Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή φόρου εισοδήματος


Recommended Posts

Επειδή πήρα ζεστά το θέμα σήμερα, επικοινώνησα, και πάλι τηλεφωνικά, το μεσημέρι, με την προϊσταμένη του Εισοδήματος και, μετά από έρευνα, μου απάντησε ότι, έχει αυτή χρεωμένη τη δήλωσή μου και δεν την έχει εκκαθαρίσει ακόμη γιατί ... θεωρεί ότι ... και με λίγα λόγια ζήτησε να της πάω τη σύμβαση που έχω, με ένα φορέα, για να ελέγξει αν οι υπηρεσίες που έχω προσφέρει εμπίπτουν στο μειωμένο ή στον αυξημένο συντελεστή!!! Το ... άλλο αστείο είναι ότι, μου είπε να πάω ... όταν επιστρέψει από την άδειά της στις 11.1.2010!!!

 

Πέραν του γεγονότος ότι το να κρατάει επί τόσους μήνες τη δήλωση, χωρίς να με ειδοποιήσει, είναι απαράδεκτη, θυμάμαι ότι και πέρυσι με πήρε κάποιος στο τηλέφωνο, τέλη Αυγούστου, για να με ρωτήσει για παρόμοιο θέμα και όταν του εξήγησα, τηλεφωνικά, τι συμβαίνει πραγματικά, την προώθησε στο ΚΕΠΥΟ.

 

Όσοι γνωρίζουν από αυτά, πιστεύουν ότι αυτός ο έλεγχος περιλαμβάνεται στην αρμοδιότητα της εκκαθάρισης της δήλωσης ή του ελέγχου των βιβλίων μου;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα πάλι στην ΔΟΥ Αμαρουσίου στην οποία και υπάγομαι αλλά γινόταν ένας κυριολεκτικός χαμός οπότε δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη για το θέμα της επιστροφής. Πάντως μπήκαμε 2010 και ακόμα περιμένω ποσό του 2008 το οποίο παρακρατεί το κράτος εδώ και δύο χρόνια. Θα ξαναπροσπαθήσω μετά τις εορτές μήπως και βγάλω άκρη. Το εκνευριστικό όμως είναι όπως προανέφερε ένας συνάδελφος είναι ότι έστω ας υποθέσουμε ότι υπάρχει ένα πρόβλημα με την δήλωση μου...Δεν θα έπρεπε τόσους μήνες να ειδοποιηθώ και να ενημερωθώ με μια επιστολή....Αλλά τέλος πάντων...Καλή χρονιά και υγεία σε όλους. Αυτά είναι τα πιο σημαντικά άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβγαλα άκρη. Μου ζητήθηκε να φέρω ασφαλιστική ενημέρωση από το Ι.Κ.Α και να υποβάλλω μια αίτηση κατάθεσης των χρημάτων σε συγκεκριμένο λογαριασμό (τον είχα ήδη υποβάλλει αλλά δεν ισχύει). Αυτά για να διευκολύνω όσους αντιμετωπίζουν παρόμοια θέματα..Για να αναφέρουμε και τα καλά θα πρέπει να επισημάνω ότι αν και υπήρχε αρκετός κόσμος η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά γρήγορη. Απλώς σε κάθε επίσκεψη σε ΔΟΥ και σε ΙΚΑ θα πρέπει να έχετε μαζί σας την σφραγίδα σας αλλά και το βιβλιάριο ώστε να μπορείτε να ολοκληρώσετε την εργασία όσο πιο σύντομα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

και με λίγα λόγια ζήτησε να της πάω τη σύμβαση που έχω, με ένα φορέα, για να ελέγξει αν οι υπηρεσίες που έχω προσφέρει εμπίπτουν στο μειωμένο ή στον αυξημένο συντελεστή!!! Το ... άλλο αστείο είναι ότι, μου είπε να πάω ... όταν επιστρέψει από την άδειά της στις 11.1.2010!!!

 

 

Όσοι γνωρίζουν από αυτά, πιστεύουν ότι αυτός ο έλεγχος περιλαμβάνεται στην αρμοδιότητα της εκκαθάρισης της δήλωσης ή του ελέγχου των βιβλίων μου;

 

όχι. Μπορεί να ελέγξει μόνο τη σύμβαση για την ταύτιση με ΜΣΚΚ ο έφορος, όχι ο υπάλληλος που καταχωρεί τα δηλωθέντα και ελέγχει ταύτιση με βεβαιώσεις αποδόσεων φόρων και ΦΠΑ.

 

Τα βιβλία δεν πάνε βόλτες, επειδή το ζητάει ένας υπάλληλος.

 

Ρώτα την που πρέπει να υποβάλλεις αίτηση για απόδοση τόκων για την υπερημερία αυτή.!!!8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να λέμε και τα καλά, 6 εργάσιμες ημέρες αφού είχα καταθέσει τα τελευταία χαρτιά που μου ζητήσαν μπήκαν τα λεφτά στον λογαριασμό μου. (Δευτέρα 18-01-2010).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Για να λέμε και τα καλά, 6 εργάσιμες ημέρες αφού είχα καταθέσει τα τελευταία χαρτιά που μου ζητήσαν μπήκαν τα λεφτά στον λογαριασμό μου. (Δευτέρα 18-01-2010).

 

Μιλάς για την επιστροφή του 2008?

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά επειδή βλέπω πως κάποιοι δεν έχουν πάρει επιστροφή του 2008

κάνατε ερώτηση στην εφορία;;;

τι σας απάντησαν;;;

 

σε μια φίλη μου που είχε καθυστέρηση στην επιστροφή, εξέτασαν το θέμα επιτόπου και έγινε σχεδόν άμεσα η επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Μην σου φαινεται περιεργο.. Απ'οπου μπορουνε καθυστερουνε λεφτα για να εχουν "πλασματικα" γεματα ταμεια.. Παλια τακτικη.. Απλα παλιοτερα αυτα τα κανανε σε αλλα κονδυλια, τωρα εχει χοντρινη το παιχνιδι και το κανουν σχεδον παντου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.