Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ Ν.4495/17] Κατασκευές που έγιναν μικρότερες από τις προβλεπόμενες της Ο.Α


Recommended Posts

52 λεπτά πριν, Aenor said:

...Το εμβαδό όμως που φαίνεται και στην Ο.Α. και στη σύσταση και στους μετέπειτα τίτλους είναι 70τ.μ., ενώ στην πραγματικότητα το εμβαδό βάσει αποτύπωσης είναι 60τ.μ......

Μπας και διαβάζεις στην σύσταση την επιφάνεια του Διαμερίσματος με την αναλογούσα μικτή επιφάνεια που προσλαμβάνει σε πίνακα χιλιοστών? (όπως και μικτό όγκο κλπ κλπ)

 

Σε κάθε περίπτωση όμως εσύ δίνεις το σχεδιασμένο δικό σου περίγραμμα που έχεις αποτυπώσει με προσοχή  και την επιφάνεια που έχει με βάση αυτό.

Τα υπόλοιπα ας τα λύσουν οι συμβολαιογράφοι.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, ChristinaK said:

Καλησπέρα,πού ανήκουν στην πραγματικότητα τα 10 τ.μ. που εμφανίζονται στην κάτοψη σύστασης και κάτοψη άδειας?

αυτο δεν το ξερω, ειναι παλια πολυκατοικια με περιπου 10 διαμερισματα στον όροφο. Στην κάτοψη της άδειας λέει πάνω το εμβαδό και το γράφει 70τ.μ., ενω ψηφιακά, όταν αναπαράγω το περίγραμμα της άδειας με τις ιδιες διαστάσεις το εμβαδό προκύπτει 60τ.μ.

 

16 hours ago, Didonis said:

Μπας και διαβάζεις στην σύσταση την επιφάνεια του Διαμερίσματος με την αναλογούσα μικτή επιφάνεια που προσλαμβάνει σε πίνακα χιλιοστών? (όπως και μικτό όγκο κλπ κλπ)

 

Σε κάθε περίπτωση όμως εσύ δίνεις το σχεδιασμένο δικό σου περίγραμμα που έχεις αποτυπώσει με προσοχή  και την επιφάνεια που έχει με βάση αυτό.

Τα υπόλοιπα ας τα λύσουν οι συμβολαιογράφοι.

Αυτό έχω κάνει, το ακίνητο όμως δεν μπορεί να μεταβιβαστεί. Ο συμβολαιογράφος δεν μπορεί να κάνει μονομερή έστω και με λανθασμένη εμβαδομέτρηση, αν δεν μπορεί να δικαιολογήσει τα τετραγωνικά..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος ν' αναφέρεις κάπου τη νέα εμβαδομέτρηση που κάνεις; Για ποιόν ακριβώς λόγο την κάνεις;

 

Link to comment
Share on other sites

 Λογικα, αν η αδεια και η συσταση, δειχνουν   70 τμ. και στην πραξη ειναι 60 τμ.

και δεν φαινεται οτι εχει μειωθει  η επιφανεια όλου του οροφου.

  Αρα, ό,τι λειπει απο εσενα το εχει παρει καποιος αλλος.

Επομενως, χωρις τροποποιηση της συστασης, δεν μπορει να γινει μεταβιβαση.

[ειναι το γνωστο θεμα, που ακομα δεν μπορουν να λυσουν...

δλδ της "επεκτασης" μιας Οι σε βαρος μιας αλλης, χωρις να αναφερεται πουθενα. Και ναι μεν -τυπικα -  δεν εχεις αυθαιρεσια, αλλά, σήμερα,  δεν μπορεις να μεταβιβασεις]

Σωστα σου ειπε ο συμβ/φος.

[μπες στο ΕΚ και δες  στο σχετικο ΚΑΕΚ,  την καταγραφη των ΟΙ...]

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω οικ. αδεια του 95.

οροφοδιαμέρισμα 108,94τμ απο άδεια,   

απο μέτρηση 103,40τμ (μικρότερο οροφοδιαμερισμα) 

πως υπολογίζω τις παραβάσεις στον 4495;

Μήπως μπορεί να ενταχθεί κατηγορία 3 διαφορετικό περίγραμμα έως 5% στις διαστάσεις και έως 5% στο εμβαδό; ή πρεπει να δηλωσω υδ;

 

 

 

2023-01-18 (4).jpg

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στο εμβαδό φαίνεται ότι είσαι οριακά στο 5%, αν είσαι το ίδιο και στις διαστάσεις θα έλεγα πως ναι, βάλτο κατ.3.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2023 at 7:38 ΜΜ, Aenor said:

Καλησπέρα,

σε μεγαλη πολυκατοικία του 1978 έχω οριζόντια ιδιοκτησία (διαμέρισμα) στο οποίο τακτοποιώ αλλαγή ανοιγμάτων, εσωτερικές διαρρυθμίσεις κλπ. Το περίγραμμά του συμφωνεί με Ο.Α. και σύσταση οπότε δεν έχω καμια αλλαγή εκεί. Το εμβαδό όμως που φαίνεται και στην Ο.Α. και στη σύσταση και στους μετέπειτα τίτλους είναι 70τ.μ., ενώ στην πραγματικότητα το εμβαδό βάσει αποτύπωσης είναι 60τ.μ..

Συνολική τροποποίηση της σύστασης δεν μπορεί να γίνει λόγω πλήθους ιδιοκτησιών. Προβλέπεται μονομερής σε αυτές τις περιπτώσεις τηςε λανθασμένης εμβαδομέτρησης? Ειναι μεγαλη η διαφορά και δεν δικαιολογείται ούτε από πάχη τοίχων, ούτε από φωταγωγούς κλπ (δεν υπάρχουν). Δεν θέλω να δείξω το παλιό εμβαδό γιατί είναι σαν να κάνω ψευδή δήλωση.

Σε παρόμοια περίπτωση έγραψα στην τεχνική έκθεση (έκανα μια δήλωση με μία ΛΠ για ανοίγματα εσωτερικές διαρρυθμίσεις κτλ) ότι το διαμέρισμα εμβαδομετρήθηκε 60τμ καθαρά αντί των 70τμ που αναγράφονται στον τίτλο. Η μεικτή επιφάνεια παραμένει 80τμ (πχ).

Με αυτό τον τρόπο ο Συμβολαιογράφος το πέρασε χωρίς τροποποίηση σύστασης.

Στα σχόλια έγραφα ότι το περίγραμμα είναι εντός ανοχής με την κάτοψη της οικοδομικής άδειας. Το σφάλμα προφανώς προκύπτει απο λάθος εμβαδομέτρηση του συντάκτη του πίνακα χιλιοστών ή στην περίπτωση σου του μηχανικού που εξέδωσε την οικοδομική άδεια.

Edited by Gousgounis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Gousgounis said:

Σε παρόμοια περίπτωση έγραψα στην τεχνική έκθεση (έκανα μια δήλωση με μία ΛΠ για ανοίγματα εσωτερικές διαρρυθμίσεις κτλ) ότι το διαμέρισμα εμβαδομετρήθηκε 60τμ καθαρά αντί των 70τμ που αναγράφονται στον τίτλο. Η μεικτή επιφάνεια παραμένει 80τμ (πχ).

Με αυτό τον τρόπο ο Συμβολαιογράφος το πέρασε χωρίς τροποποίηση σύστασης.

Στα σχόλια έγραφα ότι το περίγραμμα είναι εντός ανοχής με την κάτοψη της οικοδομικής άδειας. Το σφάλμα προφανώς προκύπτει απο λάθος εμβαδομέτρηση του συντάκτη του πίνακα χιλιοστών ή στην περίπτωση σου του μηχανικού που εξέδωσε την οικοδομική άδεια.

δεν ξερω απο απαντας στην δικη μου περίπτωση. αλλά εγώ δεν εχω λάθος αναγραφή εμβαδού, αλλά μικρότερο εμβαδό κτισίματος επιφάνειας οροφοδιαμερισματος (πιστευω δεν ειναι το ιδιο)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

όχι ήταν για τον Aenor.

Γενικά ο ν.4495/2017 τακτοποιεί αυθαίρετα που έγιναν και όχι κάτι που ΔΕΝ έγινε.

Σε τέτοιες περιπτώσεις το μόνο σχετικό "νομοθέτημα" είναι  η Ε/Α 23 της Εγκυκλίου 3 του 4178 και πρέπει να ελέγξεις εάν η μη υλοποίηση τμήματος κτιρίου επηρεάζει τη νομιμότητα των υπολοίπων. Προσωπικά το έχω χρησιμοποιήσει και στον 4495.

Όσον αφορά την κατ3 δες αν μπορείς να κλέψεις (προς τα πάνω!!! Μάζεψε το laser και βγάλε μετροταινία) μερικά εκ για να το βάλεις εκεί. Ταιριάζει γάντι στην περίπτωσή σου. Αν το φέρεις και εντός 5τμ (ανοχή ΔΟΥ σε μεταβιβάσεις), δε χρειάζεται να αλλάξει καν το Ε9.

Edited by Gousgounis
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.