Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση εγγράφων συμφωνιών 3μήνου - απαιτείται ή όχι;


Recommended Posts

Off topic:

 

Μια ριζοσπαστική λύση για την επίλυση της οικονομικής κρίσης που πλήττει τη Σουαζιλάνδη εισηγήθηκε ένας βουλευτής της χώρας αυτής: να αυξηθεί η φορολογία στους μάγους-γιατρούς και τους μάντεις.
 
Τα μέντιουμ, που αποκαλούνται "σανγκόμα", πληρώνουν ετησίως φόρο επιτηδεύματος 10 εμαλανγκένι (περίπου 90 λεπτά του ευρώ) αλλά ο βουλευτής Μαζαχόντβουα Κουμάλο υποστηρίζει ότι τα τελευταία χρόνια έχουν τετραπλασιάσει τις τιμές που χρεώνουν στους πελάτες τους. 
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εξ όσων εχω πληροφορηθεί βαίνει προς αναστολή και η υποβολή για τη χρήση 2013.

 

Aνεστάλει ήδη με την ΠΟΛ 1056/19-02-2014.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

τα ιδιωτικα συμφωνητικα των αυθαιρέτων με τον 4014 τα έχω αλλά δεν τα έχω ανεβάσει πουθενά..μπορώ τώρα να τα ανεβάσω στο σύστημα αμοιβών; θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα;

 

Επίσης τι ακριβώς αφορά η 20η Φεβ; τι πρέπει να έχουμε κάνει μέχρι τότε;

καποια απαντηση???????????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά και Καλά,

 

σύμφωνα με το άρθρο αυτό: http://www.taxheaven.gr/calendar/index/view/id/3568

 

θα πρέπει να υποβάλλουμε στις αρμοδίες Δ.Ο.Υ. στοιχεία και συμφωνητικά του Α' τριμήνου 2014 μέχρι 20 Απριλίου του 2014. Σε κάποιο άλλο θέμα, το οποίο δεν μπόρεσα να βρω, έχει επισυνάψει ένα αρχείο ο Συνάδελφος georgegaleos το οποίο εξυπηρετεί το σκοπό αυτό. Το αρχείο είναι αυτό: katastasi_symfoniyikon.xls

 

1) Τελικώς υφίσταται αυτή η απαίτηση ή όχι ;

 

2) Εάν υφίσταται, στο ανωτέρω αρχείο πρέπει να αναγράψουμε στοιχεία για συμφωνητικά που αφορούν:

 

      i) ΠΕΑ
     ii) Καθήκοντα Τεχνικού Ασφαλείας
    iii) Τακτοποιήσεις
   

3) α) Τα συμφωνητικά τα στοιχεία των οποίων θα αναγράφονται στο ανωτέρω αρχείο πρέπει να είναι συμφωνητικά που:

 

         i) Θα φέρουν επικυρωμένα γνήσια υπογραφής συμβαλλομένων ;
         ii) Θα έχει ήδη κατατεθεί ένα αντίγραφο στην αρμoδία Δ.Ο.Υ.;

   β) Σε περίπτωση που απαιτούνται τα αi και αii και δεν έχουν τηρηθεί, δηλαδή μη επικυρωμένα γνήσια υπογραφής ή/και
        μη κατατεθειμένα στην αρμοδία Δ.Ο.Υ. συμφωνητικά, τι πρέπει να κάνουμε ; 

 

4) Εφόσον συμπληρωθεί το αρχείο πώς υποβάλλεται, το εκτυπώνουμε και το πάμε στην αρμοδία Δ.Ο.Υ. ;  

5) Ποιές είναι οι κυρώσεις περί μη εγκύρου υποβολής ;

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε να απαντήσω εν συντομία ποια είναι η δική μου πρακτική:

 

1. Απο αυτά που έχω διαβάσει από εδώ και από νομοθεσία νομίζω πως υφίσταται η απαίτηση.

 

2. Ναι για όλα

 

3. i) Προσωπικά δεν τα έχω με γνήσιο υπογραφής γιατί αν ζητούσα και αυτό για ΠΕΑ θα μου τα χώνανε οι πελάτες 

ii) Η δική μου εφορία ζητάει μόνο τη λίστα, όχι το ίδιο το συμφωνητικό, οπότε όχι στην ερώτηση σου.

 

4. Τυπώνω και σφραγίζω 2 αντίγραφα. Τα θεωρούν στην εφορία και κρατάω το 1 εγώ

 

5. Σε ένα γνωστό μου γύρω στο 60αρι, αλλά αυτό είναι υπό διαπραγμάτευση με τον έφορα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή για όλα , ανεξάρτητα αν είναι ιδιώτης, ανεξάρτητα ποσού?

εγώ είχα ρωτήσει και πέρυσι την λογίστρια, είχε πεί δεν χρειάζεται!

Πάντως σε όλα έχω καταθέσει ΦΕΜ. Αυτό δεν είναι απόδειξη, αφού εκεί έχω την συμφωνηθείσα τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.