Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

Μόνο τα κοινόχρηστα θα ελέγξεις. Γιατί δεν κάνεις εργασίες  σε κοινόχρηστα και σε διαμερίσματα συγχρόνως, αλλά μόνο στα κοινόχρηστα. Για αυτά (τα κοινόχρηστα) ο νόμος 4495/17 επιβάλλει ξεχωριστή δήλωση αυθαιρεσιών τους, είτε με συναίνεση όλων των ιδιοκτητών είτε χωρίς συναίνεση αλλά με καταβολή των προστίμων από αυτόν που τα δηλώνει.

Μεγάλο πρόβλημα θα συναντήσεις στην απογραφή του έργου στο ΕΦΚΑ (χρειάζονται πλήρη στοιχεία ιδιοκτητών -συμβόλαια Ε9 -Εκκαθαριστικά κλπ) 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνήθως κάνω την απογραφή στο όνομα του διαχειριστή, οπότε προσκομίζω μόνο 1 συμβόλαιο. Στον ΕΦΚΑ δε μου έχουν δημιουργήσει (μέχρι σήμερα) κάποιο πρόβλημα με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Εδώ στο ΕΦΚΑ μας ζητάνε τα στοιχεία όλων των ιδιοκτητών. Για Μ/Κ για βάψιμο 2 όψεων πολυκατοικίας με 3 ιδιοκτήτες χωρίς καταστατικό πήγα 102 σελίδες έγγραφα και 4 φορές στο ΙΚΑ για να τελειώσω μόνο και μόνο την απογραφή 

Link to comment
Share on other sites

@GeorgePi Ναί, επιλέγεις από τις αιτήσεις σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής, αναθεώρηση ανάλογα με την περίπτωσή σου και διορθώνεις αναλόγως... Δυστυχώς έχει και ποσοστό ανταπόδοσης 20 ευρώ η διαδικασία αυτή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, ppanag said:

@GeorgePi Ναί, επιλέγεις από τις αιτήσεις σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής, αναθεώρηση ανάλογα με την περίπτωσή σου και διορθώνεις αναλόγως... Δυστυχώς έχει και ποσοστό ανταπόδοσης 20 ευρώ η διαδικασία αυτή.

Ε δεν πειράζει. 20 ευρώ για να βάλεις μυαλό 😅. Ευχαριστώ ppanag

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2023 at 11:19 ΠΜ, nikos georgantas said:

Καλημέρα σε κτίριο με άδεια για βιομηχανικό χώρο γίνετε με άδεια μικρής κλίμακας να κάνουμε διαμερισμάτωση από έναν χώρο πόυ είνια τώρα στην άδεια σε δύο χωρίς να αλλάξει η χρήση του? 

 

και αν ναι χρειάζετε και ηλεκτρομηχανολογική μελέτη?

καμία ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2023 at 11:19 ΠΜ, nikos georgantas said:

σε κτίριο με άδεια για βιομηχανικό χώρο γίνετε με άδεια μικρής κλίμακας να κάνουμε διαμερισμάτωση από έναν χώρο πόυ είνια τώρα στην άδεια σε δύο χωρίς να αλλάξει η χρήση του?

Ναι.

Παράθεση

χρειάζετε και ηλεκτρομηχανολογική μελέτη?

Καταθέτεις μόνο τις μελέτες που τροποποιούνται.

Link to comment
Share on other sites

Εχει επιβληθεί σε κάποιον (στο πρόγραμμα εξοικονομώ) πρόστιμο για μη εμπρόθεσμη ΕΕΔΜΚ; 

Θέλω να μαθω την διαδικασία διότι μου επιβλήθηκε το πρόστιμο, πληρώθηκε ...αλλα δεν γνωρίζω αν πρέπει να βγάλω νεα ΕΕΔΜΚ ή αναθεώρηση. Δεν είχε εκδοθεί αρχική ΕΕΔΜΚ

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, gio said:

Εχει επιβληθεί σε κάποιον (στο πρόγραμμα εξοικονομώ) πρόστιμο για μη εμπρόθεσμη ΕΕΔΜΚ; 

Θέλω να μαθω την διαδικασία διότι μου επιβλήθηκε το πρόστιμο, πληρώθηκε ...αλλα δεν γνωρίζω αν πρέπει να βγάλω νεα ΕΕΔΜΚ ή αναθεώρηση. Δεν είχε εκδοθεί αρχική ΕΕΔΜΚ

Δες το παρακάτω :

https://www.taxheaven.gr/news/59921/exoikonomhsh-kat-oikon-ii-h-diadikasia-se-periptwsh-ekprooesmhs-egkrishs-ergasiwn-domhshs-mikrhs-klimakas

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.