Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Επειδή θα υποβάλλω πρώτη φορά ΦΕΜ,  μερικές ερωτήσεις επιβεβαίωσης ως προς την συμπλήρωση του:

 

1) Στο πεδίο "Αξία έργου" συμπληρώνεται το ποσό που προκύπτει απο το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ;

2) Όμοια για το πεδίο "Νόμιμη ή συμβατική αμοιβή μηχανικού" οτι προκύπτει απο το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ;

3) Στο πεδίο "Καθορισθείσα αμοιβή μηχανικού" οτι αναγράφεται πάνω στην αντίστοιχη ΑΠΥ;

4) Στο πεδίο "Προκαταβλητέος φόρος στην αμοιβή για μελέτη προς 10%" , θα είναι του ποσού που αναγράφω στην ΑΠΥ,δλδ της καθορισθείσας;

5) Στο πεδίο "Στοιχεία έργου" είναι υποχρεωτική η συμπλήρωση όλων των πεδίων του;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1) Ο προϋπολογισμός του έργου

2) Την συμφωνηθείσα αμοιβή

3) Την συμφωνηθείσα αμοιβή

4) Την συμφωνηθείσας αμοιβής

5) Εγώ τα συμπληρώνω, δεν είναι και κρατικά μυστικά.... Σαν διάρκεια βάζω 48 μήνες

Link to comment
Share on other sites

@χαιδω

 

Άλλαξε επειγόντως λογίστρια. Αυτές οι συμβουλές είναι για καφενείο. Θα περίμενα από επιστήμονα ορθότερη αντιμετώπιση και όχι αρλούμπες!!!

 

Τέλος έχω μεγάλη απορία να δω αν θα δεχτεί η εφορία ΦΕΜ με 20%!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@χαιδω

 

Άλλαξε επειγόντως λογίστρια. Αυτές οι συμβουλές είναι για καφενείο. Θα περίμενα από επιστήμονα ορθότερη αντιμετώπιση και όχι αρλούμπες!!!

 

Τέλος έχω μεγάλη απορία να δω αν θα δεχτεί η εφορία ΦΕΜ με 20%!!!!!!!!!!

 

Αν και δεν συμφωνώ με τις υποδείξεις της συναδέλφου  , έχουν μια κάποια λογική.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν υπαρχει εργο, αλλα δεν βαζεις τιποτα.

(αν εχεις αμοιβες αποτυπωσης και στατικων μπορεις να βαλλεις τον προυπολογισμο αυτο)

 

 

Ερωτημα

Για υποθεση Ν4014, εχω πληρωθει κανονικα αποτυπωση, Τοπογραφικο και αμοιβες Ν4014.

Ο ιδιοκτητης δεν θελει να προχωρησει.

 

Να υποθεσω οτι δεν πληρωνω ΦΕΜ, εκτος και αν (και οταν) θελησει να υπαχθει???

Link to comment
Share on other sites

Terry, μικρή διαφορά βλέπω επί της ουσίας. Όπως βλέπω να μας πηγαίνουν ... τρένο (να μην πω κάτι άλλο) με τις προκαταβολές φόρου από το ο.ε. 14 και μετά, μάλλον κέρδος θα χεις να το πληρώσεις! αλλιώς θα το πληρώσεις του χρόνου "προσαυξημένο" με την προκαταβολή του επόμενου έτους!

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Ερωτημα

Για υποθεση Ν4014, εχω πληρωθει κανονικα αποτυπωση, Τοπογραφικο και αμοιβες Ν4014.

Ο ιδιοκτητης δεν θελει να προχωρησει.

 

Να υποθεσω οτι δεν πληρωνω ΦΕΜ, εκτος και αν (και οταν) θελησει να υπαχθει???

Γνώμη μου είναι ότι άμα κόπηκε η ΑΠΥ, τότε πρέπει να πληρωθεί και το ΦΕΜ. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.