Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω το εξης προβλημα: Υπέβαλα 4 τακτοποιήσεις στην πολεοδομία. Μου επιστρεψαν τα 2 μπλε χαρτια απόδειξη είσπραξης (χ4 φορές) αλλά τα πράσινα (Α4 απόδειξη είσπραξης) μόνο για τους 2 φακέλους. Μου είναι απαραίτητα αυτά ? Επρεπε να τα κρατήσουν και για τους 4 φακέλους?

Επίσης ποιά είναι η καταληκτική ημερομηνια εξοφλησης εφαπαξ του προστιμου απο τη στιγμή που βγει από την πολεοδομία?

Οποιος συνάδελφος ξέρει ας με ενημερώσει παρακαλώ. Ευχαριστώ

Έλεος εσύ δεν έχεις διαβάσει ούτε μία φορά το νόμο, ή μάλλον έστω και μία παράγραφό του και έχεις κάνει 4 τακτοποιήσεις? Μπράβο σε παραδέχομαι:wink: (Εμάς ποιος μας καταράστηκε?:rolleyes:) Αν και εκτός θέματος :

Ό,τι ισχύει για 1η δόση, ισχύει και για εφάπαξ, μέχρι 28/04/2011. Και με έκπτωση 10% επί του όλου ποσού. Δηλαδή αν 1000 Ε το πρόστιμο 1000-250(το παράβολο)=750(=6x125 για έξι ισόποσες). Με έκπτωση 10% x 1000 = 100, άρα 900 το πρόστιμο. 900-250. Οπότε για εφάπαξ άλλα 650

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε εταιρεία Α.Ε. στην οποία έχει βγει η άδεια και έχει γίνει τακτοποίηση Η/Χ των ακινήτων της, τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών δεν πρέπει να κόψω για να μπει στα έξοδά της? Κάπου στο φόρουμ διάβασα ότι μόνο Α.Π.Υ πρέπει να κόβουμε αλλά τότε πώς βγαίνει από τα έξοδα της εταιρείας?

Έχω μπλοκάκι με Τ.Π.Υ. απλά δεν έχει τύχει ποτέ παρόμοιο. Σε κάποιο άλλο Τ.Π.Υ. βιβλίο που είχα, είχα κόψει σε εταιρεία, το έκανα ως διακοσμήτρια και όχι ως μηχανικός, γι'αυτό ρωτάω.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τιμολόγιο Π.Υ. θα κόψεις (ως μηχανικός) μόνο αν πάρεις λεφτά από το Δημόσιο.

 

πολλά λεφτά από το Δημόσιο....:lol:

Ευχαριστώ πολύ άρα ΑΠΥ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να κάνω ως μηχανικός ολη την διαδικασία για την ρυθμιση ασχέτος αν δεν ειναι στο τοπο του ακινητου; Δηλαδη εγω ειμαι πχ Λαρισα και θελω για καποιον φιλο μου που εχει το ακινητο του στην Αθήνα, να κανω το χαρτομάνι για την ρυθμιση και να το καταθέση αυτος πηγαίνοντας στον αντιστοιχο Δήμο.

Ή θα πρεπει να πληρωσω στην ΔΟΥ που ανήκει το ακίνητο;

Πιστευω πως γίνεται απο την στιγμή που θα μπορει να γίνει και ταχυδρομικα η αποστολή του χαρτομανιού.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς, απλά μπορεί να σε ρωτήσουν στην εφορία σου σε ποια ΔΟΥ ανήκει το ακίνητο

 

 

Δεν έχει καμία σημασία αυτό για τις ρυθμίσεις Η/Χ. Το δε παράβολο πληρώνεται σε οποιαδήποτε ΔΟΥ ούτως ή άλλως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.