Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

Απορία που ακόμα δε μου έχει λυθεί....

Γιατί στη 2η σελίδα, στην "Υπολογιζόμενη ετήσια ενεργειακή απαίτηση ανά τελική χρήση" η κατανάλωση του ΖΝΧ μου βγαίνει η ίδια και σε επιθεωρούμενο κτήριο και σε ΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε πρόσεξε, δεν μιλάει για κατανάλωση αλλά για απαίτηση. Δηλαδή φορτίο. Στην περίπτωση του ΖΝΧ αυτό που καθορίζει τις ανάγκες στις κατοικίες π.χ. είναι ο αριθμός δωματίων που είναι ίδιος και στο εξεταζόμενο κτήριο και στο ΚΑ. Δεν είναι ίδιες όμως οι ανάγκες για θέρμανση ή ψύξη λόγω μονώσεων κλπ. στο ΚΑ (διαφορετικές θερμικές απώλειες και ψυκτικά φορτία).

Από εκεί και πέρα η ενεργειακή κατανάλωση που θα έχουμε για να καλύψουμε την ενεργειακή απαίτηση, εξαρτάται από τους επι μέρους β.α. των συστημάτων παραγωγής, διανομής. εκπομπής κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ανάλογη περίπτωση αλλά καταλαβαίνετε οτι σε 540 σελίδες δεν είναι καθόλου εύκολο να αναζτηθεί.

Έχω ΠΕΑ μονοκατοικίας όπου στη ΘΖ δεν υπάρχει ο χώρος λουτρού (~ 3,5τμ) και βρίσκεται σε ανεξάρτητο κτίσμα σε απόσταση 0,70μ απο τη ΘΖ.

(δες σκαρίφημα)

Δεδομένου οτι για ανεξάρτητο κτίσμα επιφάνειας < 50τμ δεν εκίδεται ΠΕΑ και οτι στο αρχείο xml δεν θα γίνουν υπολογισμοί για κατανάλωση ΖΝΧ,

θα ήθελα την άποψη σας (εάν κάποιος έχει αντιμετωπίσει ανάλογη περίπτωση) στο πως πρέπει να χειριστώ το θέμα.

Ήδη έχω στείλει ανάλογο μήνυμα στην ΕΥΕΠΕΝ, αλλά δεν ξέρω πότε θα απαντήσει.

Ευχαριστώ

 

Screenshot_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολείσαι όπως λέει ο iks.

 

ΠΕΑ εκδίδεται για κτίριο <50 τμ. Ως προς τις ελάχιστες απαιτήσεις στο σύνολό τους εξαιρούνται.

Δεν θα βγάλεις όμως ΠΕΑ για το λουτρό - W.C.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ #iks για την απάντηση  

 

32 λεπτά πριν, hkamp said:

ΠΕΑ εκδίδεται για κτίριο <50 τμ.

Ηλία ευχαριστώ και σένα για την απάντηση ...  αλλά θύμισε μου που γράφει για ΠΕΑ < 50 τμ ?

Στην εγκύκλιο ΔΕΠΕΑ/Γ/172335/16-2-2016, στην αρχή της  σελ. 4 αναφερει  :

 ζ),  μεμονωμένα κτίρια με συνολική ωφέλιμη επιφάνεια, ήτοι μικτή επιφάνεια δαπέδων των κλειστών στεγασμένων χώρων του κτιρίου που προορίζονται για την εξυπηρέτηση των αναγκών της κύριας χρήσης του, μικρότερη από πενήντα τετραγωνικά μέτρα (50 τ.μ.).

εγω εκει βασίστηκα και ανέφερα οτι δεν χρειάζεται ΠΕΑ, δεδομένου οτι αναφέρεται σε χώρους εξυπηρέτησης αναγκών κύριας χρήσης < 50 τμ ...

εσυ βάση ποιάς νομοθεσίας στηρίζεις την άποψη σου ?

Ποιό επεισόδιο έχω χάσει ? :evil:

Link to comment
Share on other sites

Είχα στο μυαλό μου Δημήτρη τη γενική περίπτωση κτιριακών μονάδων < 50 τμ (παρ. 7 άρθρο 12 Ν4122).

Προφανώς αναφέρεται η εγκύκλιος στην ειδική περίπτωση που έχεις κτίριο ανεξάρτητο που λειτουργεί μόνο σε συνάρτηση με την εξεταζόμενη κτιριακή μονάδα, όπως στη δική σου περίπτωση.

Εδώ ο Ν4122 νομίζω ότι παρουσιάζει ένα ψιλοconflict όπως διατυπώνεται στην παρ.6 του άρθρου 12 -> παρ. 7 στ) άρθρο 4 -> παρ. 7 άρθρου 12.

 

 

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Για άδεια δόμησης σε επισκευή οικίας, θέλω να δω αν απαιτείται ΚΕΝΑΚ ή όχι. Υπάρχει κάπου κάποιο παράδειγμα υπολογισμού, για να καταλάβω τι ακριβώς πρέπει να συμπεριλάβω στους υπολογισμούς μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.