Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης


Recommended Posts

Καλησπερα...

Θέση στην πυλωτή ως παρακολουθημα αποθηκης υπογείου(!!!!) αδεια 1993.

ΕΝΤΟΣ του χωρου αποκλειστικης χρησης της θεσης σταθμευσης εχει προεκταθει(σε σχεση με τα αρχιτεκτονικα)  μια κολωνα (πλατους 30εκ) κατα 0,70μ με αποτελεσμα το μήκος της θεσης να εχει γινει 3,50μ..

Με λιγα λογια εχω μεσα στην μεση της θεσης μια κολωνα ... τι κανω δινω  ΗΤΑ ??? βαζω για ρυθμιση την αποθηκη με μια λοιπη παραβαση για την κολωνα μεσα στον χωρο αποκλειστικης χρησης??

Περαν του αστειου του πραγματος υπαρχει και το πρακτικο οτι καποιος θα αγορασει μελλοντικα και θα νομιζει οτι εχει θεση......

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανέβασε αν θες, το σχέδιο κάτοψης της σύστασης, της Ο.Α και της δικής σου αποτύπωσης να έχουμε εικόνα του ερωτήματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

έχω περίπτωση όπου στην κάτοψη πυλωτής  της Ο.Α αποτυπώνονται 9 Θ.Σ.Α (απαιτούμενες 8 με βάση την άδεια) . Στην ΠΣΟΙ υπάρχει διαφορετική κάτοψη πάλι με 9 θέσεις αλλά με διαφορετική  διάταξη/χωροθέτηση. Αποτελούν πραγματική δουλεία με αποκλειστική χρήση για την κάθε Ο.Ι. Στην τακτοποίηση με τον 4495 που ήδη κάνω για το ένα  διαμέρισμα για άλλες αυθαιρεσίες πώς πρέπει να το ελέγξω και να το δηλώσω; 

Ευχαριστώ..

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

αρθρο 100

9. Για τη διαφορετική χωροθέτηση των υποχρεωτικά προβλεπόμενων από την οικοδομική άδεια θέσεων στάθμευσης αυτοκινήτων από αυτήν που προβλέπεται στα σχέδια της συμβολαιογραφικής δήλωσης του ν. 1221/1981, υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης των υφισταμένων θέσεων στάθμευσης. Ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ, το παράβολο των διακοσίων πενήντα (250) ευρώ.

 

  Ως προς τις  8  ΘΣΑ του ν. 1221, εχεις διαφορετικη χωροθετηση, λογω διαφορας μεταξυ αδειας και συστασης.

Το σωστο ειναι να ενημερωθουν και να συμμετασχουν ολοι.

 Η 9η εχει δημιουργηθει σαν υπολοιπο  ελευθερο τμημα, δεν περιεχονταν στην δηλωση του 1221,

ούτε στην  αδεια και αποτυπωνεται στη συσταση.

Αρα για αυτη δεν απαιτειται τπτ...

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις διευκρινίσεις.

και στην περίπτωση που ενημέρωθουν όλοι με ποιόν τρόπο θα συμμετάσχουν;

Θα πρέπει ο καθένας ξεχωριστά να κάνει υπαγωγή στο νόμο για την εν λόγω αυθαιρεσία πληρώνοντας ο καθένας το παράβολο ή καλύπτονται από την δήλωση που θα κάνω εγώ στην ιδιοκτησία που ήδη τακτοποιώ οπότε θα συμμετάσχουν όλοι στα 250 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι , έχω ένα παρόμοιο θέμα με αυτό που είχε περιγράψει ο @[email protected].

Σε υπόγειο χώρο στάθμευσης πολυκατοικίας , ο πελάτης μου έχει μια ανοικτή( δλδ χωρις διαχωριστικό τοίχο - πόρτα ) θέση στάθμευσης P.10 η οποία έχει χιλιοστά επί του ακινήτου.

Λόγω μεταβίβασης απαιτείται ΗΤΚ.

Οπως θα δείτε από το σχέδιο που ανεβάζω , η θέση αυτή δεν υπήρχε στην άδεια οικοδομής,

Στην σύσταση , δυο νόμιμες θέσεις  στάθμευσης στένεψαν και μετακινήθηκαν προς τα αριστερά της κάτοψης
και στο κενό που άφησαν δημιουργήθηκε η "δικιά μου" λοξή θέση στάθμευσης η οποία καταλαμβάνει και  μικρό τμήμα των περιγραμμάτων της άδειας όπως δηλώθηκαν βασει του Ν.1221

Θέμα ιδιοκτησιακό δεν τίθεται διότι όλες οι θέσεις στάθμευσης περιγράφονται στις νέες θέσεις στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας  και έχουν χιλιοστά επί του ακινήτου.

Αρα , τι παράβαση έχω ?

Αρθρο 100 παρ. 8 Διαμερισμάτωση ( λογω χιλιοστών συνιδιοκοτησίας )
"..Η διαμερισμάτωση ορόφου κατά την παρ.8 εφαρμόζεται υποχρεωτικά όταν υπάρχει διαφοροποίηση του περιγράμματος αυτοτελών ιδιοκτησιών από τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας.."

ή

Αρθρο 100 παρ. 9 άλλη χωροθέτησης θέσης στάθμευσης 

"... διαφορετική χωροθέτηση των υποχρεωτικά προβλεπόμενων από την οικοδομική άδεια θέσεων στάθμευσης αυτοκινήτων από αυτήν που προβλέπεται στα σχέδια της συμβολαιογραφικής δήλωσης του ν.1221/1981"

gkaraz sygk.jpeg

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Αυγουστε εγώ νομίζω το β). Μια διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης έχεις, αν τα έχουν βρει ο p.9 και δεν δυαμαρτύρεται που η ουρά του p.10 τον εμποδίζει να ξεπαρκάρει η να παρκάρει, έχεις μια "διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης". 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Arche said:

.....Μια διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης έχεις....

Σωστά!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Συνεχίζοντας αυτό που λέτε παραπάνω, να κάνω μια ερώτηση για τη διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης. 

Μπαίνει κατηγορία 4 και τικάροντας το αντίστοιχο κουτί στα δεξιά για τις ΘΣ;

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.