Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προ 55 κτίσμα και ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου, είχε κατασκευαστεί από τον Δήμο το 1935 μια δεξαμενή με ένα κτίσμα περίπου 10τμ για την στέγαση της, που την χρησιμοποιούσαν μέχρι πρόσφατα για την ύδρευση περιοχών του Δήμου. Τώρα είναι στο μεταβατικό στάδιο για να την καταργήσουν. Όταν γινόταν το κτηματολόγιο, στο τοπογραφικό είχα "αφαιρέσει" από την ιδιοκτησία την επιφάνεια που καταλαμβάνει η δεξαμένη και την είχα χαρακτηρίσει ως ξεχωριστή "ιδιοκτησία του Δήμου". Ο Δήμος όμως δεν προσκόμισε στοιχεία ιδιοκτησίας στο κτηματολόγιο και τελικά το κτηματολόγιο την "παραχώρησε" στον ιδιοκτήτη του γηπέδου. Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να μεταβιβάσει το γήπεδο. Τι κάνουμε με το κτίσμα της δεξαμενής?

Θα το δηλώσω στην ΗΤΚ ως προ του 1955 και θα ανεβάσω μια Τεχνική έκθεση, κάτοψη, όψεις και τομές?

Ισως εκτός θέματος, αλλά για να μην γίνονται πολλές αναρτήσεις, θα πρέπει να το δηλώσει και στο Ε9 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σε οικόπεδο εντός οικισμού βρίσκεται μόνο μια παλαιά αγροτική αποθήκη. Συντάσσω την αντίστοιχη ΗΤ και δεν ξέρω την επιφάνεια της αποθήκης (100τμ περίπου) και το είδος χρήσης  που πρέπει να τα κατηγοριοποιήσω. Στις καρτέλες δηλαδή  'επιφάνειες' και 'χρήσεις'

Μπορείτε να βοηθήσετε?

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2023 at 3:35 ΜΜ, Paul_Mix said:

Σε γήπεδο ...

Από τη στιγμή που ο Δήμος δεν έχει κάποιο νομιμοποιητικό έγγραφο για το χώρο της δεξαμενής, είναι προφανές ότι ανήκει στον ιδιοκτήτη του όλου γεωτεμαχίου.

Για την ΗΤ θα βάλεις ό,τι απαιτείται, και θα το δηλώσει στο Ε9 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα,

Έχω δύο ερωτήσεις, καθώς δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τις ΗΤΚ.

1. Θέλω να εκδώσω Ηλεκτρονική Ταυτότητα σε κτίριο που ανήκει στον σύζυγό μου για να πουληθεί. Είναι υποχρεωτικό να φαίνεται πληρωμή και ΑΠΥ?

2. Αυτό το κτίριο είναι προ του '55. Στο συμβόλαιο που υπάρχει από το 2006 (το οποίο σημειωτέον είναι για τα μπάζα γενικώς), όταν και το μεταβίβασαν στον σύζυγό μου, δεν υπάρχει καθόλου αναφορά στην ταράτσα, όπου υπάρχουν 2 χώροι ο ένας γύρω στα 7 μ2 (το συγκεκριμένο δεν είμαι εντελώς σίγουρη ότι είναι πριν από το 1955, γιατί στην αεροφωτογραφία που έχω δεν φαίνεται καλά τι υπάρχει στην ταράτσα, βέβαια έχει σκεπή από αμίαντο, αλλά στην τελική δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα του ρίχνουμε μια κ φεύγει από τη μέση) και ο άλλος γύρω στα 15 μ2 (σαν επέκταση της απόληξης του κλιμακοστασίου, ο οποίος είναι σίγουρα προ του '55).

Αυτοί οι χώροι λοιπόν, ενώ φαίνονται στα σχέδια που συνοδεύουν το εν λόγω συμβόλαιο, δεν αναφέρονται πουθενά σαν χώροι στο συμβόλαιο.

Εγώ όμως πρέπει να τα δείξω στην ΗΤ. Η/Ο συμβολαιογράφος θα το δεχθεί ή θα μου δημιουργήσει πρόβλημα επειδή δεν υπάρχουν στο προηγούμενο συμβόλαιο?

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1. Η έκδοση ΑΠΥ αποτελεί φορολογική σου υποχρέωση σε κάθε περίπτωση όπου παρέχεις υπηρεσία μηχανικού. Δεν αναρτάς την ΑΠΥ στο σύστημα αν αυτό ρωτάς.

2. Την προΰπαρξη προ 55 κτισμάτων την τεκμηριώνουμε με τεχνική έκθεση  και σε συνδυασμό με όσα στοιχεία μπορούμε να έχουμε. Ό,τι δεν είναι προ 55 πρέπει να τακτοποιηθεί . Βλέπεις αναλυτικά το παρόν θέμα και το αντίστοιχο θέμα των προ 55 στην ενότητα του ν. 4495. Αν δεν ασχολείσαι με το αντικείμενο θα ήταν καλό να το αναθέσεις σε συνάδελφο που ασχολείται.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, για την έκδοση πιστοποιητικού πληρότητας ταυτότητας κτιρίου σε κτίριο προ του 1955, επιλέγουμε νόμιμο? (γιατί ούτε ρυθμισμένο είναι ούτε αδόμητο). Ωστόσο αυτά που αναγράφονται στο πιστοποιητικό πληρότητας (βεβαιώνω ότι σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια στο ακίνητο δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές...) όπως επίσης μου επιδόθηκαν στέλεχος της άδειας, τοπογραφικό, εγκεκριμένα σχέδια... δεν αφορούν την περίπτωση κτιρίων προ του 1955.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Βγάζεις πρώτη φορά βεβαίωση; Το ρωτάω αυτό διότι και στις βεβαιώσεις του άρθρου 83 τα ίδια έβγαζε το σύστημα.

Εσύ επιλέγεις ρυθμισμένο και θα δεις ότι σου βγάζει τον τύπο βεβαίωσης με τις εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα να ρωτήσω πως καταχωρείται κτίσμα προ 1955 το οποίο μεν φέρει στέγη αλλά δεν έχει κουφώματα. Πώς θα το καταχωρούσατε στην ηλεκτρονική ταυτότητα? Σε περίπτωση που είναι ασκεπές ξέρω ότι καταχωρείται ως λοιπή παράβαση και το οικόπεδο θεωρείται αδόμητο. Σε περίπτωση που δεν είναι ασκεπές αλλά δεν έχει κουφώματα τι γίνεται?

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση  15. Πως αντιμετωπίζεται διαμέρισμα προς μεταβίβαση το οποίο είναι υπό κατασκευή

Επομένως το βάζεις κανονικά ως υλοποιημένο και στις παρατηρήσεις-σχόλια γράψε ότι δεν έχει κουφώματα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.