Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Ο σκληρός δίσκος είναι λεπτομέρεια που μάλλον δεν χρειάζεσαι.

Προσωπικά τύπωνα στον DesignJet 100 50+ σχέδια την φορά. Αργούσα μόνο επειδή έπαιρνε σελίδες και όχι ρολό.

Όποιον και να πάρεις με ρολό σε καλύπτει. Κοίτα μόνο συνολικό κόστος (κόστος αγοράς + το κόστος των μελανιών).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν χρειάστηκα ποτέ το Α0 μέγεθος. Πολυκατοικίες κάνω και για τα αρχιτεκτονικά σε κλίμακα 1:50 επαρκεί το Α1. Έχω το HP450c εδώ και χρόνια και είμαι ευχαριστημένος με την εταιρεία. Ψάχνω και εγώ τώρα και έχω καταλήξει σε αυτό.

 

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/ga/WF06b/18972-18972-3328061-3328078-3328078-3879098-3879102.html

 

Φυσικά θα προσθέσω βάση και κόφτη που δεν είναι στάνταρντ. Σύνολο με αυτά είναι γύρω στα 2500 + ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μακρια απο canonipf 710. Σε 14 μηνες χαλασε η κεφαλη, απαιτει αλλαγη waste tank. Γενικα σαν μηχανημα ωραιες και γρηγορες εκτυπωσεις. Δε συμφέρει ομως απο αναλώσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν χρειάστηκα ποτέ το Α0 μέγεθος. Πολυκατοικίες κάνω και για τα αρχιτεκτονικά σε κλίμακα 1:50 επαρκεί το Α1. Έχω το HP450c εδώ και χρόνια και είμαι ευχαριστημένος με την εταιρεία. Ψάχνω και εγώ τώρα και έχω καταλήξει σε αυτό.

 

Και εγώ δεν είχα χρειαστεί μέχρι που μου έτυχαν βιομηχανικά κτήρια και αποθήκες.

 

Σε 1:50 δεν χωράνε με τιποτα.

 

Είχα πάει στο βιομηχανίας με τα σχέδια σε 1:100 ή 1:250 για να χωρέσουν, και ο υπάλληλος μου έκανε παρατήρηση για την κλίμακα (σε συναδελφικό επίπεδο πάντα. Ο νόμος επιτρέπει αυτή την κλίμακα) επειδή τα μηχανήματα ήταν ψείρες στο σχέδιο σε σχέση με το κτήριο.

 

Σε πολλούς Πολ. Μηχ. δεν χρειάζονται, σε μηχανολόγους όμως ...

Link to comment
Share on other sites

..και εγώ έχω μπερδευτεί..είμαι ανάμεσα στους HP Designjet 510PS 42'' και HP Designjet T610 44''

Είμαι αρχιτέκτονας και γενικά εκτυπώνω συχνά φωτογραφίες/renders αλλά δε θέλω και ένα plotter καθαρά για γραφίστες..ξέρει κανείς τπτ πάνω στα 2 αυτά μηχανήματα?

 

Ευχαριστώ :)

 

ps: να προσθέσω ότι "κολλάω" περισσότερο στις εξής 2 διαφορές τους - ο 510 παίρνει 4 μελάνια ενώ ο Τ610 παίρνει 6 (πόσο επηρεάζει αυτό την ποιότητα εκτυπωσης renders/φωτογραφιών?). Τέλος ο 510 έχει τυπική μνήμη 160ΜΒ αλλά επεκτάσιμη ως 416ΜΒ, ενώ ο Τ610 μέγιστη μνήμη 128ΜΒ (Πόσο σημαντική είναι τελοσπάντων η μνήμη? θέλω να μπορώ να στείλω μαζεμένα σχέδια για εκτύπωση και όχι 2-2, αλλά...)...δεν ξέρω...heeelp!!

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι στο Α0 η μαχη ειναι καθαρα μεταξυ

 

canon ipf750

 

HP Designjet T610 44''

 

για μενα το μονο που μενει να απαντηθει,μιας και η ποιοτητα εκτυπωσης λιγο πολυ θα ειναι ομοια,ειναι ποιος εχει τα φθηνοτερα μελανια.

 

το εχει ψαξει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.