Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαιωση Μηχανικου- Προβλήμα


Recommended Posts

Συμπληρώνοντας:

 

Σε κάθε βεβαίωση, εκτός των άλλων, ο ιδιοκτήτης μας προσκομίζει "τίτλους ιδιοκτησίας".

Αν τους διαβάσουμε θα δούμε σε τι αφορούν. Εκεί θα είναι γραμμένα όλα όσα "χρήζουν" ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν στους τίτλους που θα μας δείξει ο ιδιοκτήτης να μην υπάρχει, ενώ υφίσταται, κάποιο παρακολούθημα?

Επίσης, στην περιγραφή στο σύστημα του ΤΕΕ, περιγράφουμε ακριβώς που αναφέρεται η δήλωση (διαμέρισμα Ω 94), αυτό εμπεριέχει αυτόματα και το παρακολούθημα, εάν δεν το αναφέρουμε εμείς πουθενά?

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος μεταβίβασης πάντα αναφέρει και το παρακολούθημα.Αν δεν το αναφέρει σημαίνει 'οτι δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα και από μένα συνάδελφοι!

 

Θα ήθελα την άποψή σας επί του εξής θέματος: στην άδεια έχω έναν ισόγειο χώρο γραφείου. Στη σύσταση όμως ο χώρος χαρακτηρίζεται ως κατάστημα. Μπορώ να βεβαιώσω; Χρειάζεται αλλαγή χρήσης; Η γνώμη μου είναι ότι υπάρχει λάθος στη σύσταση, καθώς φαίνεται να περιγράφει ο συμβολαιογράφος άλλο σχέδιο από το εγκεκριμένο που έχω εγώ μπροστά μου....

Link to comment
Share on other sites

με βάση την Ο.Α ο χώρος είναι γραφείο όπως λες. Σήμερα ο χώρος τι χρήση έχει; Γραφείο ή κατάστημα ή κάτι άλλο. Αν ο χώρος έχει διαφορετική χρήση από την εγκεκριμένη απαιτείται τακτοποίηση λόγω αυθαίρετης αλλαγής χρήσης σε σχέση με την εγκεκριμένη από την άδεια χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Ισώς επειδή είναι ισόγειο να περάστηκε εκ παραδρομής ως κατάστημα απο την συμβολαιογράφο.

Πάντως αν είναι κενό και πρόκειται για μεταβίβαση και ο νέος ιδιοκτήτης θέλει να το κάνει κατάστημα, εσύ δίνεις βεβαίωση για γραφείο και μετά ο νέος ιδιοκτήτης προχωρά σε αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπορώ να βεβαιώσω ως γραφείο γιατί και ο αγοραστής ως γραφείο το θέλει αλλά κολλάει η συμβολαιογράφος η οποία θέλει να αναφέρεται ως κατάστημα...και ζητάει αλλαγή χρήσης.......................

Ο πωλητής πήγε στην πολεοδομία να ζητήσει βεβαίωση ότι δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης για να το περάσουν ως κατάστημα.

Υπάρχει λογική σε αυτό; Εφόσον βγήκε άδεια για γραφείο και είναι γραφείο, προς τι όλο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρότεινα εγώ καθώς είναι λάθος αναγραφή στη σύσταση,αλλά δεν το δέχεται η συμβολαιογράφος. Πρέπει λέει να συναινέσουν και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας και να αλλάξει ο κανονισμός.

Περιμένω τώρα έγγραφη βεβαίωση από την Πολεοδομία για το ότι δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης από γραφείο σε κατάστημα (θα μου την προσκομίσει κατά τα λεγόμενά του ο ιδιοκτήτης) για να το δηλώσω ως κατάστημα και να είναι σύμφωνη με τη σύσταση η βεβαίωσή μου...

Νομίζω με αυτό τον τρόπο είμαι κατοχυρωμένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε βεβαίωση Ν.4014 διαμερίσματος οποίο είναι μια χαρά φαίνεται να έχω πρόβλημα με την θέση στάθμευσης πυλωτής Ρ1 που το συνοδεύει ως παρακολούθημα.

 

Η θέση στάθμευσης στην οικ. αδεια του 1984 αλλά και στην σύσταση φαίνεται να πατάει εν μέρει στον πίσω ακάλυπτο κάτι που στην πράξη δεν ισχύει καθώς μεταξύ πυλωτής και πίσω ακάλυπτου υπάρχει μισό μέτρο υψομετρική διαφορά και τα οχήματα δεν εξέχουν καθόλου από την πυλωτή. Αυτό έχει σαν συνέπεια η Ρ1 να είναι  πιο "στριμωγμένη" από ότι φαίνεται στην άδεια.

 

Επίσης στο σχέδιο της σύστασης η Ρ1 είναι στραμμένη ενώ στην οικ. αδεια είναι ευθεία.

 

Οι διαστάσεις δεν είναι ακριβώς όπως στα σκίτσα αν σας φαίνονται πολύ στενές οι διελεύσεις των θέσεων αλλά στο περίπου είναι έτσι. 

 

Το θέμα είναι να δώσω την βεβαίωση ή θα με κυνηγάει ο αγοραστής που πήρε μία θέση που μπαίνεις δύσκολα ?

post-86-0-25879400-1370879279_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.