Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι εδώ μέσα είμαστε της άποψης ότι κάλυψη και ύψος δεν επιμερίζονται βάσει λογικής.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί αυτό αυτό να βοηθείσει, εγω τα υπολογίζω ως εξής:

πχ

Α=Επιτρεπόμενο ύψος (σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα)

Β=Πραγματοποιούμενο ύψος κτηρίου (σύμφωνα με την Ο.Α)

Γ=Πραγματοποιούμενο ύψος ορόφου (σύμφωνα με την Ο.Α)

Δ=Υψος ορόφου κατά την αυτοψία

Ε=Υπέρβαση ύψους ορόφου=Δ-Γ

ΣΤ=Αναλογούν επιτρεπόμενο ύψος ορόφου=Γ/Β*Α

Ζ=Ποσοστό υπέρβασης ύψους ορόφου=(Δ/ΣΤ-1)*100

Link to comment
Share on other sites

Βρε σωστα ολα

Και ειδικα τοθ georgegaleos

Να υπολογιζεται το υψος βασει του οροφου

Ομως οταν ο Νομος μου λεει επιμερισμο των μεγεθων στα χιλιοστα της ΟΙ, τοτε αναγκαστικα θα κανω αυτο που ανεφερα

Δεν καθομαστε να συζητησουμε τον παραλογισμο του Νομου, δεδομενος ειναι

Ουτε καθομαστε να συζητησουμε την ισχυ και την ερμηνεια. Νομος ειναι και προσωπικα οφειλω να τον ακολουθησω

 

Το θεμα ειναι πως εχασα μια δουλεια επειδη αντι για 400€ υπερβασης υψους οροφου εβγαλα 800€ γιατι για διαμερισμα με 3,5% χιλιοστα επι του οικοπεδου ειχε 30εκ υπερβαση υψους και αναλογικα, βασει του ανωτερω που παρεθεσα, ειχα 75% υπερβαση επιρεπομενου....

 

Τι να λεμε τωρα...

 

Παρ' τ' αυγο και κουρεφτο...

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω δεν λένε πως πρέπει να κάνουμε;

 

ΟΑ με εγκεκριμένο ύψος 15μ και επιτρεπόμενο σήμερα 19,5μ

ΥΥ κατά 0,30μ σε ΟΙ με ποσοστό 250%ο

Για κατηγορία έχουμε ΣΥΥ=0,30/(0,25χ15)=8%

Για πρόστιμο έχουμε ΣΥΥ=0,30/(0,25χ19.5)=6.2%

 

 

 

Ενώ αν το πάμε στο ύψος της Ο.Ι. ... δεν γίνεται αφού δεν υπάρχει επιτρεπόμενο ύψος Ο.Ι.

Link to comment
Share on other sites

Υψος οριζοντιου υπολογιζεις παλι συναδελφε πολλαπλασιαζοντας τα χιλιοστα της επι το επιτρεπομενο/πραγματοποιουμενο υψος της οικοδομης

Το ιδιο λεμε με αλλα λογια...

 

Και, αντε, οκ, να ειναι 25% τα χιλιοστα του διαμερισματος, αν ειναι 2,5% ειναι που διπλασιαζεται το προστιμο...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει παρα πολυ με το θεμα της Υ.Υ.......

 

Ας υποθεσουμε οτι εχω μια μαιζονετα (2 οροφοι, 100μ2 ο καθενας, με εσωτερικη σκαλα επικοινωνιας)=  1 οριζοντια ιδιοκτησια

Ας υποθεσουμε οτι στην αδεια ηταν  3+3 = 6μ  και στην πραγματικοτητα εγιναν 3,30+4,00=7,30μ

 

 

1η λυση:

1ο φυλλο καταγραφης = 100μ2 με Υ.Υ. <20%   (0,30/3,00)

2ο φυλλο καταγραφης = 100μ2 με Υ.Υ. >20%   (1,00/3,00)

 

2η λυση:

Ενα μονο φυλλο καταγραφης  =  100μ2 (η επιφαλεια καλυψης δηλαδη) με Υ.Υ >20%  (1,3/6,00)

 

 

 

Δηλαδη οταν εχω μαιζονετα, αντιμετωπιζω ΣΥΝΟΛΙΚΑ την Υ.Υ. και παιρνω σαν σημειο αναφορας την "επιφανεια καλυψης" ή πρεπει να υπολογισω ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ (για ολα τα μ2 της μαιζονετας) την Υ.Υ.?

 

 

 

καλημερα!

 

 

εγω εχω αυτο το προβλημα συν οτι καθε οροφος εχει και υπερβαση δομησης. 

 

 

αν φτιαξω 2 φυλλα καταγραφης , βαλω στο πεδιο υπερβαση δομησης : <50 % της  επιτρεπομενης

 

στο πεδιο Υ.Δ. κυριων χωρων (τμ)

 

α) αν βαλω 100+15=115 το προστιμο εκτοξευεται στα  8900!!  αυτο τωρα ειναι για το ισογειο!!!!!

 

για τον οροφο....ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ!!!

 

ειναι δυνατον????

 

μηπως πρεπει να φτιαχτει ενα φυλλο καταγραφης?

Edited by nikosnt
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Σε κατάστημα 90,00 τ.μ. έχω υπέρβαση ύψους 30 εκ, και αυθαίρετο πατάρι 40,00τ.μ..

 

Η λογική λέει να το δηλώσω σε δύο φύλλα καταγραφής :

στο πρώτο τα 40,00 τ.μ. του παταριού, και στο δεύτερο τα 90,00 τ.μ. με την υπέρβαση ύψους.

 

Στην περίπτωση αυτή όμως, λόγω παλαιότητας, το πρόστιμο είναι μικρότερο από το παράβολο ----->

(προστιμο 1.400,00€ < παράβολο 2.000,00€), γιατί για τον υπολογισμό του παραβόλου προσθέτει 40,00τ.μ.+90,00τ.μ=130,00τ.μ.

 

Εάν όμως "σπάσω" την υπέρβαση ύψους στα δύο φύλλα καταγραφής δλδ : στο πρώτο τα 40,00 τ.μ. του παταριού προσθέτω και υπέρβαση ύψους, και στο δεύτερο 90,00τ.μ.-40,00τ.μ.= 50,00 τ.μ. με υπέβαση ύψους,

το παράβολο είναι μικρότερο του προστίμου και έτσι δέν πληρώνει ο πελάτης τσάμπα 600,00€.

 

Τί άποψη έχετε?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μισό γιατί κάπου κάτι μπερδεύεις μάλλον... Τα τμ σου πόσα είναι κανονικά? Έχεις 90 τμ (πχ ισόγειο) ΚΑΙ ΑΛΛΑ 40 τμ στο πατάρι Ή από τα 90 τμ στο σύνολο, τα 40 είναι πατάρι και τα 50 είναι ισόγειο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.