Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,σε οικόπεδο εντός σχεδίου στην Αττική υπάρχουν 4 κτίρια με άδεια.Δεν έχει γίνει σύσταση καθέτου, αλλά υπάρχει μόνο σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών στα κτίρια . Η καταχώρηση οικοπέδου θα είναι μία και για τα 4 κτίρια;

Link to comment
Share on other sites

@jkanel Νομικά δεν στέκει μια οριζόντια σύσταση για τέσσερα κτίρια, εκτός και αν κάπως ενώνονται στατικά ή λειτουργικά (π.χ. κοινό σκέλετό?? κοινό υπόγειο?? Μήπως ακουμπάνε το ένα πάνω στο άλλο ???).

Αν όντως έχετε 1 λειτουργική ενότητα κτιρίων με οριζόντια σύσταση τότε ναί περιγράφεται το οικόπεδο ολόκληρο για τα 4 κτίρια... 

Εδώ όμως είναι που λέω: μην πάρετε την ευθύνη αν δεν είστε σίγουροι... ζητήστε βοήθεια από τον συμβολαιογράφο που έχει αναλάβει για την ερμηνεία της σύστασης (αν ερμηνεύεται ως κάθετη ή οριζόντια). Έχω δει συστάσεις να γράφουν οριζόντια σύσταση και επί της ουσίας να είναι κάθετη σύσταση (άλλωστε και η κάθετη σύσταση είναι υποενότητα της οριζόντιας... ονομάζεται και οριζόντια σύσταση με το σύστημα των καθέτων).

extra tips: 

1. στο κτηματολόγιο τι ΚΑΕΚ έχουν ... το προτελευταίο νούμερο είναι μηδέν ή διάφορο του μηδενός??? 

2. το τοπογραφικό της σύστασης δείχνει τμήματα οικοπέδων για κάθε κατοικία ή όχι ??? (στις οριζόντιες συστάσεις δεν μπορούν να οριστούν τμήματα οικοπέδου, αλλά μόνο ποσοστά συνιδιοκτησίας)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, έχω 7 οριζόντιες ιδιοκτησίες επί καθέτου σε αγρ/χιο εκτός σχεδίου. Έχω μπερδευτεί στο ως προς πως πρέπει να τις καταχωρίσω. Φτιάχνω μία κάθετη και εκεί περνάω 7 καταχωρίσεις ως "οριζόντια επί καθέτου"; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

@akis73

Ακριβώς αυτό πρέπει να κάνεις.
Καταχωρείς ως ξεχωριστό γεωτεμάχιο την κάθετη που σε ενδιαφέρει.
Έπειτα συνεχίζεις με τις οριζόντιες επί της καθέτου.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα.

Α) Καταχώριση Οικοπέδου / Γηπέδου: Προσδιορισμός
του οικοπέδου ή γηπέδου με αναφορά των κτισμάτων
και της σύστασης οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας επί
αυτού, εφόσον υφίστανται.
α. Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο, αντιστοιχεί μία καταχώ-
ριση Οικοπέδου / Γηπέδου. Σε περίπτωση ύπαρξης σύ-
στασης καθέτου ιδιοκτησίας, δύναται να γίνει ξεχωριστή
καταχώριση για κάθε τμήμα του οικοπέδου ή γηπέδου
που αποτελεί κάθετη ιδιοκτησία. Εφόσον έχει συσταθεί
οριζόντια ιδιοκτησία επί καθέτου, γίνεται υποχρεωτικά
ξεχωριστή καταχώριση Οικοπέδου / Γηπέδου για κάθε
κάθετη ιδιοκτησία

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα, να επιβεβαιωθώ και εγώ με κατι . Εχω οικόπεδο με σύσταση καθέτων ιδιοκτησιών,  η μια κάθετη εχει κτίσμα και η δεύτερη ειναι αδόμητη. Θέλω να εκδώσω ΗΤΚ για την δεύτερη (αδόμητη) . Καταχωρω στο μητρώο μόνο την δεύτερη κάθετη με εμβαδόν της 2ης κάθετης και επιλέγω αδόμητο ...σωστα? 

Στον τιτλο γραφω πχ ΚΑΘΕΤΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ -ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ 1 -ΑΔΟΜΗΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ......  ? 

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει ακόμη λειτουργούν κτηματολόγιο, το ΚΑΕΚ το αναφέρεις στα σχόλια με την σχετική επισήμανση και το εμβαδόν οικοπέδου και κάθετης βάσει ανάρτησης κτηματολογίου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.