Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Γειά σε όλους! 

Οταν έκανα την αίτηση για πελάτη μου δήλωσα στο σύστημα τις μέγιστες τιμές σε κάθε κατηγορία παρέμβασης. Στην πράξη, όμως, ο προϋπολογισμός της υλοποίησης είναι μικρότερος από τον εγκεκριμένο. Η μείωση του ποσού πώς θα φανεί στο σύστημα; Δηλώνω απλά στην καρτέλα "Παραστατικά - Λοιπά Έξοδα" τα τελικά ποσά με τις αντίστοιχες αποδείξεις και είμαι εντάξει ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@despoina_pa Θα χρησιμοποιείς πλέον παντού τα τελικά (πραγματικά) ποσά.

Στο πληροφοριακό σύστημα, στο παράρτημα VI και όπου αλλού συμπληρώνεις κόστος παρεμβάσεων.

Κάνε έναν έλεγχο μόνο αν οι τυχόν προκαταβολές είναι σύμφωνες με τα τελικά ποσά.

Edited by lloyd
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2018 at 3:42 PM, emnikol said:

Η μία που εγκρίθηκε ήταν αγορά που δεν φαινόταν στο Ε9 γιατί αγοράστηκε μετά την υποβολή του και η 2η που δεν έχει ελεγχθεί ακόμη είναι και μεταγενέστερη του Ε9 αγορά και μετά ενοικίαση του.

On 10/31/2018 at 3:53 PM, emnikol said:

Εγώ είχα 2. Η μία που την είχα υποβάλει 22-3-2018 ελέγχθηκε μες τον Αύγουστο με θετική απόφαση και προχώρησε. Η άλλη που την είχα υποβάλει 20-3-2018 ακόμη τίποτα.

On 11/2/2018 at 1:31 AM, gsaraf said:

Η μία ειδική περίπτωση (μισθωμένη κατοικία) έχει ελεγχθεί μέσα στο καλοκαίρι.

Η δεύτερη (πρόσφατη απόκτηση) ελέγχθηκε μόλις χθες κ' δόθηκε προθεσμία για να τεθεί προς Υπαγωγή, μέχρι μέσα Μαρτίου.

Oh Gods irony... Τόσα πολλά κοινά και άκυρα... Αγόρασα Οκτώβριο '16 οπότε δεν με έπιανε για κύρια κατοικία το '16 μιας και μόνο 3 μήνες δικό μου, το δήλωσα τότε άμεσα αλλά εννοείτε μετά τις δηλώσεις του έτους το Μάιο... Είμαι στην Αν. Μακεδονία Θράκη αρα τα πρώτα πειραματόζωα για το πρόγραμμα.. Ο μηχανικός μου ψάχνοντας τρόπο να μη χάσουμε την προθεσμία ευτυχώς είχε την ιδέα και το δηλώσαμε σαν κύρια κατοικία του ένοικου που έμενε ως τότε, με εμένα ιδιοκτήτη (de minimi και λοιπά ακαταλαβίστικα) με αριθμό πρωτοκόλλου 023*** στις 21/03/18 ... Και έκτοτε, τίποτα... 

ΘΑ...  ευχαριστώ για το χρόνο σας... Δεν απελπιζόμαστε , δεν παραιτούμαστε ...

Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2018 at 6:19 ΜΜ, steve100 said:

Έχω εισάγει στο παράρτημα ΙΙΙ, λέβητα Φ.Α. <20KW (2500euro) και στο σύστημα είναι ενσωματωμένος ο ταμιευτήρας ΖΝΧ (+1500euro).

Σύνολο 4000 ευρώ

Με την διευκρινιστική δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ τα +1500 ευρώ.

Μπορώ στο τελικό παράρτημα να ξετσεκάρω τα +1500 ευρώ και να αλλάξω κατηγορία τον λέβητα δηλαδή να πάει στα 3500 ευρώ;

Γενικά μπορώ να μεταφέρω κονδύλια από την μία παρέμβαση στην άλλη; Χωρίς να υπερβώ απλώς το τελικό συνολικό ποσό της επένδυσης; Όπως δηλαδή γινόταν και είχα κάνει στο εξοικονομώ Ι.

Παράδειγμα στο εξοικονομώ Ι είχα βάλει αρχικά λέβητα αερίου χωρίς ηλιακό 5000ευρώ.

Τελικά έβαλα λέβητα πετρελαίου και ηλιακό 5000ευρώ.

Κάποια άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Από το οδηγό:

Δεν γίνεται δεκτό αίτημα τροποποίησης με συνέπεια την αύξηση του εγκεκριμένου επιλέξιμου προϋπολογισμού παρεμβάσεων αλλά και του συνολικού επιλέξιμου προϋπολογισμού.

 

Οπερ μεθερμηνευόμενο, κατα την ταπεινή μου άποψη, δεν μπορείς να μεταφερεις ποσά απο μια παρεμβαση στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο προϋπολογισμός παρεμβάσεων αφορά όλες τις παρεμβάσεις και ο συνολικός αφορά τις παρεμβάσεις + αμοιβές ΠΕΑ + σύμβουλος + αμοιβή άδειας 

Link to comment
Share on other sites

Αν και μπορεί να είναι εκτός θέματος γνωρίζετε αν έχουν ξεκινήσει να δίνονται προκαταβολές στους προμηθευτές;

Link to comment
Share on other sites

Σε αίτηση που βρίσκεται σε στάδιο 7γ δηλαδή καταχωρημένες προκαταβολές και αναμονή για εκταμίευσή τους

υπάρχει δυνατότητα αλλαγής κάποιου προμηθευτή? μαλλον όχι.....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

στο Παράρτημα VI, στην δήλωση ενεργειακού επιθεωρητή στην παράγραφο στ αναφέρει:

"στ. Το έργο που υλοποιήθηκε αφορά (έκδοση οικοδομικής άδειας με αριθμό: ….………….….) / δεν αφορά σε ριζική ανακαίνιση του κτηρίου - κτηριακής μονάδας (διαγράψτε)."

Τι κάνουμε τελικά με αυτόν τον έλεγχο ριζικής ανακαίνισης? Και προφανώς η ο.α. δεν αναφέρεται στην ΕΕΜΚ, αλλά σε άδεια ριζικής ανακαίνησης σωστά?

Άρα στην πλειονότητα των αιτήσεων το έργο δεν αφορά σε ριζική ανακαίνιση του κτιρίου/κτηριακής μονάδας

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.