Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

ΣΕ Δήλωση προερχόμενη απο τον 4014 και ευρισκόμενη σε υπαγωγη στον 4178 ,συμφωνα με την κατηγοριοποιηση του 4014 ειναι κατ.1(δελτιο δομικης τρωτοτητας κατ.1).Αλλαζω κατι εκει που λεει ενημερωση τρωτότητας?

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα ο ιδιοκτήτης έχει κάνει 2 εξωτερικές αυθαίρετες αποθήκες. Θα κάνω δεδοτά για τις 2 αποθήκες. Για το κυρίως κτίσμα που δεν έχει αυθαιρεσίες χρειάζεται τρίτο δεδοτα? Μήπως γλυτώνω και τη μελέτη στατικής επάρκειας?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, στα πεδία 14 και 15 που αφορούν στην επιφάνεια τι κάνουμε όταν έχουμε υπόστεγο και ημιυπαίθριο?

Αναφέρομαι σε κλασσικό σπίτι χωριού π.χ. 100τμ κατοικία με υπόστεγο 15τμ και ημιυπαίθριο 20τμ. Ποια επιφάνεια βάζω στο πεδίο 14? 100? 115? 120? ή 135?

Το υπόστεγο είναι κλασσικά ανοιχτό από δύο ή τρεις πλευρές σκεπασμένο με ξύλινη στέγη και υπάρχουν 3-4 ξύλινα κολωνάκια. Θα μπορούσε δηλαδή να θεωρηθεί και αυτό ημιυπαίθριος (?).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα σε όλους. Έχω τις εξής απορίες:

1. Έχω περίπτωση αυθαιρεσιών ισόγειας κατοικίας προ του 1975 (ένα τμήμα της κατοικίας είναι αυθαίρετο) και παράλληλα με δύο ισόγειες αποθήκες προ του 1975 επίσης αυθαίρετες. Επειδή είναι κατηγορίας 1 (προ '75) απαλλάσσονται από ΔΕΔΟΤΑ έτσι δεν είναι?

2. Στην ίδια δήλωση, έχω και αποθήκη κατηγορίας 5. Συντάσσω ΔΕΔΟΤΑ, μόνο για αυτήν, σωστά?

Σας ευχαριστώ.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

@λάφης σπύρος: και στην κατηγορία 1? αφού στα δικαιολογητικά του νόμου δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.

και για να το πάω παραπέρα:

έστω η κατηγορία 1 που αναφέρω παραπάνω ήταν 5, τότε κάνουμε δεδοτα για κάθε αυτοτελές κτίσμα ξεχωριστά?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

To ΦΕΚ 405 Β' δηλ αυτό σχετικά με το ΔΕΔΟΤΑ στο άρθρο 1 παρ. 2 μιλάει για "...μεμονωμένες αυθαίρετες κατασκευές με τις παραπάνω επικρατούσες χρήσεις.".

 

Οι αποθήκες  δεν περιλαμβάνονται σε αυτές τις χρήσεις. Άρα προσωπικά για τις  αποθήκες τις οποίες περιγράφεις ΔΕΝ θα εκπονούσα ΔΕΔΟΤΑ με βάση τα παραπάνω γραφόμενα του νόμου.

 

Προσωπικά έχω καταλήξει στο παραπάνω μετά από προσεκτικότερο διάβασμα του ΦΕΚ, σε κάποιες παλιότερες περιπτώσεις αυθαίρετων αποθηκών έχω κάνει και εγώ ΔΕΔΟΤΑ.

 

Φυσικά αν αποφασίσεις τελικά να εκπονήσεις ΔΕΔΟΤΑ και για τις αποθήκες, κανείς δεν θα σου πει τίποτα. Απλά με βάση το παραπάνω σκεπτικό προσωπικά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται.

 

Για τις άλλες κατηγορίες (1,2,3) δεν χρειάζεται όπως ορθώς αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλησπέρα.

 

Επιχειρώ κ γω να ξεμπερδέψω με τα ΔΕΔΟΤΑ με πολύτιμο βοηθό το φόρουμ κ την εκπληκτική εφαρμογή του συναδέρφου Kan62. 

Το ερώτημά μου αφορά στο πεδίο 39. Αν έχω καταλάβει καλά, εκεί αφαιρούμε μονάδες μόνο σε περιπτώσεις αυθαίρετων προσθηκών σε κτίρια με άδεια? 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρείς μονάδες αν έχεις κάποια από τις περιπτώσεις που αναφέρει το άρθρο 39

και αφαιρείς κατά την κρίση σου εώς το πολύ 1 μονάδα. Ισχύει για όλα τα κτίρια 

και όχι μόνο αυτά που έχουν άδεια.

 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Εχω ένα διόροφο κτίριο στο οποίο το ισόγειο είναι <<ανοικτός όροφος>>.

Επομένως δεν έχει κανονική διάταξη τοιχοπλήρωσης σε κάτοψη.

Σύμφωνα με την οδηγία στο 30 δεν το σημειώνω ως μη κανονική διάταξη.

Θα πάρει όμως +0,5 στην βαθμολογία στον πίνακα υπολογισμού?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.