Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 089-Ν 4495/17] Υπαγωγή αυθαίρετων κατασκευών πλησίον ρέματος


Recommended Posts

On 3/10/2021 at 9:45 PM, dimitris GM said:

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Μάλλον δεν διατύπωσα σωστά το θέμα.Στο σημείο που βρίσκεται η ιδιοκτησία μου δεν είναι οριοθετημένο το ρέμα.Η οριοθέτηση έγινε τμηματικά για άλλο οικόπεδο που βρίσκεται κοντά(απόσταση 60-70 μέτρα) αλλά δεν ''έπιασε'' το σημείο που με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Για υπαγωγή αυθαίρετων κατασκευών κοντά σε μεσαίο μη οριοθετημένο ρέμα, πρέπει να γίνει αναγκαστικά προσωρινή οριοθέτηση με τοπογραφικό κτλ ή κρίνοντας ο μηχανικός την απόσταση από την όχθη-βαθιά γραμμή μπορεί να κάνει την υπαγωγή;

Στην 2η περίπτωση, μπορεί να αμφισβητηθεί το δικαίωμα υπαγωγής από δημόσια αρχή επειδή δεν έκανε την οριοθέτηση του ρέματος?

Link to comment
Share on other sites

Ο 4495 δεν αναφερει πουθενα οτι πρεπει να κανεις οριοθετηση για να γινει η υπαγωγη του αυθαιρετου.

Σου λεει με βαση το μεγεθος της λεκανης του ρεματος σε μη οριοθετημενα ρεματα σε ποια αποσταση επιτρεπεται η υπαγωγη.

Αρα εσυ υπολογιζεις τη λεκανη απορροης και ακολουθεις κατα περιπτωση τις αποστασεις.

Αν το κτισμα ειναι μεσα στη ζωνη απαγορευσης τοτε εξεταζεις πιθανη οριοθετηση του ρεματος οπότε για να τακτοποιησεις θα πρεπει το κτισμα να βρισκεται εκτος γραμμης οριοθετησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/24/2021 at 8:40 AM, giorgosv said:

Ο 4495 δεν αναφερει πουθενα οτι πρεπει να κανεις οριοθετηση για να γινει η υπαγωγη του αυθαιρετου.

Σου λεει με βαση το μεγεθος της λεκανης του ρεματος σε μη οριοθετημενα ρεματα σε ποια αποσταση επιτρεπεται η υπαγωγη.

Αρα εσυ υπολογιζεις τη λεκανη απορροης και ακολουθεις κατα περιπτωση τις αποστασεις.

Αν το κτισμα ειναι μεσα στη ζωνη απαγορευσης τοτε εξεταζεις πιθανη οριοθετηση του ρεματος οπότε για να τακτοποιησεις θα πρεπει το κτισμα να βρισκεται εκτος γραμμης οριοθετησης.

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.Και εγώ αυτό καταλάβαινω από τον νόμο, ωστόσο ήθελα να πάρω και άλλες γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα!

Σε ακίνητο εντός οικισμού υπάρχει κτίσμα το οποίο απέχει 15μ από ρέμα. Το ρέμα δεν είναι χαρακτηρισμένο! Μπορεί να πραγματοποιηθεί η υπαγωγή του κτίσματος;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 24/3/2021 at 8:40 ΠΜ, giorgosv said:

Ο 4495 δεν αναφερει πουθενα οτι πρεπει να κανεις οριοθετηση για να γινει η υπαγωγη του αυθαιρετου.

Σου λεει με βαση το μεγεθος της λεκανης του ρεματος σε μη οριοθετημενα ρεματα σε ποια αποσταση επιτρεπεται η υπαγωγη.

Αρα εσυ υπολογιζεις τη λεκανη απορροης και ακολουθεις κατα περιπτωση τις αποστασεις.

Αν το κτισμα ειναι μεσα στη ζωνη απαγορευσης τοτε εξεταζεις πιθανη οριοθετηση του ρεματος οπότε για να τακτοποιησεις θα πρεπει το κτισμα να βρισκεται εκτος γραμμης οριοθετησης.

Καλησπέρα συνάδελφε! Εχω ένα παρόμοιο πρόβλημα που μου ζητάει η πολεοδομία προσωρινή οριοθέτηση και εκτος του οτι έχω πανω απο 20 μ απόσταση απο το ρέμα μου έκανε και μελέτη ιδιώτης μηχανικός και μου υπέγραψε οτι το ρέμα είναι μικρό! το ερώτημα είναι μπορεί να το πιστοποίησει αρμόδιος ιδιώτης μηχανικός η πρέπει να πάρει απάντηση απο αρμόδια υπηρεσία! Γιατι η πολεοδομία μου ζήτησε μόνο απο υπηρεσία απάντηση για τον χαρακτηρισμό του ρέματος. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε αγροτεμάχιο  με αριθμό 589 που βρίσκεται εντός αναδασμού του 1978 η δυτική πλευρά του συνορεύει με ρέμα  το οποίο αποτυπώνεται στο  σχέδιο του  αναδασμού  και έχει λάβει και αριθμό 582 μπορεί να θεωρηθεί ως οριοθέτηση του ρέματος η κοινή τους πλευρά; Υδραυλική μελέτη δεν υπάρχει για το ρέμα το δε αγροτεμάχιο έχει αποδοθεί στον ιδιοκτήτη  με μεταγραμμένο παραχωρητήριο της διεύθυνσης Γεωργίας.  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω μια γενική απορία που μου δημιουργήθηκε από όσα διαβάζω.

Στην περίπτωση που σε εντός σχεδίου περιοχή το ρυμοτομικό δείχνει ρέμα (που όμως δεν είναι εμφανές πια) σε μια απόσταση 25-30 μέτρων πρέπει να εξεταστεί τι κατηγορίας είναι (μικρό,μεσαίο,μεγαλό) έτσι ώστε κάποιος να προχωρήσει σε τακτοποίηση με τον 4495 ; Μιλάω για τακτοποίηση σε κτήριο με οικοδομική άδεια (πριν βέβαια τον τελευταίο νόμο των ρεμάτων).

Γνωρίζω ότι σε τέτοια περίπτωση για έκδοση οικοδομικής αδείας απαιτείται σχετικό έγγραφο ότι έχουν κατασκευαστεί αγωγοί (συνήθως από την Περιφέρεια) και η άδεια προχωράει κανονικά. Αλλά για τον 4495 δεν γνωρίζω πως το αντιμετωπίζει κάποιος. Και από όσο φαντάζομαι δεν είναι καθόλου σπάνια περίπτωση. Τουλάχιστον σαν τοπογράφος έχω δει πολλές φορές ρέμα στο ρυμοτομικό, το οποίο έξω δεν είναι εμφανες.

Link to comment
Share on other sites

Η όλη ιστορία γίνεται για να εφαρμοστεί ο συντελεστής επιβάρυνσης προστίμου για την παραβίαση πρασιάς . Οπότε θα πρέπει να δεις αν το ρέμα που εξετάζεις είναι οριοθετημένο. Λογικά ένα εγκιβωτισμένο-μη εμφανές-ρέμα θα είναι. Οπότε, αν έχεις αυθαίρετη κατασκευή εκτός οριογραμμών  του δεν βάζεις καμία επιβάρυνση πρασιάς. Όμως, εντός ρυμοτομικού σχεδίου, με ρυμοτομικές και οικοδομικές γραμμές, σε οικοδομικά τετράγωνα, η παραβίαση πρασιάς δεν θα προκύψει λόγω του ρέματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.