιαίου ειδικού προστίμου όπως αυτό επανυπολογίζεται, ύστερα από αίτησή τους, με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις, καθώς και με τις μειώσεις και αυξήσεις προστίμων που ισχύουν για τις νέες δηλώσεις υπαγωγής που υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος.
5. Μέχρι την  συγκρότηση και έναρξη λειτουργίας της επιτροπής της παρ. 10 του άρθρου 117 , το ΚΕΣΑ, μετά από σύμφωνη γνώμη της αρμόδιας Διεύθυνσης του ΥΠΠΟΑ, επιλαμβάνεται της υπαγωγής στη διαδικασία του άρθρου 117 του παρόντος νόμου των εκκρεμών ενώπιον του διαδικασιών τακτοποίησης αυθαιρέτων κατασκευών και χρήσεων διατηρητέων κτιρίων της παρ.10 του άρθρου 117  του παρόντος νόμου
6. Καταργούνται η  παρ. 2 του άρθρου 34 του  ν. 4315/2014  (Α 269) , τα άρθρα 1 έως και 30 , καθώς και 38 και 39 του ν..4178/2013. , η  παρ. 2 του άρθρου 34 του  ν. 4315/2014  (Α 269)

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χωρίς να έχω διαβάσει το pdf, ξέρει κανείς τι ισχύει για κάποιον που θα υπαχθεί στον 4178 τώρα, πριν λήξει η προθεσμία και πληρώσει παράβολο και 1η δόση μηνιαία ή εξαμηνιαία; Είναι εξασφαλισμένος ή επειδή μπορεί να μην είναι εφάπαξ πληρωμή ή δεν καλύπτει το 30% μεταφέρεται με το ζόρι στον νέο νόμο; Αφορά συγγενή μου...

Σας παρακαλώ αν κάποιος ξέρει να μου πει; Οι δηλώσεις πρεπει να είναι σε φάση υπαγωγή;

Το είχα ρωτήσει και παλιότερα και είχαμε καταλήξει ότι οι δηλώσεις που είναι σε υπαγωγή είναι καλυμένες. Νομίζω όμως ότι όταν βγήκε ο 4178 έπρεπε να τραβηχτεί η δήλωση του 4014 που δεν ήταν ολοκληρωμένη - οριστική... Μήπως λοιπόν πρέπει να γίνει ολοκληρωμένη υπαγωγή με εξόφληση του 30% για να είμαστε 100% καλυμένοι; Αναφέρει κάτι το σχέδιο νόμου;

 

Έχουμε από τον οδηγό χρήσης της εφαρμογής:

Δήλωση σε "Υπαγωγή"

Εφόσον επιβεβαιωθεί ηλεκτρονικά η πληρωμή του ακριβούς "Τέλους Υπαγωγής στην Ρύθμιση Αυθαιρέτων" και του "Ποσοστού Ανταπόδοσης του ΤΕΕ" η δήλωση αυτόματα καθίσταται έγκυρη και μπορεί να αναβαθμιστεί στην κατάσταση " Υπαγωγή". Μόνο σε αυτό το στάδιο το αυθαίρετο θεωρείται ενταγμένο στη ρύθμιση μέσα στα χρονικά περιθώρια του Νόμου. Στην  συνέχεια  ο πολίτης πρέπει να υλοποιήσει το σχήμα πληρωμών που έχει ήδη επιλεγεί. Κάθε πληρωμή θα αποτυπώνεται αυτόματα μετά από 24 εργάσιμες ώρες.

 

Δήλωση σε "Ολοκληρωμένη Υπαγωγή"

Για να ολοκληρωθεί η υπαγωγή πρέπει να έχουν πληρωθεί όλες οι υποχρεώσεις ή το 30% του ειδικού προστίμου και  η δήλωση να περιέχει όλα τα απαιτούμενα στοιχεία.

Edited by Triantafyllos_
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είναι Σχέδιο Νόμου .Μπορεί να αλλάξουν όλα θεωρητικώς μπορεί και τίποτα (αν το θεωρείτε τέλειο ......).Αφήστε να δούμε τι θα κρατηθεί στο τέλος 

Link to comment
Share on other sites

.................................

 

Πως θα ρθει η ανάπτυξη έτσι ...όταν για εκδώσεις μια άδεια κάνεις μέχρι και εννέα μήνες!

Εμεινες πίσω  ΚΑΝΑ.....

Σε δική μου περίπτωση άνοιξε ο φάκελος σε εννέα μήνες, υποβλήθηκαν τα συμπληρωματικά στοιχεία που ζήτησαν και εδώ και 2 μήνες δεν εξετάσθηκαν και ούτε προβλέπεται... λόγω φόρτου εργασίας λες και εκδίδονται πολλές άδειες.....  Τα 2 χρόνια λίγα φαίνονται πια για μια άδεια δόμησης....

Link to comment
Share on other sites

.......

 

υ.γ είμαι διατεθειμένος να του καταθέτω μέχρι και 150€ σε κάθε άδεια

αρκεί να ξεφύγω από τα πλοκάμια ..ορισμένων 

 

 

Κι εγώ.... Μακάρι να γινόταν ο έλεγχος από ΕΔ.

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω σηκωσει κεφαλι με τα Δασικα... αν μπορει καποιος να μου απαντησει.. τελικα αυτο που λεγανε οτι κ για μισθωσεις θα χρειαζεται βεβαιωση μηχανικου ή ΥΔ οτι δεν υπαρχουν αυθαιρεσιες ισχυει; Αναφερεται τπτ στο νομο επ'αυτου;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω σηκωσει κεφαλι με τα Δασικα... αν μπορει καποιος να μου απαντησει.. τελικα αυτο που λεγανε οτι κ για μισθωσεις θα χρειαζεται βεβαιωση μηχανικου ή ΥΔ οτι δεν υπαρχουν αυθαιρεσιες ισχυει; Αναφερεται τπτ στο νομο επ'αυτου;

 

 

Καταρχήν είναι Σχέδιο Νόμου .Μπορεί να αλλάξουν όλα θεωρητικώς μπορεί και τίποτα (αν το θεωρείτε τέλειο ......).Αφήστε να δούμε τι θα κρατηθεί στο τέλος 

 

στο ερωτημα..."προσηκει" η παραπανω απαντηση

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.