Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Όταν λες "δεν απέκλινες" τι εννοείς.

Τα έκανα πάντως βασισμένος στον παλιό ΚΕΝΑΚ. Βασικά μόνο τις παρεμβάσεις άλλαξα.

Φοβόμουν ότι αν το έκανα με το 1.31 και τον νέο κενακ, μπορεί να μην πετύχαινα στο νέο πιστοποιητικό την εξοικονόμηση που προβλεπόταν βάσει σεναρίου στο πρώτο πιστοποιητικό. Ωστόσο τώρα αφού το κάνω με το ίδιο προγραμμα και τον παλιό κενακ, αν δεν αλλάζουν τα σενάρια μου (που σε μένα δεν αλλάζουν-ο πελάτης υλοποίησε αυτά που προβλέπονταν) αναμένω να έχω την προβλεπόμενη εξοικονόμηση που είχε υποδειχθεί από το πρώτο πεα... Αυτό εννοούσα...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με την 1.29 κάνουμε τα δεύτερα

(Από επίσημη ενημέρωση)

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ και εσένα tetris.

Το ΠΕΑ αλήθεια, θα έχει την παλιά μορφή;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και κάτι που ξέχασα να ρωτήσω χτες...

 

Στο λόγο έκδοσης του πιστοποιητικού βάζω το "Εξοικονόμηση κατ' οίκον - δεύτερη ενεργειακή επιθεώρηση" σωστά;

 

Το "ΠΕΑ 2ης ενεργειακής επιθεώρησης του Ν. 4178/2013" τι ακριβώς είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αφορά την ενεργειακή αναβάθμιση αυθαιρέτου (απο κητηγορία Δ και κάτω) που το 50% του προστίμου μπορεί να γίνει σε ενεργειακές επεμβάσεις όπως στο πρόγραμμα εξοικονομώ κατ' οικον.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το είδαν ήδη ... τροποποίηση της απόφασης έγκρισης του ΚΕΝΑΚ για το "Εξοικονόμηση κατ' οίκον".

τροποποίηση ΚΕΝΑΚ για Εξοικονομώ.pdf

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει έρθει ένας με εξοικονομώ και μου ζητάει δεύτερο ενεργειακό. Δεν βρίσκει λέει τον παλιό μηχανικό. Μπορεί να μου πει κάποιος εκτός από το ενεργειακό τι άλλο πρέπει να κάνω ? Συμπληρώνω κάποια έντυπα π.χ. ? Δεν έχω ασχοληθεί με εξοικονομώ.

 

Επίσης η αμοιβή του ΠΕΑ, βάζω νόμιμη και με πληρώνει αμέσως ο πελάτης ?

 

Τέλος μπορώ εκ των υστέρων να δηλώσω και σύμβουλος έργου ? Νομίζω αυτό δηλώνεται στην αρχική αίτηση.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώντας από το τελευταίο, μπορείς να δηλώσεις σύμβουλος έργου, ας έχει δηλωθεί άλλος στην αρχική αίτηση. Άλλωστε εσύ θα κάνεις την δουλειά.

 

1. Ζητάς το 1ο ΠΕΑ (Θα σου χρειασθεί ο Α/Α) και το "Έντυπο πρότασης παρεμβάσεων" που κατέθεσε στην τράπεζα με την αίτησή του (το βρίσκει ο πελάτης από την τράπεζα). 

 

2. Ζητάς τα τιμολόγια, δελτία αποστολής και τα υπόλοιπα έγγραφα (Υπεύθυνες δηλώσεις, πιστοποιητικά, CE, κλπ έγγραφα) από τους προμηθευτές - αναδόχους, (βλέπε οδηγό προγράμματος).

 

3. Κάνεις την ενεργειακή επιθεώρηση και το 2ο ΠΕΑ.

 

4. Συμπληρώνεις τα έντυπα : "ΠΑΡΆΡΤΗΜΑ X - Έντυπο Καταγραφής Παρεμβάσεων - Ολοκλήρωσης" και "ΠΑΡΆΡΤΗΜΑ XIΙ Έντυπο Εκταμ. Συν ή Υπολ.δαν Χορ. Κινήτρων" (από τον οδηγό του προγράμματος)

 

5. Πληρώνεσαι μετρητά από τον πελάτη και κόβεις ΑΠΥ με την νόμιμη αμοιβή και την επισυνάπτεις μαζί με την ΑΠΥ του 1ου Ε.Ε. (αν την έχει).

 

6, Κόβεις ΑΠΥ επί πιστώσει για την αμοιβή του συμβούλου έργου (250 € + ΦΠΑ).

 

7. Όλα τα παραπάνω (Τιμολόγια, έντυπα, 2ο ΠΕΑ, ΑΠΥ κλπ) τα δίνεις στον πελάτη να τα πάει στην τράπεζα.

 

 

10. ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ X_Εντυπο Καταγραφής Παρεμβάσεων - Ολοκλήρωσης.doc

12. ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ XIΙ Εντυπο Εκταμ.Συν ή Υπολ.δαν_Χορ. Κινητρων.doc

9.Γ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ IΧ_Γ κοινή YΔ προμηθευτή - αναδόχου.doc

ΥΔ για ΙΒΑΝ Προμηθευτή.doc

ΥΔ για ΙΒΑΝ Συμβούλου έργου.doc

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.