Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα δημόσια έργα, ποιός κάνει την αίτηση για τον ελεγκτή δόμησης;

 

από την τεχνική υπηρεσία μου είπαν, ότι οι μηχανικοί του δημοσίου δεν έχουν κωδικούς και μου ζήτησαν εμένα (είμαι ο ανάδοχος) να κάνω την αίτηση με τους δικούς μου κωδικούς

Εαν τελικά κάνω εγώ την αίτηση, ενώ είμαι ο ανάδοχος και όχι ο επιβλέποντας, μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Μόνο ο επιβλέπων μπορεί να κάνει αίτηση για ΕΔ.

 

υ.γ. Κοίτα να μην σε βάλουν εσένα τώρα πίσω-πίσω επιβλέποντα....

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. Κοίτα να μην σε βάλουν εσένα τώρα πίσω-πίσω επιβλέποντα....

 

Δεν μπορεί να μην υπάρχει επιβλέπων σε δημόσιο έργο ... απλά κρύβεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

βγηκε νεα αδεια για αποπερατωση υφισταμενου συμφωνα με το 4030 (αρχικη αδεια του 98 που εχει ληξει). το κτηριο εχει τελειωσει, τι κατηγορια ελεγχου θα πρεπει να βαλω; πιστευω τελικος ελεγχος κατηγορια Β , πιστευετε οτι θα υπαρχει προβλημα που δεν υπαρχει αρχικος ελεγχος; η οικοδομη ηταν στο σταδιο ολοκληρωμενου φεροντος οργανισμου οταν βγηκε η αδεια αποπερατωσης. 

Link to comment
Share on other sites

Ο αρχικός γίνεται πριν τη θεμελίωση. Εφόσον είχες ολοκληρωμένο φέροντα οργανισμό τι αρχικό να κάνεις;

Μόνο τελικο

Link to comment
Share on other sites

μετά από διαφορά τηλέφωνα με υπηρεσίες καταλήξαμε , κατηγορία Α ένας τελικος έλεγχος....βεβαια το τι θα ελέγξει ο ελεγκτής ειναι αλλο θέμα, στο ΤΔεΚ  μου είπαν ότι θ ελέγξει το διάγραμμα δόμησης και ας μην υπάρχει ως επιλογή στο πόρισμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε εργο"νομιμοποιηση αυθαιρετων τμηματων και προσθηκη ισογειου τμηματος" εχω να κανω αρχικο ελεγχο. Ασχολουμαι καθολου με τη νομιμοποιηση αυθαιρετων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.