Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Στην αρχή πίστευα πως δεν υπήρχε λόγος να δηλωθεί κάπου. Αλλά ο λογιστής μου, που ενημερώθηκε από την εφορία του είπαν πως πρέπει να δηλωθούν τα ποσά αυτά στο εδάφιο 310 της Περιοδικής δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο ΟΑΕΔ ισχυριζόταν πως δε χρειαζόταν να δηλωθεί πουθενά

 

εγώ προσωπικά το δήλωσα διότι θεωρούσα πως αυτό είναι το πιο ορθό

εφόσον υπαρχει ειδικό εδάφιο και στην Περιοδική δήλωση και στην Φορολογική δήλωση

--------

εφόσον οι οδηγίες του ΟΑΕΔ ήταν να μη δηλωθεί δεν το βρίσκω τόσο τρομερό κάποιος να μην το έχει κάνει

επιμένεις πως ο ΟΑΕΔ ισχυρίζεται το αντίθετο και εν ανάγκη παίρνουν τηλ και το επιβεβαιώνουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γίνει κάτι αν δεν δηλωθεί όχι….

 

Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος είναι καθαρά ενημερωτικό και δεν επηρεάζει την Περιοδική Δήλωση…….

Link to comment
Share on other sites

Mια ερώτηση και από μένα για το προγραμμα.

Αν και με έναρξη το 2008 λόγω αλλαγής έδρας σκέφτομαι έστω και τελευταία στιγμήνα κάνω αίτηση.

Αναφέρει, λοιπόν, το πληροφοριακό έντυπο ότι πρέπει το ατομικό εισόδημα να είναι κάτω από 15.000 ευρω. Με την λέξη ατομικό εννοεί το δηλωθέν εισόδημα ή το συνολικό (μαζί με τα αυτοτελή φορολογητέα)??

Link to comment
Share on other sites

Το δηλωθέν εισόδημα εννοεί. Όχι ακαθάριστα έσοδα, ούτε φορολογητέο εισόδημα.

Δηλωθέν εισόδημα = ακαθάριστα έσοδα Χ (συντελεστή).

Χωρίς να αφαιρέσεις ασφαλιστικές εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις ποσο καιρό κάνει ο ΟΑΕΔ να δώσει την προκαταβολή?? Έκοψα τιμολόγιο 5 Οκτ. μου ειπαν σε 20 μέρες αλλα τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι μου είπαν στον τοπικό ΟΑΕΔ που έκανα την αίτηση οι προέγκρισεις μέχρι στιγμής έχουν κάνει για να βγουν από 20 μέρες μέχρι 4 μήνες. Αυτό το διάστημα λόγω των εκλογών θα πρέπει να ξανασυσταθεί η τριμελής επιτροπή που ελέγχει τις αιτήσεις αρα θα αργήσουν κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία, εγώ έκανα την ηλεκτρονική αίτηση αρχές Ιουλίου, πήρα την προέγκριση αρχές Αυγούστου , η επιτροπή ήρθε στα μέσα Οκτώβρη, έκοψα τιμολόγιο 19 Οκτώβρη και μου είπαν ότι τη πρώτη δόση θα την πάρω τέλος Νοέμβρη. Δηλαδή από την ημέρα που κάνεις αίτηση μέχρι να πάρεις την πρώτη δόση 5 μήνες ! καλώς εχόντων των πραγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη υπερβολή (για αδιευκρίνιστους λόγους κατά τη γνώμη μου, καθώς αναφέρεται ρητά στην προκήρυξη ότι "... μεταξύ ημερομηνίας προέγκρισης (την ημέρα βασικά που πας και παίρνεις την απόφαση και υπογράφεις ότι παρέλαβες) και 1ου ελέγχου, μεσολαβεί περίοδος όχι μεγαλύτερη από 30 ημερολογιακές ημέρες". Τα υπόλοιπα καλά τα είπες. Τουλάχιστον στον ΟΑΕΔ το δικό μου, επειδή ακριβώς την ίδια απορία είχα και εγώ και το ρώτησα, μου είπαν ότι εάν καταθέσω τα χαρτιά μέχρι 10 του μηνός (και αυτό ισχύει για οποιαδήποτε δόση έχεις να λάβεις), τότε καταθέτονται στο διάστημα μεταξύ 20-25 του ιδίου μηνός (για την ακρίβεια, εγώ έλαβα και τις 3 δόσεις στις 25). Αν όμως καταθέσεις τα δικαιολογητικά (εννοείται πως ο έλεγχος έχει προηγηθεί) ας πούμε 11 ή 12 του μηνός, πάει για την ίδια περίοδο (20-25) του επόμενου μήνα. Με λίγα λόγια, στέλνουν τα χαρτιά κάθε 10 του μηνός στα κεντρικά του ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.