Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

Εφόσον βγάζεις ΕΕΔΜΚ, δεν υπάρχει υποχρέωση συμπλήρωσης της καρτέλας των μετρικών στοιχείων, μόνο τα βασικά γράψει εκεί. Επίσης την επόμενη φορά, κάνε μία προσπάθεια για καλύτερη περιγραφή του θέματος...είδες πως μπερδεύτηκε ο Δημήτρης και δεν σου κρύβω ότι και εγώ μέχρι το τελευταίο σου μήνυμα, δεν είχα καταλάβει περί τίνος πρόκειται.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν για ΕΕΔΜΚ σε περιοχή εκτός σχεδίου και εκτός κηρυγμένου αρχαιολογικού χώρου, απαιτείται να ανέβει έγκριση της αρχαιολογίας (ουσιαστικά έγγραφο που αναφέρει ότι δεν υπάρχει αρχαιολογικό ενδιαφέρον κτλ).Θέλω να εκδώσω ΕΕΔΜΚ για 500kw φωτοβολταϊκό πάρκο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 8/29/2023 at 12:02 PM, Evangelia-S said:

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν για ΕΕΔΜΚ σε περιοχή εκτός σχεδίου και εκτός κηρυγμένου αρχαιολογικού χώρου, απαιτείται να ανέβει έγκριση της αρχαιολογίας (ουσιαστικά έγγραφο που αναφέρει ότι δεν υπάρχει αρχαιολογικό ενδιαφέρον κτλ).Θέλω να εκδώσω ΕΕΔΜΚ για 500kw φωτοβολταϊκό πάρκο.

Ευχαριστώ

Αρχαιολογία ΝΑΙ . Εμένα μου ζητήθηκε και Βυζαντινών και Αγροτικής ανάπτυξης ( μη υψηλής παραγωγικότητας ) δασαρχείο και απαλλακτικό ΜΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

Για εργασίες ιζ που δεν αλλάζουν οι υδραυλικές εγκαταστάσεις αλλά δεν υπάρχει και μελέτη καθώς η άδεια είναι του 86 , τι μπορώ να καταθέσω?

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σε άδεια μικρής κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις που δεν μεταβάλλονται υδραυλικά, αλλά προκύπτουν αλλαγές στα ασθενή και μόνο ρεύματα, θεωρείται ότι απαιτείται μελέτη ηλεκτρολογικών? Μίλησα με δύο μηχανολόγους και οι δύο παραδόξως μου είπαν ότι δεν χρειάζεται... Να επισημάνω ότι το κτίριο είναι του 83 αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην διαδικασία έκδοση ΕΕΜΚ μετά την επιβολή προστίμου από πολεοδομία έπειτα από καταγγελία.Οι εργασίες που αφορουν εσωτερικές διαρρυθμίσεις,κατεδάφιση ενός τοίχου,έχουν ολοκληρωθεί.

Ερώτηση:Στο ΣΔΑ πρέπει να ανεβάσω την σύμβαση ή γράφω μια ΥΔ ότι οι εργασίες έχουν ολοκληρωθεί και δεν απαιτείται,διότι όταν κλήθηκα εγώ όλα είχαν τελειώσει. Πώς το αντιμετωπίσατε εσείς; 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δεν θα βάλεις ΣΔΑ -αφού δεν έχεις μπάζα!  (εννοείται ότι όλες οι παραβάσεις σου -και αυτή-  συμπεριλαμβάνονται στο πρόστιμο νομ/σης)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

δεν θα βάλεις ΣΔΑ -αφού δεν έχεις μπάζα!  (εννοείται ότι όλες οι παραβάσεις σου -και αυτή-  συμπεριλαμβάνονται στο πρόστιμο νομ/σης)

Αν υπήρχε αλλαγή σε κούφωμα,αλλαγή όψη, θα χρειαζόταν συναίνεση στην περίπτωση αυτη;λογικά όχι σωστά;

 

4 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@pk10gr σωστά σου απάντησαν.
Εάν είχε γίνει, τότε θα έπρεπε να ενημερωθεί ο φάκελος της άδειας με την τροποποιημένη μελέτη.
Λόγω παλαιότητας δεν τίθεται θέμα ενημέρωσης, αφού δεν περιλαμβάνεται στον φάκελο τέτοια μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο γκρουπ,

Σε κατοικία Α ορόφου (2όροφης οικοδομής εκτός σχεδίου και χωρίς σύσταση), πρόκειται να πραγματοποιηθούν οι εξής εργασίες με αντίστοιχη ΕΕΔΜΚ:

-εξωτερική θερμομόνωση  (στα πλαίσια προγράμματος εξοικονομώ) και

-κατάργηση παραθύρου στην όψη της κατοικίας (εκτός προγράμματος εξοικονομώ).

Στα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εκάστοτε εργασία που απαιτεί ΕΕΔΜΚ, βλέπω πως οι επεμβάσεις στις όψεις απαιτούν τα σχέδια όψεων του κτιρίου. Επειδή η εν λόγω οικοδομή έχει υπαχθεί προσφάτως στο νόμο αυθαιρέτων ως κατηγορία 1, δεν απαιτούνταν τα σχέδια όψεων, επομένως τώρα καλούμαι να συντάξω τα αντίστοιχα σχέδια προς υποβολή στην αντίστοιχη ΕΕΔΜΚ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

Τα σχέδια όψεων πρέπει να αποτυπώνουν ισόγειο και 'οροφο ή μόνο τον όροφο για τον οποίο πρόκειται να εκδοθεί η άδεια μικρής κλίμακας? Πρόκειται δηλαδή για σχέδια όψεων κατοικίας ορόφου ή όλης της οικοδομής?

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.