Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα, 

 

έχω την εξής περίπτωση: 

 

Σε εξαώροφη οικοδομή του 1991 έχουν κατασκευαστεί στον ημιώροφο δύο γκαρσονιέρες. Ο ημιόροφος δεν προβλεπόταν από την άδεια. Ο πελάτης μου έχει τη μία από αυτές η οποία είμαι τοποθετημένη πάνω από την είσοδο της πολυκατοικίας. Οπότε καταλαμβάνει όγκο από την κοινόχρηστη είσοδο και τμήμα όγκου από τα δύο καταστήματα του ισογείου. 

 

1) Θα δηλωθεί ως αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία και από κοινόχρηστο χώρο σε κατοικία παρόλο που δεν καταλαμβάνει επιφάνεια χώρου παρά μόνο όγκο???

 

2) Θα χρειαστεί συναίνεση των ιδιοκτητών????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, 

 

έχω την εξής περίπτωση: 

 

Σε εξαώροφη οικοδομή του 1991 έχουν κατασκευαστεί στον ημιώροφο δύο γκαρσονιέρες. Ο ημιόροφος δεν προβλεπόταν από την άδεια. Ο πελάτης μου έχει τη μία από αυτές η οποία είμαι τοποθετημένη πάνω από την είσοδο της πολυκατοικίας. Οπότε καταλαμβάνει όγκο από την κοινόχρηστη είσοδο και τμήμα όγκου από τα δύο καταστήματα του ισογείου. 

 

1) Θα δηλωθεί ως αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία και από κοινόχρηστο χώρο σε κατοικία παρόλο που δεν καταλαμβάνει επιφάνεια χώρου παρά μόνο όγκο???

 

2) Θα χρειαστεί συναίνεση των ιδιοκτητών????

1) σε καμία περίπτωση. είναι καραμπινάτη υπέρβαση ΚΧ

(η αλλαγή χρήσης "από κοινόχρηστο χώρο" τι είναι; υπάρχει τέτοια παράβαση; έχασα κάποιο επεισόδιο πάλι; )

 

2) αυτό είναι το πραγματικό ερώτημα και όχι το 1.

Αν μεν προκύπτει από κάποια σύσταση το "ακίνητο" του πελάτη σου, τότε δεν απαιτείται συναίνεση. 

Αν δεν προκύπτει από κάποια σύσταση και είναι "στον αέρα" (εξού και "ακίνητο" αντί ακίνητο)

τότε όχι μόνο απαιτεί συναίνεση, αλλά για την ακρίβεια απαιτεί μόνο συναίνεση,

αφού ο πελάτης σου δεν είναι ιδιοκτήτης στην πραγματικότητα και δεν μπορεί να κάνει δήλωση.

Εκτός από συναίνεση, απαιτεί και προσύμφωνο για την τροποποίηση της σύστασης, προκειμένου να γίνει ιδιοκτήτης εκ των υστέρων.

Καλή επιτυχία, και προσοχή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Πολυκατοικία καταστημάτων-κατοικιών...

Στο ισόγειο μία ιδιοκτησία από κατάστημα έχει γίνει διαμέρισμα...

Είναι να βγάλω βεβαίωση γι αυτήν την ιδιοκτησία...

Χρειάζεται τακτοποίηση με αλλαγή χρήσης ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις αλλαγή χρήσης δεν μπορείς να δώσεις βεβαίωση.

Απαιτείται υπαγωγή σε ρύθμιση για αλλαγή χρήσης.

Ναι αλλά έμεινε κύριος χώρος και όλη η υπόλοιπη πολυκατοικία αποτελείται από διαμερίσματα...

Ή δεν έχει σημασία αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά έμεινε κύριος χώρος και όλη η υπόλοιπη πολυκατοικία αποτελείται από διαμερίσματα...

Ή δεν έχει σημασία αυτό;

απολύτως καμία. Εσύ καλείσαι να δώσεις βεβαίωση για το "διαμέρισμα" ισογείου "τάδε",

το οποίο εγώ θέλω να πιστεύω, κι εσύ πρέπει να βεβαιωθείς, ότι αποτελεί την "τάδε" οριζόντια ιδιοκτησία.

(αλλιώς τζάμπα κουβέντα κάνουμε)

Και η Ακρόπολη να ήταν το υπόλοιπο δεν θα είχε σημασία.

Αν η αλλαγή χρήσης και οι λοιπές σχετικές εργασίες έχουν γίνει προ του Ιουλίου του 11, δηλώνονται με 4178.

Αν όχι, θέλει σχετική άδεια. 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το κατάστημα μέτρησε κανονικά στον Σ.Δ., έχεις αλλαγή χρήσης από ΚΧ σε ΚΧ. Η αυθαιρεσία αυτή ρυθμίζεται απ' όσο θυμάμαι με αναλυτικό, άρα 500€.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα Patrick καλο μου φαινεται...

Δες και το 18.β μηπως σε πιανει (οικ. αποθηκη τι θεωρειτω τοτες??? κυρια??) ή ειναι φθηνοτερο αλλα προσοχη αν ειναι εκτος σχεδιου και εχεις διαφορετικους συντ. δομησης αναλογα με τη χρηση.

Τωρα, αν στην αδεια τη παλια ελεγε ''οικ. αποθηκη'', το εχουμε δει το εργο αυτο...Φθηνες αδειες για να τις κανουν σπιτια...

Βαλε συντ. αλλαγης αν πας με τμ, (για μενα χωρις ΥΔ). 

Την παλαιοτητα πως θα την αποδειξεις??

καλημερα σε ολους. Θα ηθελα και εγω να παραθεσω την εξης απορια:

Αλλαγη χρησης απο αποθηκη σε αδεια του 1983 (συστημα πτερυγων) σε κατοικια, με ιδιο περιγραμμα με αυτο της αδειας αλλα με εσωτερικα χωρισματα και ανοιγματα μπορει να τακτοποιηθει συμφωνα με το αρθρο 15.παρ.β?

ευχαριστω!!

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα την βοήθειά σας για μια περίπτωση αυθαιρέτου που μου έτυχε και δεν ξέρω ποιον «δρόμο» να ακολουθήσω για τον υπολογισμό του προστίμου.

 

Τα δεδομένα είναι τα εξής. Σε ένα οικόπεδο (5.500m2) που είναι εκτός σχεδίου, εκδόθηκε άδεια για το κτίσμα που υφίσταται ως σήμερα για 1200m2 ως εμπορική αποθήκη (με ευνοικούς όρους δόμησης για εκτός σχεδίου οικόπεδο). Έτσι φαίνεται στην άδεια.

 

Ο πελάτης μου κάποια στιγμή τα 300m2 από τα 1200m2  τα χρησιμοποιεί ως κατάστημα  (παράνομη αλλαγή χρήσης) και τώρα θέλει να νομιμοποιήσει αυτήν την αλλαγή χρήσης.

 

Σε άλλη περίπτωση παλαιότερα, με παρόμοια όμως δεδομένα, (δηλαδή οικόπεδο εκτός σχεδίου με κτίσμα για το οποίο εκδόθηκε άδεια με ευνοϊκούς όρους δόμησης για οικόπεδο εκτός σχεδίου), που χρειάστηκε να βγάλω μια άδεια αλλαγής χρήσης  σε κομμάτι βιομηχανικόυ κτιρίου «άσχετη τελείως με την νομιμοποίηση αυθαιρέτων»,  από την πολεοδομία με μπλόκαραν και εμένα και τον πελάτη,  με την αιτιολογία ότι αν πραγματοποιούνταν η αλλαγή χρήσης θα μιλούσαμε πλέον για μικτή χρήση στο κτίριο, και θα έπρεπε να εφαρμοστούν οι δυσμενείς όροι δόμησης για εκτός σχεδίου δόμησης και επειδή δεν πληρούνταν οι δυσμενείς όροι δόμησης η αλλαγή χρήσης δεν προχώρησε.

 

Οι δυσμενείς όροι χρήσης αν εφαρμοστούν, δεν πληρούνται στην περίπτωση της εμπορικής αποθήκης και την αλλαγή χρήσης των 300m2 που θέλει να νομιμοποιήσει ο πελάτης μου και το ερώτημα μου είναι ως προς το πρόστιμο που θα χρειαστεί να υπολογίσω.

 

Στους συντελεστές για τον υπολογισμό του προστίμου να βάλω μόνο τον αυξημένο συντελεστή νομιμοποίησης για την αλλαγή χρήσης χωρίς υπέρβαση δόμησης και κάλυψης κλπ ??? (κρατώντας δηλαδή θεωρητικά τους ευνοϊκούς όρους δόμησης για εκτός σχεδίου δόμηση?)

ή μήπως πρέπει να το υπολογίσω με τους δυσμενείς όρους δόμησης επειδή με τη νομιμοποίηση της αλλαγής χρήσης θα έχω μεικτή χρήση στο κτίριο, το οποίο σημαίνει αυξημένους συντελεστές σε κάλυψη, υπέρβαση δόμησης κλπ για τον υπολογισμό του προστίμου?

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Αν η αλλαγή χρήσης των 300τμ, έγινε προ Ιούλη 2011 η πιο γρήγορη, εφικτή και οικονομική διαδικασία είναι η ένταξη του στις διατάξεις του 4178.

Αρκεί να μπορεί να αποδειχτεί η ημερομηνία αλλαγής χρήσης.

 

Βάλε και ειδικότητα στο προφίλ σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.