Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Κτίρια προϋφιστάμενα του έτους 1955


Recommended Posts

Καλησπέρα, σωστή η παρ/ση του λογιστή για την παλαιότητα...υπάρχει και σχετική ΠΟΛ που αναφέρει ότι μετέπεται προσθήκες πάνε με την δυσμενέστερη παλαιότητα. Οπότε το Ε δεν προσφέρει κάτι, είναι τόσο θέμα να το βάλεις ως αυθαίρετο κατ.1 με την λογική η αυθαίρετη επέκταση έγινε προ του '75;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έγκειται το ερώτημά μου γαιτί να το τακτοποιήσω όλο ως προ '75 για μένα είναι το πιο εύκολο. Είναι όμως τυπικά σωστό να τακτοποιήσω κάτι που προυφίσταται και αναφέρεται σε συμβόλαια, Ε9 και δεν ξέρω που αλλού 5 ως κατ. 1 προ '75? 

Εγώ προσωπικά προτιμώ να το πάω όλο κατ. 1 και να εξηγήσω στη ΤΕ/κατόψη ότι το κύριο τμήμα της κατοικίας (προ επέκτασης) υφίσταται από πριν το '55. Απλώς θέλω να καταλάβω αν αυτός ο τρόπος (η τακτοποίηση όλου ως κατ. 1) μπορεί να προκαλέσει κάποια επίπτωση στη πορεία σε οτιδήποτε που αυτή τη στιγμή δεν πάει το μυαλό μου...?!?! (πχ σε πιθανό μελλοντικό συμβόλαιο?) 

Link to comment
Share on other sites

Στον ιστορικό χάρτη του ktimanet φαίνεται; Αν ναι απο το γεωευρετήριο της ΓΥΣ μπορείς να εξακριβώσεις αν η α/φ είναι του 1945 ή του 1960 και να χρησιμοποιήσεις αυτό ως αποδεικτικό για το υπόλοιπο, αλλιώς πήγαινε με το Ε9 πριν τη διόρθωση και τεκμηρίωσε την διαφορά στα τετραγωνικά βάση του τρόπυ κατασκευής (πχ κοινός φορέας)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εφοσον προκειται για προσθήκη που επαυξάνει ένα  υπαρχον

και δεν προκειται για  αυτοτελη  και ανεξαρτητη  κατακευή,

"παει" με την ημεροχρονολογία της προσθήκης

λογω του "ενιαίου"

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, the_topo said:

Εδώ έγκειται το ερώτημά μου γαιτί να το τακτοποιήσω όλο ως προ '75 για μένα είναι το πιο εύκολο. Είναι όμως τυπικά σωστό να τακτοποιήσω κάτι που προυφίσταται και αναφέρεται σε συμβόλαια, Ε9 και δεν ξέρω που αλλού 5 ως κατ. 1 προ '75? 

Εγώ προσωπικά προτιμώ να το πάω όλο κατ. 1 και να εξηγήσω στη ΤΕ/κατόψη ότι το κύριο τμήμα της κατοικίας (προ επέκτασης) υφίσταται από πριν το '55. Απλώς θέλω να καταλάβω αν αυτός ο τρόπος (η τακτοποίηση όλου ως κατ. 1) μπορεί να προκαλέσει κάποια επίπτωση στη πορεία σε οτιδήποτε που αυτή τη στιγμή δεν πάει το μυαλό μου...?!?! (πχ σε πιθανό μελλοντικό συμβόλαιο?) 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Πολλές φορές τα συμβόλαια γράφουν ανακριβή στοιχεία για τα ακίνητα. Ισχυρή απόδειξη θα ήταν αν διέθετες συμβόλαιο με χρονολογιία προ 55, κάτι που μάλλον δεν διαθέτεις. Επιπλέον, όπως και στο δικό σου συμβόλαιο, οι επιφάνειες (πολλές φορές και οι χρήσεις) περιγράφονται εσφαλμένα. Δεν τίθεται κανένα πρόβλημα του να βάλεις ένα κτίσμα προ 55 με δυσμενέστερη παλαιότητα, πχ ως κτίσμα προ 75. Είναι καθαρά συστημικό το ζήτημα, ελλείψει ισχυρών στοιχείων απόδειξης παλαιότητας. Ομοίως, θα μπορούσες να έχεις ένα κτίσμα, προ 75, να μην έχεις ισχυρά αποδεικτικά στοιχεία, τα οποία να σε πείσουν για να το υπάγεις στην κατηγορία 1 και να επιλέξεις δυσμενέστερη κατηγορία (πχ προ 83 και κατηγορία 2) επειδή μέσα σε αυτό το χρονολογικό εύρος, βρήκες στοιχεία (πχ μια αεροφωτογραφία κλπ).

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Επομένως θα χρησιμοποιήσω κατ.1 και για τη κατοικία προ '55 και για την επέκταση και ως αποδεικτικό θα χρησιμοποιήσω την αεροφωτογραφία του '72 (έχω βέβαια αναφέρει στην ΤΕ το προ '55 παρότι τακτοποιώ ως προ '75). Το Ε9 να το τροποποιήσει ο λογιστής και να το επισυνάψω ή όχι? Δεν νομίζω στο εξής να υπάρχει πρόβλημα αν στο Ε9 του η κατοικία παρουσιάζεται ολόκληρη ως προ 75 (έτσι κι αλλιώς δεν είναι κάτι που μπορεί να αποφύγει ο ιδιοκτήτης)

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

Το Ε9 έτσι και αλλιώς θα το τροποποιήσει οπότε από την στιγμή που θα δηλώσεις προ 75 κατηγορία 1 θα συμπαρασύρει όλο το ακίνητο αυτή η χρονολογία. Θα δώσεις στο λογιστή τα επιμετρηθέντα εμβαδά και την χρονολογία και θα λάβεις το τροποποιημένο Ε9, το οποίο θα μνημονεύσεις και στην Τ.Ε και θα επισυνάψεις στα δικαιολογητικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

κάνω έλεγχο για λογαριασμό αγοραστή σε ακίνητο για το οποίο συνάδελφος έχει εκδόσει ταυτότητα κτηρίου. Το ακίνητο είναι με Ο.Α. του 1955 την οποία έχω, ωστόσο σχέδια από την Πολεοδομία δεν υπάρχουν, καθώς έχουν πολτοποιηθεί (αυτό λέγεται προφορικά από την Πολεοδομία και δεν δίνεται έγγραφη βεβαίωση).

Το κτήριο ολοκληρώθηκε το 1956 και ακολούθως έγινε και η σύσταση Ο.Ι. Θεωρώ οτι πρέπει να γίνει τακτοποίηση καθώς σχέδιο δεν υπάρχει (υπάρχει μόνο κάτοψη σύστασης με ημερομηνία το 1956) και καθώς το Διάταγμα της 9/8/1955 αφορά σε κτήρια που προϋπήρχαν της ημερομηνίας αυτής. ¨Εχει κάποιος αντίστοιχη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ρύθμιση ως προ 75 (κατηγορία 1) έτσι το ακίνητο θα αποκτήσει τις κατόψεις του που θα προσαρτώνται στη δήλωση υπαγωγής και βεβαίως μετά να τσεκαριστούν και οι διαφορές που ενδεχομένως προκύψουν σε σχέση με τα εμβαδά των διαμερισμάτων στη σύσταση μην τυχόν και απαιτηθεί τροποποίησή της. Μιας και αναλαμβάνεις τη δουλειά κάνε και τοπογραφικό διάγραμμα. Θα χρειαστεί (δεν απαιτείται ως δικαιολογητικό για τη δήλωση λόγω κατηγορίας 1).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Aenor said:

Καλησπέρα,

κάνω έλεγχο για λογαριασμό αγοραστή σε ακίνητο για το οποίο συνάδελφος έχει εκδόσει ταυτότητα κτηρίου. Το ακίνητο είναι με Ο.Α. του 1955 την οποία έχω, ωστόσο σχέδια από την Πολεοδομία δεν υπάρχουν, καθώς έχουν πολτοποιηθεί (αυτό λέγεται προφορικά από την Πολεοδομία και δεν δίνεται έγγραφη βεβαίωση).

Το κτήριο ολοκληρώθηκε το 1956 και ακολούθως έγινε και η σύσταση Ο.Ι. Θεωρώ οτι πρέπει να γίνει τακτοποίηση καθώς σχέδιο δεν υπάρχει (υπάρχει μόνο κάτοψη σύστασης με ημερομηνία το 1956) και καθώς το Διάταγμα της 9/8/1955 αφορά σε κτήρια που προϋπήρχαν της ημερομηνίας αυτής. ¨Εχει κάποιος αντίστοιχη περίπτωση?

Αρχικά, σε σχέση με την κάτοψη της σύστασης είναι οκ ή έχεις θέμα ήδη από εκεί?

με την ταυτότητα αυτή, ή γενικά από το 2011 έχει γίνει κάποια δικαιοπραξια;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.